1. Home
  2. Ciekawostki
  3. Droga naszego body niemowlęcego

Z pola bawełny do sklepu: śpioszki w podróży

Droga naszego body niemowlęcego – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

Większość ubrań, jaką nasi klienci znajdują w sklepach, przeszła długą drogę. Podróż naszego body niemowlęcego rozpoczyna się na indyjskich polach bawełny. Tam zaczyna się również nasza działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju. A ona stawia przed nami kilka wyzwań.

 

Zanim ostatecznie gotowe body znajdą się w naszych sklepach bawełna po zbiorach poddawana jest obróbce w różnych zakładach produkcyjnych. Najpierw surowiec jest przędzony na przędzę, z której następnie dziergana jest tkanina. Następnie tkanina jest farbowana i/lub otrzymuje nadruk. Wykończenie ubrania następuje w szwalni. W naszym zarządzaniu zrównoważonym rozwojem przyglądamy się całemu cyklowi życia tkanin: od uprawy bawełny po dzień, w którym ubranie nie jest już używane. W najlepszym wypadku jest ono zwracane do obiegu tekstylnego dzięki zbiórce odzieży używanej.

Chcemy, aby procesy produkcyjne w jak najmniejszym stopniu obciążały środowisko. Ponadto opowiadamy się za uczciwymi warunkami pracy. Dlatego też body niemowlęce są certyfikowane zgodnie z normą Global Organic Textile Standard (GOTS).

Global Organic Textile Standard

Global Organic Textile Standard (GOTS) określa jednolite kryteria przetwarzania tekstyliów na całym świecie. Należą do nich: kontrolowana uprawa ekologiczna włókien bawełny, przyjazna dla środowiska i społecznie akceptowana produkcja oraz jednolite oznakowanie produktów. Certyfikacja zgodnie z GOTS jest przeprowadzana przez niezależne instytuty badawcze.

Droga naszego body niemowlęcego – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

1.Wydobycie surowców naturalnych

Baumwollpflanze – Nachhaltigkeit bei ALDI Nord

Siedem miesięcy – tyle potrzeba, aby małe ziarno przekształciło się w dużą roślinę bawełny. Bawełna uprawiana jest głównie w Indiach, Chinach i USA. Zrównoważony rozwój odgrywa ważną rolę podczas uprawy. Ponieważ krzewy bawełniane potrzebują dużo wody, a w krajach uprawy jest to często bardzo rzadkie dobro. Ponadto nawozy i środki do zwalczania szkodników mogą zanieczyszczać środowisko. Dlatego kupujemy coraz więcej produktów z bawełny pochodzącej ze zrównoważonego rozwoju. Stosujemy przy tym następujące standardy Global Organic Textile Standard(GOTS)* Organic Content Standard (OCS)**, Fairtrade, inne standardy ekologiczne oraz bawełnę pochodzącą z recyklingu. W Niemczech w 2017 r. opublikowaliśmy krajową politykę zakupową bawełny. Obejmuje ona już większą część artykułów sprzedawanych także w innych krajach w ramach zakupów transgranicznych.

Body wykonane są z bawełny BIO. Podczas jej uprawy zabronione jest stosowanie chemicznych pestycydów i nawozów. Bawełna BIO w naszym body pochodzi z Indii. Stamtąd surowce trafiają do sąsiedniego Bangladeszu.

Bawełna – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

Bawełna jest w około 2/3 głównym surowcem odzieży i tekstyliów domowych sprzedawanych przez ALDI Nord.

2. Produkcja przędzy i tkanin

W kolejnym etapie producenci w Bangladeszu przędą bawełnę BIO na przędzę i wytwarzają z niej tkaniny. Następnie tkanina jest barwiona i dokładnie prana. Aby zabarwić lub wybielić tkaniny, fabryki  stosują środki chemiczne. Może to zatruwać wodę wokół zakładów produkcyjnych oraz wpływać negatywnie na zdrowie pracowników. Dzięki wsparciu kampanii Detox Greenpeace w 2015 roku postawiliśmy sobie za cel wyłączenie z użycia niektórych środków chemicznych w produkcji wyrobów włókienniczych i obuwia do 2020 r. Ściśle współpracujemy z naszymi dostawcami, aby poczynić dalsze postępy w zakresie zarządzania chemikaliami. Również norma GOTS, zgodnie z którą certyfikowane jest nasze body niemowlęce, nakłada rygorystyczne wymagania na stosowanie dodatków chemicznych.

W przędzalni – Zrównoważony rozwój ALDI Nord
W przędzalni
Pracownicy na spotkaniu – Zrównoważony rozwój ALDI Nord
Pracownicy na spotkaniu

3. Konfekcjonowanie

Body powoli nabiera kształtu: teraz tkanina jest przycinana i szyta. Aby móc angażować się na rzecz lokalnych praw człowieka i praw pracowniczych, współpracujemy tylko z dostawcami, których fabryki otrzymujące zlecenie mogą przedłożyć ważny audyt socjalny. Poprzez nasz projekt dialogu wspieramy również poprawę lokalnych warunków pracy – w 2013 roku ALDI powołało do życia projekt „ALDI Factory Advancement Project“. Projekt ten realizuje podejście oparte na dialogu i współpracy. W tym kontekście pracownicy i kierownicy powinni budować kompetencje, wzajemnie ze sobą rozmawiać i wspólnie rozwiązywać problemy. W programie tym bierze udział także zakład produkcyjny w Bangladeszu, w którym uszyte zostało nasze body.

Dyrektor produkcji w szwalni – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

Abu Sahid ma 29 lat i 13 lat temu przyjechał z małej wioski do Dhaki, aby zarobić tam więcej pieniędzy. W 2006 roku rozpoczął pracę jako pracownik szycia na maszynie. Dzisiaj jest odpowiedzialny za całe piętro z 16 liniami produkcyjnymi. Mieszka ze swoją małą rodziną w pobliżu fabryki i pracuje, aby w przyszłości przejąć obowiązki dyrektora produkcji w dużej fabryce.

Zdjęcie szwaczki – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

Dulali Akter ma 26 lat i od prawie dwóch lat pracuje w szwalni. W swoim zawodzie jako krawcowa chce w przyszłości kontynuować edukację. Mieszka z mężem i dzieckiem w pobliżu fabryki. Ich wspólnym marzeniem jest podróż do Singapuru.

4. Sprzedaż i użytkowanie

Dzieci w śpioczkach ALDI – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

Najwyższy czas: po przejechaniu około 11 000 km gotowe body niemowlęce są w drodze do naszych sklepów za pośrednictwem naszych centrów logistycznych w Europie. Przedtem jednak jeszcze raz podczas kompleksowej kontroli jakości upewniamy się, że spełniają one nasze wysokie wymagania, np. czy szwy są prawidłowe i nie strzępią się zbyt szybko, czy nie wychodzą nitki. Jeśli test wyszedł pomyślnie body może w końcu być użytkowane podczas zabawy lub raczkowania. A kiedy nie będzie już pasować na młodsze rodzeństwo lub dzieci przyjaciół czeka je utylizacja.

ATC Logo – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

Znać pochodzenie: Kod Identyfikowalności ALDI jest stosowany w Niemczech także dla tekstyliów od maja 2018 roku.

Ze starego stwórz nowe

W tym miejscu historia naszego body nie musi się kończyć. Rozwiązaniem jest: recykling. Recykling ubrań oszczędza zasoby i chroni środowisko. Podobnie body niemowlęce, pod koniec okresu użytkowania mogą odnaleźć swoje nowe przeznaczenie – jako ubranie ze sklepu z używaną odzieżą, jako surowiec dla nowych tkanin albo jako ściereczka. A ten, kto wrzuca body do kontenera z nieużywaną odzieżą organizacji użyteczności publicznej wspiera tym samym projekty społeczne.

*Global Organic Textile Standard
Global Organic Textile Standard (GOTS) definiuje jednolite, surowe kryteria przetwarzania tekstyliów z certyfikowanych biologicznie produkowanych włókien naturalnych w całym łańcuchu tekstylnym na całym świecie. Kryteria te obejmują kontrolowaną uprawę włókien organicznych, przyjazną dla środowiska i akceptowalną społecznie produkcję oraz jednolite oznakowanie produktów. Jedynie produkty tekstylne zawierające co najmniej 70% biologicznie produkowanych włókien naturalnych mogą być certyfikowane przez niezależne instytuty badawcze zgodnie ze standardem GOTS.

**Organic Content Standard
Organic Content Standard (OCS) Organizacji Textile Exchange gwarantuje ustalony udział ekologicznej bawełny w produkcie. OCS może śledzić w łańcuchu produkcyjnym nie tylko bawełnę BIO, ale także wszystkie włókna organiczne (w tym wełnę owczą, len itp.).

 

Kolejne informacje

Tematy Kluczowe

Różnorodność & Zgodność

W dziewięciu europejskich krajach, w których reprezentowana jest spółka ALDI Nord, pracują ludzie ponad 117 narodowości. Ta różnorodność jest częścią ALDI Nord, wzbogaca naszą współpracę i odzwierciedla różnorodność naszych klientów.

Więcej
Zarządzanie

Compliance (Zgodność z normami)

Nasze działania kształtujemy na podstawie naszych głównych wartości: prostota działania, odpowiedzialność, zaufanie. Te wartości odzwierciedlają również nasze pojmowanie zgodności z normami Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord.

Więcej
Tematy Kluczowe

Standardy zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw Non-Food

Überall dort, wo wir unseren Einfluss geltend machen können, übernehmen wir Verantwortung für sichere und faire Arbeitsbedingungen und die Einhaltung von Umweltstandards.

Więcej
Ciekawostki

Co to znaczy być pracownikiem ALDI?

Być pracownikiem ALDI oznacza przede wszystkim – stosować w życiu nasze wspólne wartości. „Prosto, odpowiedzialnie i niezawodnie” - Za tym stoimy my, we wszystkim, co robimy i gdziekolwiek jesteśmy.

Więcej
Tematy Kluczowe

Budowanie pozytywnych relacji z klientami & Jakość usług

Zaufanie naszych klientów jest naszym najcenniejszym dobrem. Od ponad 100 lat konsekwentnie kształtujemy naszą ofertę oraz nasze usługi dostosowane do potrzeb naszych klientów.

Więcej
Tematy Kluczowe

Bezpieczeństwo pracy & Ochrona zdrowia

Przejęcie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników w miejscu pracy jest w spółkach ALDI Nord oczywistością.

Więcej
Ciekawostki

Zaangażowanie na rzecz dobrostanu zwierząt: dobre wyniki na tle konkurencji

Wiemy, że w temacie dobrostanu zwierząt wciąż jest wiele do zrobienia. Ale jesteśmy na dobrej drodze. Potwierdzają to dwie ostatnie publikacje na temat zaangażowania w dobrostan zwierząt w przemyśle spożywczym.

Więcej
Tematy Kluczowe

Atrakcyjny pracodawca

Blisko 69.000 pracowników ALDI powinno być dumnych ze swojej pracy w ALDI. Dlatego oferujemy stabilną pracę, atrakcyjne warunki ramowe i długoterminowe perspektywy rozwojowe.

Więcej
Tematy Kluczowe

Marnowanie żywności & Odpady

Przejmujemy odpowiedzialność za ochronę naszego środowiska i zasobów naturalnych. Będąc przedsiębiorstwem handlu detalicznego ważną rolę odgrywa dla nas redukcja ilości odpadów oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności.

Więcej

00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

 

     

 

     

 

     

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch