Zero Waste

d
zero-waste
co to zero waste

Na te i wszystkie inne pytania dotyczące zero waste odpowiemy Ci tutaj i na naszych kanałach przez kilka najbliższych miesięcy. Przyznajemy, że to nie jest łatwy temat. Ale obiecujemy, że jest bardzo przyjemny! Sami rozpoczęliśmy już drogę do niemarnowania, a teraz zapraszamy Ciebie - chodź z nami!

Mamy świetnego instruktora małych kroków. Wspólnie z naszą ekspertką, Sylwią Majcher, nauczmy się chodzić na nowo, w poszanowaniu środowiska i nie zostawiając zbyt wielu śladów za sobą. 

 

 

Sylwia Majcher - dziennikarka, autorka bestsellerowych poradników „Wykorzystuje, nie marnuje. 52 Wyzwania Zero Waste” i „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”, książki „Mniej Mięsa” i dziecięcej „Samotny Banan”, reportaży oraz wywiadów kulinarnych. Absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Prowadzi warsztaty i szkolenia poświęcone ekologii, niemarnowaniu i obiegowi zamkniętemu. Na balkonie hoduje pomidory i jadalne kwiaty, gotuje w rytmie sezonu, jeździ rowerem, unika nadmiaru.

Sylwia Majcher
Sylwia Majcher
co to zero waste
co z tą wodą
Jak zużywamy wodę
Jak zużywamy wodę
Gdzie marnujemy wodę
Gdzie marnujemy wodę
uwaga marnujemy jedzenie
uwaga marnujemy jedzenie
uwaga marnujemy jedzenie
gdzie trafia zmarnowane jedzenie

jak zmieniać nawyki
jak zmieniać nawyki

No dobra, cały czas czytasz o tych małych krokach...

Ale czym one właściwie mają być? Mamy dla Ciebie gotowe rozwiązania zero waste, które już od dziś możesz wcielić w swoje życie. Bierz i stosuj, a wszystkim to się opłaci! Tobie, środowisku, przyszłym pokoleniom. I pamiętaj – nie musisz od razu robić wszystkiego! Wybierz choćby jedną z rzeczy i rób ją uczciwie, konsekwentnie i regularnie.

Powodzenia!


temat miesiąca
EKO CIEKAWOSTKA
Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że...

Szparagi jedli już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Rysunki tych warzyw widnieją na egipskich sarkofagach sprzed 5 tysięcy lat.

3 powody, dla których warto jeść szparagi?

  • mają dużo witaminy K i kwasu foliowego, które działają odprężająco
  • wzmacniają odporność
  • obecne w nich witaminy A, C I E kojąco wpływają włosy, paznokcie i skórę

Szparagi najlepiej przechowywać w lodówce. Jeśli mają spędzić tam więcej czasu dobrze owinąć w wilgotną ściereczkę. Wszystkie nadają się do mrożenia. 

Szparagi pojawiają się w 3 kolorach - białym, zielonym i fioletowym, ale niech nikogo te różnice nie zmylą. To ta sama odmiana. Kolor zależy od tego, ile miały światła w czasie rośnięcia.

Zielone szparagi

Wystawione są na słońce, nie trzeba ich obierać, wystarczy odciąć ich końcówki. Można je zjadać surowe, lubią być krótko grillowane, dobre są do tarty, omletów, zapiekanek, sałatek. Nie lubią długiego gotowania – świeżym wystarczą im 3-4 minuty we wrzącej wodzie. Starsze potrzebują kilku minut dłużej.

Białe szparagi

Rosną ukryte pod ziemią, nie powstaje w nich chlorofil, więc nie nabierają koloru. Wymagają obrania i odcięcia końcówki. Są delikatne i uznawane za najbardziej wyrafinowane. Trzeba je gotować około 10 minut. 

Fioletowe szparagi

Rosną przez chwilę, gdy wyjdą kilka centymetrów nad ziemię powinny być zerwane, bo inaczej słońce zabarwi je na zielono. Mają orzechowy delikatny smak. Długo gotowane tracą kolor.

przepisy zero waste
przepisy zero waste

Nie marnuj sezonu na szparagi

Afrodyzjaki, pełne witamin, z niewielką ilością kalorii. Do schrupania, grillowania czy pieczenia. Szparagi smakują w każdej wersji, pojawiają się na chwilę, więc lepiej nie marnować tej szansy i wykorzystać ich ofertę.

Poznaj przepisy na szparagi #zerowaste

zero waste news
Czy wiesz, że...

Fusy z kawy

Naukowcy z Warszawy opracowali przepis na recykling zalegających w kawiarniach pozostałości po zmielonych ziarnach. Z fusów od kawy będą tworzyć słomki! Rozwiązaniem już zainteresowana jest jedna z sieci kawiarni, a biodegradowalne słomki mogą wejść do użycia jeszcze w tym roku. 

temat miesiąca
Grill zero waste

Kręć koktajle na zdrowie!

To najlepszy przemytnik witamin. Niepozorny koktajl fundujący całą gamę pożądanego wzmocnienia. Organizm na pewno doceni takie zakręcone kompozycje. Można je serwować zamiast drugiego śniadania albo podwieczorku. Odpowiednio połączone składniki będą wyśmienitym urozmaiceniem codziennego jadłospisu.

Kolorowe koktajle dają też całkiem niezły pretekst do niemarnowania jedzenia. Chętnie przyjmują rozmaite resztki czy gorzej wyglądające owoce i warzywa. Rozdrobnione i połączone z innymi dodatkami apetycznie zmieniają swój wizerunek i cieszą się zainteresowaniem. Mogą do nich trafiać przejrzałe banany, miękkie morele czy pomarszczone marchewki. To też doskonałe miejsce dla liści i natek oraz końcówek ziół. Wszystkie doskonale odnajdą się w koktajlu. 

aldi zero waste

Przypomnienie o

Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny? *

Potwierdzenie przypomnienia *

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.
div>

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.