1. Strona główna
 2. Batikowe pisanki od Haart
Batikowe pisanki od Haart

Pisanki Haart

Tradycyjne pisanki metodą batikową od Haart

Święta coraz bliżej, więc najwyższy czas pomyśleć o pisankach. Jest wiele metod ozdabiania jajek, ale warto wrócić do starych, sprawdzonych i przetestowanych przez Babcie i Mamy sposobów. Zastosowałam kiedyś bardzo popularną na Podlasiu tradycyjną technikę batikową. Dzisiaj niewiele osób ozdabia jajka w ten sposób i dlatego warto ją pokazywać.

Pisanki batikowe od Haart

Technika batikowa

Technika batikowa polega na nanoszeniu wzorów woskiem na jajko, a następnie moczeniu w barwnikach, od żółtego, przez pomarańczowy, czerwony, zielony aż do granatowego. Przed zanurzeniem w kolejnym barwniku nanosimy nowe wzory woskiem. Na koniec podgrzewamy jajko nad świeczką, ścieramy wosk i dzięki temu ukazują się piękne kolorowe wzory. 

Przepis

Czego potrzebujesz?

 

 • podgrzewacz
 • ołówek lub kredka
 • szpilka (najlepiej ze szklaną główką)
 • barwniki
 • wosk pszczeli lub węza

Pisanie pisanek

Do pisania pisanek używa się wosku pszczelego. Jest dużo bardziej plastyczny od zwykłych świec i lepiej się trzyma jaj. Można wykorzystać również gotowe świece z wosku pszczelego lub kupić w sklepie ogrodniczym węzę. Jest to szablon używamy w pszczelarstwie i taki właśnie plaster wykorzystałam do wykonania pisanek.

Barwniki pisanki

Przygotowanie

 1. Jajka gotujemy i studzimy. Nie wkładamy ich do lodówki po ugotowaniu, bo powinny być w temperaturze pokojowej. Oczywiście można wykorzystać wydmuszki.
 2. Przygotowujemy barwniki wg opisu na opakowaniu.
 3. W kredkę lub ołówek wbijamy szpilkę, którą będziemy malować.
 4. W pogrzewaczu umieszczamy wosk i czekamy aż się rozpuści. 
Pisanki Haart

Wykonanie

 1. Szpilkę podgrzewamy chwilę nad płomieniem, następnie moczymy w wosku i nanosimy pierwsze kropki lub kreski na jajko. Właściwie wszystkie dekoracje wykonujemy kropeczkami różnej wielkości i kreskami. Ważne aby, ręce miały oparcie na stole, a jajko najlepiej trzymać w dłoni. Każdy element wymaga moczenia szpilki w wosku.
 2. Jajko moczymy w barwniku przez co najmniej kilka minut. Wycieramy i nakładamy kolejną warstwę wosku.
Batik

Wykończenie

 • Ponownie moczymy w barwniku, ale ciemniejszym i wycieramy.
 • Na koniec jajko delikatnie ogrzewamy nad świeczką i ścieramy rozgrzany wosk.

 

Metoda batikowa wymaga odrobinę wprawy, ale wykonując nawet najprostsze kreski można stworzyć wyjątkowe pisanki. Warto przypominać tradycyjne techniki, takie jak pisanie pisanek woskiem i spędzać rodzinnie przedświąteczny czas.

Wielkanoc kreska

ALDI Newsletter

Nie przegap żadnej oferty!

Przypomnienie o

Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny? *

Potwierdzenie przypomnienia *

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Uwagi
 • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
 • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
 • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
 • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
 • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
 • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.
div>

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.