Wybrane specjalnie dla Ciebie - surowce

Wysuszone liście herbaty - surowce z ALDI Nord

Wszystko dla najlepszego smaku

Istnieje mnóstwo rodzajów herbaty, które zachwycają swoim smakiem i aromatem ale  znacząco się od siebie odróżniają. Eksperci, którzy dostarczają nam herbaty dostępne tylko w naszych sklepach, uprawiają rośliny w najlepszych do tego obszarach, racjonalnie podchodzą do zbiorów, a proces wytwarzania herbaty wykonują starannie gdyż wiedzą, że tylko w ten sposób otrzymają najlepsze mieszanki oraz susze herbaciane.

Rodzaje Herbat

Zbliżenie rośliny herbaty na plantacji herbaty - Surowce z ALDI Nord

 

 

Herbata jest wiecznie zielonym krzewem, który niepielęgnowany, może mieć do 5 m wysokości. Niektóre rodzaje herbat jak, np. Assam [herbata assamska] osiągają nawet do 25 m. Jasno i ciemnozielone, gładkie i błyszczące liście są owalne i lekko skręcone do góry, a kwiaty są białe z pełnym żółtym kielichem. Krzew herbaty rośnie wolno lecz gęsto, a jego liście są z reguły zbierane po 3-4 latach. Starannie pielęgnowane krzewy mogą rosnąć nawet przez 100 lat.

Uprawa

Plantacja herbaty z zachodem słońca w tle - surowce z ALDI Nord

 

 

Herbata rozwija się bardzo dobrze w chłodnych temperaturach nocnych i intensywnym nasłonecznieniu podczas dnia. Preferuje tereny wysokogórskie z klimatem subtropikalnym, jaki znajduje się np. na Sri-Lance, w Indiach czy w południowo-zachodniej Afryce. Plantacje, które bardzo często zajmują wiele kilometrów, są położone na wysokości 500-2500 m n.p.m..

Zbiory

Pracownicy wybierają liście herbaty na plantacji herbaty - Surowce z ALDI Nord

 

 

Tradycyjnie zbierane są świeże liście i pączki krzewu herbaty (two leaves and a bud). To one nadają wyśmienity harmonijny smak jak i zdumiewającą jakość herbaty. Czas zbiorów jest zależny od uwarunkowań klimatycznych regionu, od rodzaju i wysokości położenia terenu, na którym znajduje się plantacja. W warunkach idealnych jeden krzew może być obrywany co 10-14 dni, tyle czasu potrzeba aby pojawiły się nowe pędy i liście. Herbata jest zazwyczaj zbierana ręcznie przez doświadczonych zbieraczy. Przy czym szczególnie ważne jest, by zbierać tylko świeże liście i pędy, tak aby nie zepsuć smaku herbaty.

Produkcja

Liście herbaty w sitach bambusowych - surowce z ALDI Nord

 

 

Proces złożony z wielu etapów


Zbiory herbaty i jej dalsza obróbka są w dużej mierze pracą ręczną, która wymaga odpowiedniego doświadczenia. Potrzeba wielu etapów, by ze świeżych, zielonych liści i pączków uzyskać delikatną, aromatyczną czarną lub zieloną herbatę. Co ciekawe, zielona i czarna herbata różnią się od siebie tylko jednym etapem przetwarzania - fermentacją.

Sita bambusowe na zewnątrz z różnymi herbacianymi liśćmi - surowce z ALDI Nord

 

 

Więdnięcie i fermentacja

Świeże liście herbaty - podobnie jak inne surowce naturalne - nie nadają się do długiego składowania i szybko muszą zostać poddane przetworzeniu. Dlatego bezpośrednio po zbiorach są rozkładane na dużych powierzchniach i suszone. Ten proces nazywa się więdnięciem, podczas niego liście herbaty tracą 60 do 70% wilgoci, stają się sprężyste i tym samym nadają się do dalszej obróbki. Następnie są mocno skręcane, tzn. powierzchnia liścia zostaje przerwana, a soki w nim zawarte wchodzą w reakcję z tlenem. Ten naturalny, biologiczny proces porównywalny jest z fermentacją alkoholu. Zawarte w komórkach liści enzymy i inne substancje zostają poprzez skręcanie uwolnione i mogą reagować z tlenem. W ten sposób powstają niepowtarzalne zapachy..

Liście zielonej herbaty na linii produkcyjnej - Surowce z ALDI Nord

Suszenie i parowanie 


Intensywność skręcania liści jest decydująca dla smaku czarnej herbaty, ona stanowi o sile aromatu. Po kontrolowanym procesie fermentacji liście są suszone - zazwyczaj w dużych piecach. Suszenie sprawia, że liście stają się wytrzymałe, nadają się do transportu i otrzymują charakterystyczną barwę - od ciemnobrązowej po czarną.

Etap fermentacji w przypadku produkcji zielonej herbaty jest zastąpiony przez wędzenie. Liście wędzone są przez ok. 30 sek., pory zamykają się, dzięki czemu nie zachodzi proces oksydacji. Poprzez ostrożną obróbkę zostaje zahamowana przemiana substancji w aromaty i zachowuje się wiele składników, t.j. katechiny, witaminy i inne substancje odżywcze. Liście zielonej herbaty, ponieważ nie poddaje się jej fermentacji, po zakończeniu fazy suszenia są nadal zielone.

ALDI Newsletter

Nie przegap żadnej oferty!

Przypomnienie o

Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny? *

Potwierdzenie przypomnienia *

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.
div>

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.