czym zastąpić papier do pieczenia
 1. Strona główna
 2. Inspiracje
 3. Czym zastąpić papier do pieczenia?

Czym zastąpić papier do pieczenia? – Poznaj zamienniki

Trudno wyobrazić sobie kuchnię, w której wypieki przygotowuje się bez papieru do pieczenia. Jak się jednak okazuje, produkt ten można zastąpić na wiele różnych sposobów. Niezależnie więc od tego, czy rezygnujesz z niego ze względów ekologicznych, czy po prostu zabrakło ci go podczas przygotowywania ulubionego ciasta, warto poznać najpopularniejsze zamienniki papieru do pieczenia.

o
m

Papier do pieczenia – właściwości

Papier do pieczenia znajduje szerokie zastosowanie w kuchni ze względu na swoje unikalne właściwości. Jest to w końcu produkt:

 • nieprzywierający – pokryty warstwą silikonu, która zapobiega przywieraniu jedzenia do jego powierzchni
 • wodoodporny – jest odporny na wodę i wilgoć, co sprawia, że idealnie nadaje się do pieczenia ciast i ciasteczek
 • łatwy w użyciu – można wyciąć odpowiedni kawałek, aby pasował rozmiarem do formy.

Dzięki użyciu papieru do pieczenia można zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ nie trzeba smarować formy tłuszczem. Zdecydowanie pomaga to także w sprzątaniu i myciu, kiedy wypieki są już gotowe – wystarczy wyrzucić zużyty papier, a naczynia i piekarnik jedynie przetrzeć wilgotną gąbką.

Niestety jednorazowe użycie sprawia, że papier do pieczenia jest produktem szkodliwym dla środowiska. Czasami wskazuje się również na jego negatywny wpływ na zdrowie. Może bowiem zawierać niewielkie ilości substancji chemicznych, takich jak ftalany, które są uważane za szkodliwe dla człowieka. Aby uniknąć kontaktu potraw z nimi, zaleca się wybieranie papieru do pieczenia oznaczonego jako „bezpieczny dla żywności” lub „bez ftalanów”.

o

Czym zastąpić papier do pieczenia?

Co zamiast papieru do pieczenia? Do wyboru masz przynajmniej kilka dobrych rozwiązań.

c

1. MASŁO I BUŁKA TARTA

Zamiast stosować papier do pieczenia wystarczy posmarować blachę masłem lub margaryną i posypać ją bułką tartą. Dzięki temu ciasto nie będzie się przyklejać do formy i zyska chrupiący wierzch. Taka metoda jest lepsza dla zdrowia niż używanie papieru do pieczenia i daje ciekawszy efekt smakowy.

c

2. FOLIA ALUMINIOWA

To jeden z najpopularniejszych sposobów na zastąpienie papieru do pieczenia. Folia aluminiowa jest przystosowana do kontaktu z wysokimi temperaturami, więc sprawdzi się w piekarniku. Pamiętaj jednak o posmarowaniu jej tłuszczem, aby potrawy się do niej nie przyklejały.

c

3. TŁUSZCZ

Najprostsze rozwiązania są często najlepsze – natłuść blachę olejem lub wspomnianym masłem. Wypieki nie będą przyklejać się do formy, a ty ograniczysz się wyłącznie do naturalnych produktów, nie generując takich odpadów jak zużyty papier do pieczenia czy folia aluminiowa.

c

4. MATY I FOREMKI SILIKONOWE

Silikonowe maty wykazują doskonałą odporność na wysokie temperatury, są łatwe w czyszczeniu (w zmywarce) i przechowywaniu (zwinięte w rulon zajmują niewiele miejsca), a z silikonowej foremki bez problemu wyjmiesz upieczoną potrawę. 

o

Czego użyć zamiast papieru do pieczenia?

Stosując się do naszych wskazówek, z łatwością znajdziesz zamiennik papieru do pieczenia w swojej kuchni. Pozwoli ci to zarówno wyjść z podbramkowej sytuacji kulinarnej, jak i bardziej dbać o środowisko.

o

Zamienniki papieru do pieczenia – FAQ

W ramach podsumowania artykułu odpowiedzmy sobie krótko na najczęstsze pytania, które pojawiają się w przypadku braku papieru do pieczenia.

Czym można zastąpić papier do pieczenia?

Papier do pieczenia można zastąpić silikonowymi matami lub natłuszczonymi formami. Warto rozważyć też folię aluminiową, którą również smaruje się tłuszczem.

Czy można użyć folii aluminiowej zamiast papieru do pieczenia?

Tak, folia aluminiowa może być używana zamiast papieru do pieczenia. Należy jednak pamiętać o posmarowaniu jej tłuszczem, aby zapobiec przywieraniu do niej potraw. W przypadku niektórych potraw może być konieczne użycie kilku warstw sreberka.

Czy papier śniadaniowy nadaje się do pieczenia?

Nie, papieru śniadaniowego nie należy wykorzystywać do pieczenia. Nie jest on odporny na wysokie temperatury, wskutek czego może się zapalić lub zacząć dymić. Zamiast tego należy sięgnąć po specjalny papier do pieczenia albo po jeden z jego zamienników, o których pisaliśmy wyżej.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
 • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
 • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
 • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
 • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
 • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
 • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch