Po prostu ważne

Profil Rayk Mende – Nachhaltigkeit bei ALDI Nord

Drodzy Czytelnicy,

„Wysoka jakość w dobrej cenie“ – motto to towarzyszy robieniu zakupów w ALDI Nord. Przy czym ważne jest, by klienci mogli robić u nas zakupy z czystym sumieniem. By sprostać temu zobowiązaniu wspieramy wszelkie kwestie dot. zrównoważonego rozwoju w obszarze dyskontów. W naszym pierwszym raporcie zrównoważonego rozwoju za rok 2015 szczegółowo przedstawiliśmy nasze działania z tego zakresu. Raport ten zajął pierwsze miejsce w kategorii „Najlepszy pierwszy raport zrównoważonego rozwoju” w międzynarodowym konkursie Corporate Responsibility Reporting Award. Wyróżnienie, które postrzegamy jako bodziec do kontynuowania naszej drogi.

Od tamtego czasu wiele się wydarzyło. To co najbardziej widoczne dla naszych klientów: w ramach dotychczas największego projektu Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord modernizujemy nasze sklepy i stale poszerzamy nasz asortyment, przede wszystkim o większą ilość artykułów świeżych i stale zwiększającą się ilość produktów certyfikowanych według kryteriów zrównoważonego rozwoju. W przeciągu ostatnich trzech lat zdołaliśmy w całej Grupie Przedsiębiorstw niemalże podwoić ilość produktów ekologicznych (BIO). W Niemczech ALDI Nord stał się na swoim rynku dystrybucji wiodącym przedsiębiorcą produktów BIO. Tym sposobem rozpowszechniamy artykuły produkowane w sposób zrównoważony – naturalnie w przystępnej cenie ALDI. Ponadto nasze zaangażowanie w sprawiedliwy handel zostało wyróżnione nagrodą Fairtrade Award stowarzyszenia TransFair. Kolejny jasny sygnał: od końca 2017 r. zastępujemy jednorazowe torby zakupowe w Belgii, Niemczech i Holandii trwałymi torbami wielokrotnego użytku, wykonanymi w przeważającej części z materiałów pochodzących z recyklingu.

Dokonaliśmy o wiele więcej: w 2017 r. w całej Grupie Przedsiębiorstw opublikowaliśmy nowe polityki zakupowe w zakresie takich surowców jak drewno, kwiaty i rośliny oraz herbata. W wielu krajach zwiększamy nasze zaangażowanie dot. dobrostanu zwierząt. W tym obszarze blisko współpracujemy z inicjatywami branżowymi, stowarzyszeniami i organizacjami. Również w łańcuchu dostaw Non-Food stale zapewniamy większą transparentność oraz polepszamy standardy pracy. Dlatego przeprowadziliśmy również własne oceny zakładów produkcyjnych naszych dostawców znajdujących się w Azji, tzw.  ALDI Social Assessments. Kolejną ciekawostką z okresu sprawozdawczego jest praca nad naszą nową polityką ochrony klimatu, której celem jest zredukowanie w całej Grupie Przedsiębiorstw naszych emisji CO2.

Zrównoważony rozwój stanowi podstawę naszego systemu wartości przedsiębiorstwa, dlatego latem 2017 r. jako pierwszy dyskont przystąpiliśmy do UN Global Compact. W ten sposób publicznie umacniamy nasze zaangażowanie w obszarze dziesięciu fundamentalnych zasad na rzecz bardziej zrównoważonej gospodarki. Tym sposobem coraz mocniej utożsamiamy się z dziesięcioma zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie w dalszym ciągu pracujemy nad naszym wkładem w osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 (Sustainable Development Goals – SDGs).

Na przyszłość mamy jeszcze wiele planów. Wiemy, że nasze cele możemy osiągnąć tylko w bliskiej współpracy z naszymi interesariuszami. Dlatego proszę Państwa do postrzegania niniejszego, drugiego raportu zrównoważonego rozwoju Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord jako punktu wyjściowego do dalszego dialogu. Życzę Państwu ciekawej lektury bogatej w wiele informacji!

Rayk Mende

Dyrektor Działu Corporate Responsibility
ALDI Einkauf GmbH & Co. oHG

00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

 

     

 

     

 

     

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch