zero waste lody
lody zero waste

Co najmniej 5,5 l i tym wynikiem plasuje się daleko za rekordzistami. Na podium od lat są Amerykanie. Mieszkaniec USA w ciągu roku zjada co najmniej 23 l lodów. Srebrne miejsce w tej kategorii mają Nowozelandczycy, którzy konsumują jakieś 20 l mrożonych deserów. Podium z 18 l lodów zamykają Australijczycy.

zero waste
zero waste
zero waste lody

Na pomysł lodowej rześkości wpadli podobno Chińczycy. Pierwsze wzmianki o mrożonych deserach pochodzą sprzed 5 tysięcy lat. Do Europy lodowe przepisy przywiózł żeglarz Marco Polo. W jego czasach jadano głównie sorbety. Mleko z owocami połączył Hiszpan Antonio Latinii. Ten duet wykreował dopiero w XVII wieku i zrobił to w Neapolu, gdzie wówczas mieszkał i pracował. Receptura okazała się na tyle wyborna, że błyskawicznie rozprzestrzeniła się wśród europejskiej śmietanki towarzyskiej.

 

W Paryżu zaczęto otwierać stylowe kawiarnie, w których serwowano lody o rozmaitych smakach. Autorami receptur byli zazwyczaj ściągani z Włoch mistrzowie cukiernictwa. Wtedy też powstała pierwsza książka z przepisami na mrożone desery, wśród nich można było znaleźć pomysły na przygotowanie lodów fiołkowych, czekoladowych, morelowych, różanych czy karmelowych. W składzie oprócz owoców było mleko, śmietanka, jajka czy masło, ale stać na tę chłodną przyjemność było niewielu.

lody zw

Dopiero za sprawą przedsiębiorczych Amerykanów, którzy w XIX wieku w Baltimore uruchomili pierwszą fabrykę lodów, mrożony deser osiągnął dostępność dla większości ludzi. Dlatego Włosi uznawani są za autorów najlepszych lodowych przepisów, ale to Amerykanie mają ogromne zasługi w spopularyzowaniu tych przysmaków. A mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego, choć wiedzą, jak ukręcić doskonałe gelato, jedzą zaledwie 8 kilogramów lodów rocznie.

 

Włosi potrafią za to wykorzystać lody bez reszty i doskonale wpisują się swoimi pomysłami w kuchnię zero waste. Na Sycylii od lat serwowane są lody w… bułce. Bułka jest maślana, najczęściej wypiekana na drożdżach, nie musi być chrupiąca, więc z powodzeniem i bez strat można wykorzystać w tym deserze wczorajszy wypiek. Trzeba ją zgrabnie przekroić na pół, ale tak, by nie rozciąć zupełnie, a do środka zapakować ulubione gałki. W przypadku Polaka będą to śmietankowe, Włoch woli czekoladowe.

lody zw
lody zw
lody zw

W miseczce wymieszaj mleko z cynamonem. Zanurz w nim delikatnie każdą z kromek chałki. Orzechy posiekaj na patelni rozgrzej masło, wrzuć orzechy, wyłóż na nie chałkę i smaż do zarumienienia z obu stron. Gorące kromki przełóż na talerz. Na każdej z nich zaserwuj gałkę lodów. Podawaj od razu.

lody zw

Dojrzałe banany są kremowe, a zamrożone świetnie trzymają konsystencję. Wystarczy dojrzałe, miękkie banany obrać, pokroić na mniejsze kawałki i schować do zamrażarki na co najmniej 5 godzin. Potem mrożone kawałki banana muszą trafić do blendera i zostać zmiksowane z innymi dodatkami.

lody zw
lody zw
lody zw

W dzbanku została zaparzona wcześniej kawa? Zamiast ją wylewać, lepiej zamrozić i mieć pretekst do przygotowania napoju w innej wersji.

lody zw
lody zw
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch