1. Strona główna
 2. Pisanki zero waste
Pisanki zero waste

Pisanki zero waste

Jaja - symbol życia, nadziei i odrodzenia

Świąteczne tradycje, takie jak zdobienie pisanek, są dla nas ważne. Ich kultywowanie pozwala nam poczuć przynależność, znaleźć równowagę, spędzić czas z bliskimi, przeżyć moment szczęścia i uważności pomiędzy myciem okien, a pieczeniem sernika. 

Tradycje coraz bardziej zapomniane

Może trudno w to uwierzyć, ale były czasy, gdzie nie można było dostać w sklepie, ani sztucznych czy naturalnych barwników do jaj, ani termokurczliwych naklejanek. Nasze Babki i Dziadkowie jaja dekorowali inaczej, wolniej i bardziej naturalnie, korzystając z takich produktów i narzędzi, jakie mieli pod ręką.

Proces barwienia, wytłaczania, drapania był żmudny, ale można było go spędzić w gronie najbliższych, korzystając ze zbawiennej mocy doświadczenia, które dziś moglibyśmy nazwać „terapią sztuką”. Wraz z Sylwią Majcher chcemy zachęcić Cię do powrotu do korzeni, do naturalności, do nie marnowania cennych surowców. 

Wykorzystajmy moc składników, które są w kuchni i nimi ozdóbmy pisanki. To idealny pomysł na rodzinne spędzenie czasu, a przepis na takie naturalne barwienie wielkanocnych ozdób z powodzeniem zrealizują nawet małe dzieci.

jaja

 

Czego potrzebujesz?

 • listków ziół i kwiatów
 • starych cienkich rajstop
 • kilka łyżek octu
 • jajka 

Następne kroki, bez których operacja się nie powiedzie!

 1. Jajka ugotuj na twardo. Aby nie pękły podczas gotowania, wyjmij je wcześniej z lodówki i włóż do letniej wody w momencie, w którym nabiorą temperatury pokojowej. Dopiero potem włącz gaz – pamiętaj, że jajka na twardo gotujemy przez 8 do 10 minut.
 2. Gdy ostygną, przetrzyj je szmatką zamoczoną wcześniej w occie. To naruszy skorupę jajka, zmieni jej strukturę i pozwoli na przylepienie do niej dekoracji
 3. Do skorupek delikatnie nasączonych octem przyklej dowolne liście i kwiaty.
 4. Możesz z nich ułożyć autorską kompozycję. Postaraj się jednak, aby kwiaty i liście na siebie nie nachodziły, zostaw odrobinę przestrzeni między poszczególnymi elementami.
 5. Tak ozdobione jajko zawiń w kawałek rajstop, zwiąż ciasno, by dekoracje nie pospadały.
 6. Na co najmniej pół godziny jajka zanurz w miseczce z naturalnym żółtym, niebieskim, różowym barwnikiem.

Naturalne i ekologiczne barwniki – jak je zrobić?

niebieski

Niebieski

Liście czerwonej kapusty. Pokrój je drobno, przełóż do garnka, zalej wodą i gotuj przez 10 minut. Gdy intensywnie zabarwią płyn – włóż do niego przygotowane jajka.

zolty

Żółty

Kurkuma – 4 łyżki kurkumy wsyp do garnka z wodą i gotuj przez 15 minut. W ciepłym płynie zanurz jajka.

rozowy

Różowy

Buraki – obierki z 3 buraków gotuj przez pół godziny. Potem w ciepłym barwniku wykąp ugotowane wcześniej jajka. 

Pisanki zero waste - jeszcze więcej frajdy!

Pisankę można też ozdobić bez barwników. Poszukaj w szafkach kawałków sznurków czy włóczek. Poproś dzieci, by ze spaceru przyniosły małe kawałki gałązek z listkami. Delikatnie obwiążcie ugotowane wcześniej jaka sznurkiem, a między nitki włóżcie gałązki. Tak udekorowane pisanki będą pięknie prezentowały się na zwykłym białym talerzu czy w większym słoiku wyłożonym rzeżuchą.

j

ALDI Newsletter

Nie przegap żadnej oferty!

Przypomnienie o

Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny? *

Potwierdzenie przypomnienia *

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Uwagi
 • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
 • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
 • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
 • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
 • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
 • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.
div>

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.