segregowanie odpadow header large
  1. Strona główna
  2. Jak prawidłowo segregować śmieci?
Segreguj to ważne

Czy wiesz, że statystyczny Polak produkuje 283 kg śmieci rocznie? To bardzo dużo. Na szczęście wyrzucane przez nas puste opakowania nie muszą stać się wieloletnim elementem krajobrazu śmietniska! To, co dla Ciebie jest śmieciem, dla innych jest już kolejną plastikową butelką, torbą, meblem, a nawet ubraniem. Nasze śmiecenie, jeśli się postaramy, może się przydać.

Odpady 3 kroki
Bądź eko - sortuj i wspieraj przyrodę
Jak zacząć przygodę

Początki są trudne, ale nie zrażaj się!

Twoja cierpliwość ma tu znaczenie. Pozwoli Ci być bardziej świadomym mieszkańcem planety, a planecie regenerować się dla nowych pokoleń.

Kilka porad
Odpady - porada 1

Przed wyrzuceniem zgniataj:

puszki, kartony oraz plastikowe butelki.

Odpady - porada 2

Butelek nie zakręcaj zakrętką.

Zakrętki wyrzucaj osobno (możesz też je zbierać na poczet akcji charytatywnych).

Odpady - porada 3

Zanim coś wyrzucisz, sprawdź znaki na opakowaniu.

Na produktach często znajduje się instrukcja, do jakiego kontenera powinny trafić.

Przykładowo na opakowaniach marek własnych ALDI możesz znaleźć następujące oznaczenia:

zero waste odpady oznakowania
Gdzie co wyrzucić
Czarny kosz

Czarny kosz - odpady zmieszane

Wrzucamy resztki jedzenia, odpady higieniczne, pieluchy, popiół oraz wszystko to, czego nie możemy wrzucić do pozostałych koszy (poza elektrośmieciami oraz odpadami po remontach).

Pamiętaj - jeśli nie jesteś pewny, czy dana rzecz powina znależź się w dedykowanym na dany typ odpadów koszu, wyrzuć ją do kosza na odpady zmieszane. Segregacja śmieci ma sens, jeśli jest robiona we właściwy sposób - więc lepiej wyrzucić coś do zmieszanych, niż "zanieczyścić" niewłaściwym odpadem daną sekcję.

Niebieski kosz

Niebieski kosz - papier

Wrzucamy tutaj to, co jest zrobione z czystego, ale też kolorowego papieru - kartony, gazety, książki, zeszyty, katalogi, gazetki reklamowe, koperty itd.

Czego nie wrzucamy? Zużytych chusteczek higienicznych, ręczników papierowych lub innych zatłuszczonych papierów. Nie wrzucamy też tapet, pieluch, worków po cemencie lub opakowań wielomateriałowych, jak kartony po mleku.

Zielony kosz

Zielony kosz - szkło

Wrzucamy do niego wszystkie kolorowe i białe butelki, słoiki i szklane opakowania po kosmetykach.

Czego nie wrzucamy? Szkła zbrojonego, okiennego, samochodowego, luster, szkła stołowego, nietłukącego (typu Arcoroc), kryształowego, porcelany, fajansu, zniczy. Absolutnie nie wrzucamy tu żarówek, świetówek, neonówek. 

Żółty kosz

Żółty kosz - metale i tworzywa sztuczne

Wrzucamy wszystko, co jest z plastiku (butelki, opakowania, worki, reklamówki, itd.), opakowania wielomateriałowe (kartony po mleku i sokach), drobny styropian i zlom żelazny oraz metali kolorowych, metalowe zakrętki, kapsle, puszki aluminiowe i po żywności.

Czego nie wrzucamy? Nie wrzucamy sprzętu AGD, rur, baterii, produktów z PCV, puszek po lakierach i farbach, drutów, gumy, opakowań po olejach przemysłowych.

Brązowy kosz

Brązowy kosz - odpady organiczne

Wrzucamy to, co może się rozłożyć - organiczne odpady ogrodowe, gnijące owoce i warzywa, obierki z warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty.

Czego nie wrzucamy? Resztek jedzenia innych niż owoce i warzywa, ziemi oraz darni.

kreska - odpady
Małe kroki
Odpady - male kroki 1
Odpady - male kroki 2
Segregacja zero waste
Kafel zero waste

Podejmij wyzwanie!

Poznaj proste sposoby, aby jeszcze bardiej odpowiedzialnie sortować śmieci i pomoc naszej planecie regenerować się, aby mogła dać nam to, co w niej najlepsze!

CSR bohaterowie

Przypomnienie o

Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny? *

Potwierdzenie przypomnienia *

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.
div>

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.