buehne_naehrwert_wskaznik_wartosci.jpg

Przewodnik - Nasz wskaźnik wartości odżywczych

Drogowskaz do zrównoważonego odżywiania

Wartości odżywcze - ważna energia dla organizmu

Węglowodany, tłuszcz, białko, witaminy, sól, błonnik i oczywiście składniki mineralne są niezbędne dla ludzkiego organizmu i stanowią nieodzowny element racjonalnego i zdrowego odżywiania. Naukowcy zalecają spożywanie owoców, warzyw, produktów zbożowych, roślin strączkowych oraz mleka i nabiału, nawet kilka razy dziennie. Również mięso, wędliny, ryby, wybrane tłuszcze i węglowodany wchodzą w skład zrównoważonej diety. Ważne jest jednak, by produkty te były nie tylko odpowiednio i różnorodnie dobierane ale przede wszystkim
spożywane z umiarem.

 

Dowiedz się, co kryje się w środku

By ułatwić naszym klientkom i klientom orientację w dziennej dostawie energii, już w 2007 jako pierwsze przedsiębiorstwo handlowe zdecydowaliśmy się umieszczać na opakowaniach informacje dotyczące wartości odżywczych i kalorii. Od tego czasu na podstawie przejrzystej tabeli wskaźnika wartości odżywczych ALDI konsumenci mogą dowiedzieć się jakie wartości odżywcze i ile kalorii w 100 g lub 100 ml zawiera dany produkt. Zgodnie z wymogami prawnymi dotyczącymi znakowania żywności umieszczanie wskaźnika wartości odżywczych
stanie się obowiązkowe.

 

Referencyjna wartość dziennego spożycia

By konsumenci mogli ocenić, jak dużo kalorii przyjmują, wykazujemy wartość energetyczną i składniki odżywcze jednej porcji żywności jako procentową wartość dzienną zalecaną dla przeciętnej osoby dorosłej.

 

Dzienne zapotrzebowanie na energię i wartości odżywcze osób dorosłych waha się w zależności od płci, wieku i aktywności fizycznej. Kobiety wykazują zazwyczaj mniejsze zapotrzebowanie na energię niż mężczyźni. Sportowcy potrzebują znaczniej więcej składników mineralnych i węglowodanów niż osoby, które się mało ruszają lub dużo siedzą. Dzieci na ogół powinny spożywać mniej cukrów i tłuszczy, za to więcej owoców, warzyw i nabiału.

 

Informacje podane na opakowaniach odnoszą się do przeciętnego zapotrzebowania na energię dorosłej osoby tj. 2000 kilokalorii (kcal) i stanowią tym samym punkt orientacyjny w odniesieniu do dziennego zapotrzebowania wartości odżywczych przeciętnej osoby dorosłej.

 

Dopasowanie wskaźnika wartości odżywczych do nowego rozporządzenia w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

 

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności jej znakowanie zostało na nowo uregulowane w całej Unii Europejskiej. Rozporządzenie obowiązuje od 13.grudnia 2014 we wszystkich krajach członkowskich UE i znosi dotychczasowe rozporządzenia. Żywność oznakowana zgodnie z dotychczasowymi przepisami może być jednak sprzedawana do końca przydatności terminu do spożycia. W związku z tym w czasie trwania okresu przejściowego będą Państwo mogli znaleźć u nas równocześnie dotychczasowe i nowe znakowanie.

Co zmienia się w ALDI

W dalszym ciągu będziemy przedstawiać przejrzystą tabelę wartości odżywczych, w której zawarte będą przeliczniki na jedną porcję, 100 g lub 100 ml. W porównaniu do naszego dotychczasowego wskaźnika wartości odżywczych zmienia się jednak kolejność składników odżywczych i dla poprawienia czytelności zamiast podawania zawartości sodu będziemy podawać zawartość soli.

 

Zestawienie dotychczasowego i nowego wskaźnika ALDI znajdą Państwo tutaj.

* Oferta ważna w podanym terminie lub do wyczerpania zapasów.

*
Oferta ważna w podanym terminie lub do wyczerpania zapasów.