1. Home
  2. Ciekawostki
  3. Znakowanie ma sens

Co sprawia, że banan jest BIO?

Znakowanie ma sens – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

BIO to nie tylko małe zielono-białe logo na produkcie. Stoi za tym przede wszystkim pełne pasji zaangażowanie producentów i dostawców w uprawę przyjaznej dla środowiska wysokiej jakości żywności. Dotyczy to również zakrzywionych żółtych owoców.

Każdego roku Europejczycy jedzą około osiem kilogramów bananów. Banan jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie i jednym z najważniejszych produktów handlowych w ogóle. Jednak historia sukcesu banana nie jest pozbawiona problemów – z jego uprawą związane są różne środowiskowe i socjalne wyzwania np. dotyczące zastosowania pestycydów lub panujących warunków pracy na plantacjach.

ALDI Nord jest poniekąd jednym z największych międzynarodowych dystrybutorów bananów. Od 2017 roku w sklepach w Danii, Niemczech i Belgii sprzedawane są wyłącznie banany BIO z certyfikatem Fairtrade lub banany z certyfikatem Rainforest Alliance. Szczególnie banany BIO odgrywają coraz ważniejszą rolę w Grupie Przedsiębiorstw.

banany BIO – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

Unijne logo produkcji ekologicznej, Rainforest Alliance itp. – Drogowskaz w dżungli certyfikatów

Certyfikaty zrównoważonego rozwoju dostępne są we wszystkich kształtach i kolorach. Pomagają konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji podczas zakupów, dzięki czemu ułatwiają wiele spraw. Uważamy, że ma to sens. Dlatego w zależności od grupy asortymentowej stosujemy różne certyfikaty do znakowania naszych produktów. Różnice istnieją także w zależności od kraju, w niektórych z nich klienci znajdują specjalne krajowe certyfikaty na produktach. Wszystkie jednak mają ze sobą coś wspólnego. Producenci lub dostawcy, którzy chcą znakować nimi swoje produkty muszą zwykle przejść przez długotrwały proces certyfikacji. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się temu bliżej. Pomaga to ustalić, jakie kryteria kryją się za poszczególnymi logotypami.

Z Ameryki Południowej i Środkowej rusza w świat – w ten sposób banan BIO trafia do handlu

Droga banana jest długa. Już na samym początku decydowane jest czy będzie on mógł posiadać unijne logo produkcji ekologicznej i certyfikat Fairtrade. Na wszystkich etapach łańcucha dostaw obowiązuje zasada: towar BIO i surowce konwencjonalne muszą być kategorycznie oddzielone. Ponadto, w każdej chwili musi istnieć możliwość sprawdzenia, skąd banany pochodzą – to dotyczy wszystkich bananów i standardów.

Uprawa – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

Uprawa

Droga zaczyna się w Ameryce Południowej i Środkowej, podczas gdy nasze banany BIO z certyfikatem Fairtrade są uprawiane, między innymi, w Peru, nasze banany z certyfikatem Rainforest Alliance pochodzą głównie z Hondurasu, Ekwadoru i Kostaryki. Tam rosną w tropikalnym klimacie na bylinach o wysokości metra. Dojrzewanie owoców trwa około trzech miesięcy. Już podczas uprawy pojawia się wiele wyzwań. Są to, m.in., płace zapewniające egzystencję, prawa pracownicze, stosowanie pestycydów do zwalczania szkodników, zachowanie różnorodności biologicznej i identyfikowalność towarów. Aby spełnić wysokie wymagania unijnego rozporządzenia ekologicznego, producenci nie mogą stosować chemicznych pestycydów ani nawozów i muszą zwracać uwagę na optymalny płodozmian.

Stanowisko pakowania

Po zbiorach a przed transportem na stanowisku pakowania banany są przygotowywane do swojej wielkiej podróży i poddawane dokładnej kontroli jakości. W tym celu owoce są dzielone na tzw. gromady składające się z czterech do ośmiu bananów. Umyte i opatrzone etykietami i certyfikatami, trafiają do kartonów w kierunku portu.

Transport z Ameryki Południowej do Europy trwa do

42 dni

Transport statkiem

W ciągu czterech do sześciu tygodni banany w tzw. statkach-chłodniach docierają na rynki docelowe. Niska temperatura na statkach jest ważna. Zapobiega zbyt szybkiemu dojrzewaniu jeszcze zielonych owoców. Również na tym etapie konieczne jest spełnienie wymogów unijnego logo produkcji ekologicznej. Chodzi tutaj, m.in. o oddzielanie bananów BIO od konwencjonalnie produkowanych produktów.

Statek towarowy na morzu – Zrównoważony rozwój ALDI Nord
Dojrzewanie bananów oraz dostawcy – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

Dojrzewanie bananów oraz dostawcy

Od zielonego do żółtego: na tym etapie banan uzyskuje swój charakterystyczny kolor. Dzieje się tak w ciągu czterech do ośmiu dni w dużych komorach dojrzewających skrupulatnie kontrolowanych przez specjalistę ds. dojrzewania bananów. Aby pobudzić proces dojrzewania stosowany jest naturalny gaz – etylen, który owoce same wytwarzają w niewielkich ilościach. Nasi dostawcy przewożą następnie banany do naszych centrów logistycznych. Od teraz to my jesteśmy odpowiedzialni za dalszą drogę banana.

Centrum logistyczne

W naszych centrach logistycznych prowadzimy wnikliwe obserwacje, pracownicy w ALDI Nord i zewnętrzni kontrolerzy sprawdzają otrzymane towary pod kątem ich jakości.

Centrum logistyczne – Zrównoważony rozwój ALDI Nord
Sklepy – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

Sklepy

Banany dotarły do sklepów, kolejna kontrola jakości jest realizowana przez naszych pracowników. Identyfikowalność dla wszystkich produktów owocowych i warzywnych zapewnia certyfikat GLOBALG.A.P. W tym celu wystarczy wpisać w internetową bazę danych inicjatywy numer GGN znajdujący się na opakowaniu.

W domu

Teraz to ty możesz rozkoszować się bananami – w zależności od preferencji smakówych delikatnie zielonym lub już w pełni żółtym. Wskazówka: jeśli chcesz aby banany dojrzały w domu, najlepiej położyć je obok kilku jabłek, ponieważ wytwarzają one dużo gazu etylenowego wpływającego na proces dojrzewania bananów.

Banany dojrzewają w komorach dojrzewających od

4-8 dni,

zmieniając kolor z zielonego na żółty

Certyfikaty BIO poszczególnych krajów

Oprócz unijnego logo produkcji ekologicznej stosowane są jeszcze inne certyfikaty. W Danii np. oprócz zielonego listka Unii Europejskiej stosuje się duński, państwowy certyfikat BIO –  „Znak Ø”. Cieszy się on dużym poważaniem.

Certyfikaty BIO poszczególnych krajów – Zrównoważony rozwój ALDI Nord

SDG

GRI

Kolejne informacje

Tematy Kluczowe

Różnorodność & Zgodność

W dziewięciu europejskich krajach, w których reprezentowana jest spółka ALDI Nord, pracują ludzie ponad 117 narodowości. Ta różnorodność jest częścią ALDI Nord, wzbogaca naszą współpracę i odzwierciedla różnorodność naszych klientów.

Więcej
Zarządzanie

Compliance (Zgodność z normami)

Nasze działania kształtujemy na podstawie naszych głównych wartości: prostota działania, odpowiedzialność, zaufanie. Te wartości odzwierciedlają również nasze pojmowanie zgodności z normami Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord.

Więcej
Tematy Kluczowe

Standardy zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw Non-Food

Überall dort, wo wir unseren Einfluss geltend machen können, übernehmen wir Verantwortung für sichere und faire Arbeitsbedingungen und die Einhaltung von Umweltstandards.

Więcej
Ciekawostki

Co to znaczy być pracownikiem ALDI?

Być pracownikiem ALDI oznacza przede wszystkim – stosować w życiu nasze wspólne wartości. „Prosto, odpowiedzialnie i niezawodnie” - Za tym stoimy my, we wszystkim, co robimy i gdziekolwiek jesteśmy.

Więcej
Tematy Kluczowe

Budowanie pozytywnych relacji z klientami & Jakość usług

Zaufanie naszych klientów jest naszym najcenniejszym dobrem. Od ponad 100 lat konsekwentnie kształtujemy naszą ofertę oraz nasze usługi dostosowane do potrzeb naszych klientów.

Więcej
Tematy Kluczowe

Bezpieczeństwo pracy & Ochrona zdrowia

Przejęcie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników w miejscu pracy jest w spółkach ALDI Nord oczywistością.

Więcej
Ciekawostki

Zaangażowanie na rzecz dobrostanu zwierząt: dobre wyniki na tle konkurencji

Wiemy, że w temacie dobrostanu zwierząt wciąż jest wiele do zrobienia. Ale jesteśmy na dobrej drodze. Potwierdzają to dwie ostatnie publikacje na temat zaangażowania w dobrostan zwierząt w przemyśle spożywczym.

Więcej
Tematy Kluczowe

Atrakcyjny pracodawca

Blisko 69.000 pracowników ALDI powinno być dumnych ze swojej pracy w ALDI. Dlatego oferujemy stabilną pracę, atrakcyjne warunki ramowe i długoterminowe perspektywy rozwojowe.

Więcej
Tematy Kluczowe

Marnowanie żywności & Odpady

Przejmujemy odpowiedzialność za ochronę naszego środowiska i zasobów naturalnych. Będąc przedsiębiorstwem handlu detalicznego ważną rolę odgrywa dla nas redukcja ilości odpadów oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności.

Więcej

00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

 

     

 

     

 

     

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch