1. Home
  2. Ciekawostki
  3. Nagroda Fairtrade

Nagrodzeni za bycie fair!

Nagroda Fairtrade – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

Produkty ze sprawiedliwego handlu w przystępnej cenie? Od wielu lat oferujemy to milionom klientów. Za nasze długoletnie zaangażowanie na rzecz wspierania idei sprawiedliwego handlu zostaliśmy nagrodzeni przez organizację TransFair: firma ALDI otrzymała nagrodę Fairtrade 2018 w kategorii “Handel”.

 

Jesteśmy z tego naprawdę dumni! Ponieważ już od 2012 roku jesteśmy zaangażowani w oferowanie produktów tzw. sprawiedliwego handlu i we wspieranie projektów w krajach rozwijających się. Drobni rolnicy, pracownicy w Afryce, Ameryce Południowej i Azji czerpią korzyści z uczciwego handlu. W międzyczasie wiele produktów Fairtrade na stałe zadomowiło się w naszej ofercie, są to m.in. banany, kawa, herbata, soki, miód i czekolada – w zależności od spółki ALDI Nord. Produkty promocyjne jak np. odzież sportowa, ręczniki, pościel, gumy owocowe lub wino są regularnie dodawane do tej oferty. Aby klienci mogli na pierwszy rzut oka rozpoznać produkty pochodzące ze sprawiedliwego handlu, w niektórych krajach oferujemy artykuły w marce własnej FAIR. Ponadto regularnie uczestniczymy w tzw. tygodniu uczciwego handlu (niem. “Faire Woche”) organizowanym przez TransFair.

„Dzięki ciągłemu rozszerzaniu asortymentu produktów Fairtrade, udaje się ALDI udostępniać produkty sprawiedliwego handlu szerokiemu gronu odbiorców oraz promować efektywność Fairtrade w krajach produkujących. Tylko ten, kto przy półce ma możliwość zdecydowania się na Fairtrade, ma możliwość uprawiania „polityki koszyka zakupowego”.

Dieter Overath,
Przewodniczący Zarządu TransFair

Nagroda Fairtrade

Co dwa lata TransFair honoruje nagrodami Fairtrade firmy i społeczeństwo obywatelskie za ich zaangażowanie. Poszukiwane są firmy z branży i handlu, które łączą sukces ekonomiczny z odpowiedzialnością społeczną i konsekwentnie oferują produkty Fairtrade. Ponadto, wyróżniane są także organizacje i projekty, które w szczególny sposób przyczyniły się do sprawiedliwego handlu.

Logo Fairtrade Awards 2018: zwycięzca w kategorii "Handel" – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

Co właściwie oznacza Fairtrade?

Celem sprawiedliwego handlu jest wspieranie drobnych rolników i pracowników w krajach rozwijających się – w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej oraz poprawa ich pozycji na rynku światowym w sposób długotrwały. Produkty oznaczone certyfikatem Fairtrade pochodzą z tzw. sprawiedliwego handlu. W Niemczech przyznawany jest on przez niezależne stowarzyszenie TransFair od 1992 roku. Aby uzyskać taki znak konieczne jest przestrzeganie międzynarodowych standardów Fairtrade obejmujących szerokie aspekty społeczne, ekonomiczne i środowiskowe, takie jak płacenie minimalnych cen Fairtrade i premii Fairtrade, zakaz zatrudniania dzieci oraz zgodność z kryteriami środowiskowymi. Premia Fairtrade zapewnia realizację projektów społecznych, takich jak budowa studni, szkół czy szpitali. Premia umożliwia również inwestycje w lokalną infrastrukturę.

W 2017 roku w niemieckich sklepach znajdowało się

30

naszych produktów z certyfikatem Fairtrade.

Nowość w asortymencie: czekolada z programu sprzedaży kakao (Fairtrade Cocoa Program)

W 2018 roku będziemy sukcesywnie zmieniać wszystkie tabliczki czekolady Moser Roth, praliny i produkty sezonowe wg programu sprzedaży Fairtrade Cocoa Program. W odróżnieniu do klasycznego certyfikatu Fairtrade w przypadku programu sprzedaży kakao chodzi o sprawiedliwy zakup surowca, a nie o skład i certyfikację poszczególnych produktów. W ten sposób program przyczynia się do osiągnięcia bardziej zrównoważonego rozwoju dla wielu produktów. W przypadku wyrobów czekoladowych tylko kakao jest sprzedawane na warunkach Fairtrade. Pochodzi ono głównie z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany. W przypadku innych składników, takich jak cukier buraczany, producenci mogą również korzystać z konwencjonalnych surowców.

SDG

Kolejne informacje

Tematy Kluczowe

Różnorodność & Zgodność

W dziewięciu europejskich krajach, w których reprezentowana jest spółka ALDI Nord, pracują ludzie ponad 117 narodowości. Ta różnorodność jest częścią ALDI Nord, wzbogaca naszą współpracę i odzwierciedla różnorodność naszych klientów.

Więcej
Zarządzanie

Compliance (Zgodność z normami)

Nasze działania kształtujemy na podstawie naszych głównych wartości: prostota działania, odpowiedzialność, zaufanie. Te wartości odzwierciedlają również nasze pojmowanie zgodności z normami Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord.

Więcej
Tematy Kluczowe

Standardy zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw Non-Food

Überall dort, wo wir unseren Einfluss geltend machen können, übernehmen wir Verantwortung für sichere und faire Arbeitsbedingungen und die Einhaltung von Umweltstandards.

Więcej
Ciekawostki

Co to znaczy być pracownikiem ALDI?

Być pracownikiem ALDI oznacza przede wszystkim – stosować w życiu nasze wspólne wartości. „Prosto, odpowiedzialnie i niezawodnie” - Za tym stoimy my, we wszystkim, co robimy i gdziekolwiek jesteśmy.

Więcej
Tematy Kluczowe

Budowanie pozytywnych relacji z klientami & Jakość usług

Zaufanie naszych klientów jest naszym najcenniejszym dobrem. Od ponad 100 lat konsekwentnie kształtujemy naszą ofertę oraz nasze usługi dostosowane do potrzeb naszych klientów.

Więcej
Tematy Kluczowe

Bezpieczeństwo pracy & Ochrona zdrowia

Przejęcie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników w miejscu pracy jest w spółkach ALDI Nord oczywistością.

Więcej
Ciekawostki

Zaangażowanie na rzecz dobrostanu zwierząt: dobre wyniki na tle konkurencji

Wiemy, że w temacie dobrostanu zwierząt wciąż jest wiele do zrobienia. Ale jesteśmy na dobrej drodze. Potwierdzają to dwie ostatnie publikacje na temat zaangażowania w dobrostan zwierząt w przemyśle spożywczym.

Więcej
Tematy Kluczowe

Atrakcyjny pracodawca

Blisko 69.000 pracowników ALDI powinno być dumnych ze swojej pracy w ALDI. Dlatego oferujemy stabilną pracę, atrakcyjne warunki ramowe i długoterminowe perspektywy rozwojowe.

Więcej
Tematy Kluczowe

Marnowanie żywności & Odpady

Przejmujemy odpowiedzialność za ochronę naszego środowiska i zasobów naturalnych. Będąc przedsiębiorstwem handlu detalicznego ważną rolę odgrywa dla nas redukcja ilości odpadów oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności.

Więcej

00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

 

     

 

     

 

     

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch