Nawyki zero waste

a

No dobra, cały czas czytasz o tych małych krokach...

Ale czym one właściwie mają być? Mamy dla Ciebie gotowe rozwiązania zero waste, które już od dziś możesz wcielić w swoje życie. Bierz i stosuj, a wszystkim to się opłaci! Tobie, środowisku, przyszłym pokoleniom. I pamiętaj – nie musisz od razu robić wszystkiego! Wybierz choćby jedną z rzeczy i rób ją uczciwie, konsekwentnie i regularnie.

Powodzenia!

Jak być zero waste – zmiana zaczyna się od Twoich nawyków! 

sssss

Unikaj nadmiaru

Oddaj ubrania, których nie nosisz, nie kolekcjonuj zestawów do chodzenia po domu albo uprawiania sportu, skoro od dawna nie biegasz. Spróbuj kupować takie rzeczy, których naprawdę potrzebujesz. Co sekundę na wysypisko śmieci trafia ciężarówka wypełniona nienoszonymi ciuchami. Przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli środowiska. 

sssss

Wykorzystuj, nie marnuj

zbieraj pudełka, kartony. Używaj ich do przechowywania, segregowania śmieci, wysyłania paczek. Takie przesyłki są zgodne z trendami, sporo internetowych sklepów przyjmuje niepotrzebne klientom opakowania i wykorzystuje je ponownie. 

sssss

Doceń brzydale i golasy

jeśli możesz wybieraj produkty bez opakowania i te z pomarszczoną skórką. Zabieraj do sklepu czy na targ swoje siatki, woreczki i pudełka. 

sssss

Monitoruj

stan zapasów, zawartość, lodówki i szafek kuchennych. 

sssss

Rozsądny transport

Kiedy tylko możesz, korzystaj z komunikacji miejskiej, częściej podróżuj rowerem czy hulajnogą. 

sssss

Wypożyczaj

nie wszystko musisz kupić. Rzeczy, których potrzebujesz na chwilę, możesz wypożyczyć. Sprawdzaj, co w szafach mają znajomi. 

sssss

Pij kranówkę

woda w kranie jest przebadana i często ma więcej składników mineralnych niż ta w plastikowej jednorazowej butelce. Jeśli masz wątpliwości w sprawie jej jakości możesz skład kranówki sprawdzić w sanepidzie. 

sssss

Uprawiaj plogging

to szwedzkie określenie na nową dyscyplinę – łączenie aktywności na świeżym powietrzu z troską o środowisko. W czasie spaceru, biegu, drogi do pracy zbieraj śmieci. Bez zrzucania odpowiedzialności na innych i wyrzutów, że nie są Twoje. 

sssss

Segreguj śmieci

odpady jednego człowieka mogą być skarbem innego, ale tylko dobrze podzielone śmieci da się wykorzystać. Dlatego ważne jest by opakowania nadające się do recyklingu trafiały do właściwego kosza. 

Dobrą podpowiedzią jest też Piramida 5 R. Jej autorka Bea Johnson określiła konkretne wskazówki, które ułatwią włączenie się w nurt zero waste.

Do tej listy można jeszcze dodać "repair", czyli naprawianie. 

Zasada 5R
Zasada 5R
Zasada 5R
Zasada 5R
Zasada 5R
Zasada 5R
co to zero waste

Realizując te zasady Amerykanka Bea Johnson, uważana za prekursorkę idei zero waste, produkuje zaledwie słoik śmieci rocznie. Autorka kultowych poradników o bezśmieciowym życiu, razem ze swoją 4 osobową rodziną, robi przemyślane zakupy, wymienia się ubraniami, całkowicie zrezygnowała z jednorazówek. Ten jeden słoik to dla większości z nas cel nie do osiągnięcia, ale tu nie chodzi o rywalizację, tylko o to, by po prostu produkować mniej śmieci. Drobnymi gestami odciążyć planetę z nadmiaru. 

aldi zero waste
temat miesiąca
Grill zero waste

GRILL W DUCHU ZERO WASTE

Grilluj bez śmieci

Grillowe spotkania energetycznie kręcą się wokół jedzenia. Mają zarumieniony aromat, soczystość i wyśmienicie zaspokajają towarzyską potrzebę. Na tej smakowo intensywnej imprezie dobrze jest zatroszczyć się nie tylko o jadłospis ale także i o porządek.

Zobacz, jak zorganizować przyjęcie grillowe zero waste.

Przypomnienie o

Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny? *

Potwierdzenie przypomnienia *

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.
div>

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.