1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Koszenie trawy – jak często i na jaką wysokość kosić trawę?
r

Koszenie trawy – jak często i na jaką wysokość kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Soczyście zielony trawnik może być ozdobą Twojego ogrodu i wizytówką domu. Aby tak się jednak stało, musisz wiedzieć, jak go prawidłowo pielęgnować. W tym artykule podzielimy się z Tobą najważniejszymi informacjami na temat jego koszenia. Kiedy i na jaką długość przycinać trawę?

Jak kosić trawę? Podstawowe zasady

Każdy trawnik jest nieco inny, więc przed pierwszym koszeniem postaraj się sprawdzić, jakich zabiegów wymaga typ trawy na Twojej działce. Możesz mieć do czynienia na przykład z:

●      trawnikiem ozdobnym (dywanowym),

●      trawnikiem rekreacyjnym,

●      trawnikiem łąkowym (łąką kwietną).

Zauważ jednak, że większość zasad, które opisujemy poniżej, ma charakter uniwersalny. Możesz je więc stosować w przypadku każdego rodzaju trawnika.

Na jaką wysokość kosić trawę?

Wysokość koszenia trawy powinna zależeć od typu trawnika. W zdecydowanej większości przypadków optymalna długość źdźbeł będzie wynosiła 4 – 6 cm. Krótsze mogłyby się szybko przerzedzać na przykład wskutek:

●      intensywnego promieniowania słonecznego

●      uszkodzenia korzeni,

●      chorób, które wynikają z braku wystarczającej ilości chlorofilu.

Dłuższa trawa jest z kolei trudniejsza w pielęgnacji i może sprawiać problemy podczas kolejnego koszenia.

Optymalna wysokość koszenia będzie jednak nieco inna choćby w przypadku trawników ozdobnych. Są to powierzchnie, po których nikt nie chodzi i które intensywnie się nawadnia. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby przycinać je do 2 – 3 cm.

Pamiętaj też, aby nie skracać trawy bardziej niż o połowę. Co to oznacza? Mocno zaniedbanego trawnika nie przycinaj od razu do wspomnianych 4 – 6 cm, tylko postaraj się osiągnąć tę wysokość stopniowo, dzięki paru kolejnym koszeniom.

Jak często kosić trawę?

Częstotliwość koszenia to kolejny aspekt, który zależy od rodzaju trawnika. Trawę ozdobną musisz przycinać nawet 2 razy w tygodniu. Tak intensywnej pielęgnacji nie wymaga jednak trawnik rekreacyjny – możesz kosić go raz w tygodniu. Jeżeli natomiast masz na działce łąkę kwietną, wystarczy, że przytniesz ją 2 – 3 razy w ciągu roku do wysokości 8 – 10 cm.

Kiedy kosić trawę? W jakich miesiącach i o jakiej porze dnia?

Pierwsze koszenie po zimie przypada zazwyczaj na kwiecień. W zależności od regionu Polski, może to być początek miesiąca lub dopiero jego druga połowa. Ostatni raz w roku trawnik możesz skosić w okolicach października. To zazwyczaj wtedy trawa przestaje rosnąć.

Duże znaczenie dla zdrowia trawy ma również to, o jakiej porze dnia ją kosisz. Proces ten najlepiej przeprowadzić rano lub późnym popołudniem. Źdźbła są wtedy dość jędrne, więc możesz je przycinać łatwo i skutecznie. Unikaj natomiast koszenia trawników w upalne dni i w pełnym słońcu. Trawa jest wtedy mniej sprężysta, co utrudnia równe cięcie, a źdźbła szybko żółkną i przysychają.

Czy można kosić mokrą trawę?

Kaprysy pogody mogą poważnie utrudnić pielęgnację trawnika. Jeśli chcesz skosić trawę w sobotę, a przez cały weekend pada deszcz, może kusić Cię przycinanie wilgotnej murawy. Lepiej tego jednak nie rób – ścięte pędy będą kleiły się do ostrzy kosiarki, a na powierzchni trawnika powstaną zbite kępki mokrego pokosu. Ogród może więc wyglądać nieestetycznie, a Ty tylko dołożysz sobie pracy.

Prawidłowa technika i kierunek koszenia trawy

Nie każdy wie, że kierunek koszenia trawnika też ma znaczenie dla jego rozwoju i wyglądu. Najlepiej robić to pasami – od jednej granicy posesji do drugiej. Zacznij przycinanie trawy przy krawężniku, przejedź całą długość trawnika, a następnie zawróć w taki sposób, aby koła z jednej strony najeżdżały na skoszony już pas. Dzięki temu zapewnisz sobie równe cięcie i nie pozostawisz za sobą wystających źdźbeł trawy.

Kiedy będziesz kosić trawnik kolejnym razem, poruszaj się prostopadle do kierunku sprzed tygodnia. Jeżeli poprzednio była to na przykład linia północ – południe, teraz prowadź kosiarkę ze wschodu na zachód i z powrotem.

Jak kosić trawę przy obrzeżach?

Koszenie trawy przy obrzeżach wymaga zazwyczaj zmiany sprzętu. Zamiast klasycznej kosiarki, którą trudno manewrować w takich miejscach, lepiej sięgnąć po podkaszarkę. Jest stosunkowo lekka i poręczna, więc pozwoli Ci z łatwością wykosić na przykład przestrzenie przy krawężnikach, rabatach czy tujach.

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Wskutek koszenia trawników powstają ogromne ilości bioodpadów, które w wielu przypadkach trafiają po prostu do brązowych worków na śmieci. Na szczęście istnieją też inne sposoby ich utylizacji.

W myśl zasady zero waste skoszoną trawę możesz na przykład przeznaczyć na kompost, dzięki czemu z czasem zamieni się ona w nawóz. Podobnym rozwiązaniem okaże się mulczowanie. Wystarczy Ci do tego specjalna kosiarka, która rozdrobni ściętą trawę i od razu rozrzuci ją po powierzchni ogrodu.

Pierwsze koszenie trawy po zasianiu – co trzeba wiedzieć?

Jeśli dopiero zakładasz trawnik, musisz wiedzieć, kiedy kosić trawę po posianiu. Pierwszy raz możesz ją przyciąć wtedy, gdy osiągnie długość 8 – 10 cm. Pamiętaj jednak, aby źdźbła skrócić maksymalnie o 1 – 1,5 cm. Tak powinny wyglądać nawet 3 pierwsze koszenia nowej trawy. Dopiero podczas kolejnych podejść zacznij obniżać ostrza, aż stopniowo osiągniesz pożądane 4 – 6 cm.

Czym kosić trawę? Jaki typ kosiarki wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, czym kosić trawnik, kieruj się przede wszystkim jego wymiarami. Na małych działkach wystarczy Ci prawdopodobnie kosiarka akumulatorowa – jest znacznie wygodniejsza niż elektryczna, ponieważ nie ogranicza jej żaden kabel. Większe ogrody będą wymagały jednak wydajnej kosiarki spalinowej. Na najbardziej rozległych posesjach przydadzą się z kolei traktorki ogrodowe. Pod uwagę weź także roboty koszące (podobne do automatycznych odkurzaczy), które zadbają o regularne przycinanie trawy bez Twojego udziału!

Jak kosić trawę? Podsumowanie

Dzięki lekturze naszego poradnika wiesz już, kiedy najlepiej kosić trawę i jak zadbać o jej prawidłową pielęgnację. Zrób więc dobry użytek z powyższych wskazówek i zapewnij sobie estetyczną wizytówkę swojej posesji!

Koszenie trawnika – FAQ

Jak nisko kosić trawę?

W większości przypadków możesz kosić trawę na wysokość 4 – 6 cm. Jeśli masz trawnik ozdobny, skracaj ją do nawet 2 – 3 cm.

Jak często kosić trawnik?

Trawnik możesz kosić mniej więcej raz w tygodniu. Jeśli jest to trawnik dywanowy, rób to nawet 2 razy na tydzień.

Kiedy kosić trawę – rano czy wieczorem?

Trawę możesz skracać zarówno rano, jak i wieczorem – upewnij się tylko, że jest sucha. Unikaj natomiast koszenia w godzinach, kiedy słońce operuje najmocniej.

Kiedy pierwsze koszenie trawy na wiosnę?

Pierwsze wiosenne koszenie trawy przypada zazwyczaj na kwiecień.

Do kiedy można kosić trawę? – Kiedy ostatnie koszenie trawy?

Ostatnie koszenie trawnika ma zwykle miejsce w październiku, kiedy trawa przestaje rosnąć.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch