Poradnik herbaciany

Herbata w filiżance z plasterkiem cytryny i miód w słoiczku na białym obrusie – poradnik herbaciany ALDI Nord

Popularna wśród kobiet i mężczyzn

Tak jak różnorodny jest wybór rodzajów herbat, tak różnorodne są także upodobania smakowe konsumentów: analizy dowodzą, że kobiety najchętniej piją herbatę do śniadania, natomiast mężczyźni przeciwnie - na wieczór. Czarna herbata znajduje upodobanie u panów, panie sięgają chętniej do herbat ziołowych lub owocowych. Zielona herbata pozostaje dla obu płci zdrowym, popularnym i pobudzającym napojem.

Dobra dla zdrowia i samopoczucia

Herbata w filiżance z suchymi liśćmi herbaty i plasterkiem cytryny na stole – Poradnik herbaciany ALDI Nord

Dlaczego większość z nas decyduje się na herbatę? Ponieważ herbata smakuje wybornie! Również dlatego, że jak udowodniono, poprawia samopoczucie i dobrze wpływa na zdrowie. Dodatkowo herbata należy do stosunkowo najtańszych napojów. Prawdopodobnie dlatego jest, zaraz obok wody, najczęściej konsumowanym napojem świata. Według statystyk każdego dnia na całym świecie jest wypijanych ok. 700 miliardów filiżanek.

Czy wiesz, że...?

Czy wiesz, że już 1 szklanka herbaty zaspokaja aż 15% rekomendowanego dziennego zapotrzebowania na witaminę C tak potrzebną w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Nasze porady dotyczące przygotowywania

Odpowiednie przygotowanie suchych liści herbaty jest często kwestią wiedzy, dlatego chcemy dać Ci kilka ważnych wskazówek dotyczących przechowywania, jakości i temperatury wody, zalewania jak również dozowania i czasu parzenia.

Przechowywanie

Herbata wysypująca się z małej puszki na stół  – Poradnik herbaciany ALDI Nord

Odpowiednio przechowywana herbata długo nadaje się do spożycia i bez problemu może być przechowywana przez 21 lat. Specjaliści polecają przechowywać herbatę w zamkniętej puszce, w miejscu suchym i chłodnym, ponieważ w przeciwnym razie może wchłonąć obce zapachy. W celu składowania najlepiej nadaje się zamykana puszka, słoik lub naczynie ceramiczne.

Jakość wody

 Gorąca woda wlewana do filiżanki z torebką herbaty  nad filiżanką – poradnik herbaciany ALDI Nord

Herbata smakuje zawsze tak dobrze jak woda, z której jest sporządzona. Najlepiej jest wtedy, gdy używa się miękkiej wody (twardość wody od 0 do 7°dH, tzn. z małą zawartością kamienia i chloru). Woda o dużej zawartości kamienia i chloru powinna najpierw zostać przefiltrowana. Oczywiście można także użyć wody niegazowanej o niskiej zawartości minerałów - w takim przypadku smak jest neutralny. Woda powinna być świeża i przegotowana przed zalaniem herbaty.

Herbaty czarne, ziołowe i owocowe zaparza się zawsze wrzątkiem. W przypadku herbat zielonych występują znaczące różnice pomiędzy intensywnością różnych rodzajów - temperatura wody powinna wynosić tylko ok. 80 °C.

Parzenie

Rzut z góry na filiżankę z herbatą z sitkiem z suszonymi liśćmi herbaty – Poradnik herbaciany ALDI Nord

Jeżeli chcemy zaparzyć herbatę sypaną - należy zalać ją wrzątkiem, a nie wsypywać do wody. Liście herbaty muszą się rozwinąć w dzbanku i nie powinny być w żaden sposób ściśnięte - tylko w taki sposób w równym stopniu mogą uwolnić się aromaty i nuty smakowe. Optymalnie jest, kiedy zalejemy liście herbaty w dzbanku utrzymującym ciepło i potem przelejemy napój przez sitko bezpośrednio do filiżanki.

Oczywiście można użyć sitka lub filtra do herbaty, które muszą być regularnie i dokładnie czyszczone. Przy zakupie sitka powinno zwrócić się uwagę na jakość i materiał, z którego zostało wykonane, by nie pozostawiło nieprzyjemnego posmaku.

Jeżeli do przygotowania filiżanki herbaty używasz herbaty w saszetkach, należy zalać ją bardzo gorącą, ale nie wrzącą wodą i w zależności od rodzaju herbaty zaparzać przez 3-5 minut. 

Dozowanie i czas parzenia

Czarna herbata w filiżance z dzbankiem z herbatą w tle – poradnik herbaciany ALDI Nord

Chwilę odczekać i pić herbatę? Tak całkiem proste to jednak nie jest. Aby osiągnąć optymalny smak, nasi eksperci polecają postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dozowania i czasu parzenia znajdującymi się na opakowaniach herbat. Jeżeli gustujesz w intensywniejszych aromatach, przedłuż odrobinę czas parzenia, użyj większej ilości herbaty lub zalej ją mniejszą ilością wody – dlatego że w razie wątpliwości obowiązuje zasada: przygotowanie należy dostosować całkowicie do Twoich upodobań smakowych.  

Herbata czarna
Herbata czarna ma intensywniejszy smak niż np. zielona. Powinna działać pobudzająco, zalecany czas parzenia wynosi ok. 3 minuty, wtedy uwalnia się w pełni zawarta w niej kofeina. Jeżeli czas parzenia wynosi ponad pięć minut, herbata działa relaksująco dzięki podwyższonej zawartości garbników.

Zielona herbata
Zielona herbata nie powinna być zalewana wrzątkiem, ponieważ może stać się gorzkawa. Zaleca się odczekać chwilę po zagotowaniu wody i dopiero wtedy zalać herbatę.

Herbata owocowa i ziołowa
W przypadku herbat owocowych i ziołowych intensywność zależy od mieszanki - tzn. od smaku owoców i ziół. Te herbaty należy zalewać gotującą się wodą i parzyć od 5-10 minut.

ALDI Newsletter

Nie przegap żadnej oferty!

Przypomnienie o

Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny? *

Potwierdzenie przypomnienia *

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.
div>

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.