Higiena snu – jakie są zasady zdrowego snu?

Zasady higieny snu wskazują, jak zadbać o dobrą jakość nocnego wypoczynku. Zmieniając podstawowe nawyki, możesz poprawić swoje samopoczucie i zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Poznaj sposoby na lepszy sen i zacznij je stosować w swojej wieczornej rutynie.

higiena-snu
higiena-snu

Czym jest higiena snu?

Higiena snu to zespół zasad, którego celem jest poprawa jakości snu.
Dzisiejszy świat nie sprzyja uzyskaniu spokoju. Ciągła gonitwa i brak czasu negatywnie przekładają się na różne aspekty naszego życia, w tym na odpoczynek nocny. Zdrowy sen jest podstawą dobrego funkcjonowania. Umożliwia sprawne działanie całego organizmu oraz rozwój. Co więc na lepszy sen? Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Zasady higieny snu to szereg reguł, które stosowane razem mogą przyczynić się do poprawy jakości nocnego odpoczynku. Warto zadbać o nie niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy długości snu.

Natychmiastowe kroki w kierunku zmian powinny z kolei podjąć osoby, które cierpią na bezsenność. 

higiena-snu

Zasady higieny snu – jak uregulować sen i zadbać o jego wysoką jakość?

Higiena snu to podstawa zdrowego odpoczynku. Wysokiej jakości sen to gwarancja zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Poznaj główne zasady higieny snu, które pozwolą Ci go uregulować i zadbać o jego jakość. 

higiena-snu

Regularny tryb życia

Najgorsze, co możesz zrobić w kontekście zdrowego snu, to nie zachowywać regularnego trybu życia. Organizm działa jak maszyna, która funkcjonuje najlepiej, gdy ma narzucony regularny plan.
W takich okolicznościach przyzwyczajasz się do określonych wzorców. Zasypiając codziennie o tej samej porze (nie za późno, najlepiej ok. 22–23), z czasem zaczniesz się robić senny, gdy będzie nadchodzić godzina snu. Pozwoli to również na ustalenie stałych godzin pobudki. Wbrew pozorom zbyt długie spanie w długim okresie nie jest korzystne dla zdrowia i może prowadzić do złego samopoczucia. 

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu zdrowia. To nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale też recepta na zachowanie higieny snu. Dobrze sprawdzi się zarówno aktywność na świeżym powietrzu, jak i inne formy uprawiania sportu, w tym taniec, wspinaczka czy pływanie.

Uspokojenie myśli

Przed snem zadbaj o to, aby uspokoić myśli i wyciszyć się odpowiednio. Pomoże w tym trening uważności, medytacja lub ćwiczenia oddechowe. Zakończ załatwianie codziennych spraw co najmniej godzinę przed snem. Nie rozwiązuj krzyżówek, unikaj sporów. Dobre wyciszenie wieczorem to podstawa higieny snu. 

Lekkie posiłki

Jeśli nie wiesz, jak uregulować sen, pomyśl również o swojej diecie. Zdrowe odżywianie to podstawa zdrowia. Szczególnie wieczorem zwróć uwagę na to, co zjadasz. Dietetycy odradzają potrawy tłuste i ciężkie, zachęcając do spożywania lekkich dań warzywnych. Ostatni posiłek spożyj mniej więcej 2 godziny przed snem. Dzięki temu nie będziesz głodny, ale też nie zaznasz trudności z zaśnięciem przez przejedzenie. 

higiena-snu

Rezygnacja z korzystania z urządzeń elektronicznych

Podstawowa zasada higieny snu to pamiętanie o tym, aby minimum godzinę przed snem zakończyć korzystanie z urządzeń elektronicznych. Światło niebieskie emitowane przez ekrany m.in. smartfonów negatywnie wpływa na nocny odpoczynek. Wszystko dlatego, że takie światło pobudza organizm i nie pozwala mu się wyciszyć. Brak zachowania tej zasady utrudnia zasypianie oraz obniża jakość snu poprzez utrudnienie wejścia w fazę snu głębokiego. 

Unikanie ciężkich ćwiczeń fizycznych

Regularne treningi są podstawą utrzymania kondycji fizycznej. Nie ma wątpliwości, że dzięki temu można zapewnić organizmowi dobre funkcjonowanie oraz zdrowie na lata.
Najbardziej polecanym czasem na trening jest jednak poranek bądź ewentualnie środkowa część dnia. Jeśli chcesz trenować po pracy, nie ma problemu, ale pamiętaj, by szczególnie intensywnych ćwiczeń, w tym siłowych, nie wykonywać tuż przed snem.

Aktywność fizyczna zwiększa tętno i stawia w stan podwyższonej uwagi cały organizm. Trening zmęczy cię, jeśli jednak będzie zbyt intensywny, trudno będzie ci się wyciszyć przed snem. Na koniec dnia postaw na lekkie ćwiczenia. Idealna będzie joga czy spokojny aerobik.
Jakość snu z pewnością poprawi wieczorny spacer.
Higieny snu nie zakłóci też spokojny trucht na świeżym powietrzu. 

higiena-snu

Jakie jeszcze sposoby na lepszy sen można zastosować?

To nie wszystkie zasady higieny snu. Aby maksymalnie poprawić swój nocny odpoczynek, pomyśl również o dodatkowych krokach, które pomogą zwalczyć bezsenność i zapewnią zdrowy, głęboki sen. 

higiena-snu

Ogranicz spożycie kofeiny, zwłaszcza w godzinach wieczornych i popołudniowych. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez małej czarnej. Kawa wykazuje korzystne działanie dla organizmu, ale jej  nadmierne oraz pod wieczór spożycie może negatywnie wpływać na sen. Pamiętaj, że kofeina znajduje się również m.in. w coca-coli oraz napojach energetycznych. Po ich spożyciu trudno będzie wyciszyć organizm, a nawet gdy zaśniesz, jakość snu nie będzie wysoka. Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić sen, zadbaj również o odpowiednie przygotowanie swojej sypialni. Podstawa to wygodny materac, dobrze dopasowana poduszka oraz przewiewna pościel. Nie zapomnij również o ograniczeniu dostępu światła i przewietrzeniu pomieszczenia. Dzięki temu organizm otrzyma sygnał, że nadszedł czas na spanie, a higiena snu zostanie zachowana. 

higiena-snu

Drzemki w ciągu dnia mogą być korzystne. Uważaj jednak, aby nie przedłużały się ponad miarę. Zapotrzebowanie na sen w ciągu dnia nie jest wysokie. Drzemki powinny trwać maksymalnie 15 minut. Jeśli przedłużysz ten czas, możesz mieć trudności z zaśnięciem wieczorem. Naruszysz w ten sposób higienę snu i nie wypoczniesz odpowiednio. 

higiena-snu
higiena-snu

Dlaczego warto przestrzegać zasad zdrowego snu?

Sen to podstawa dobrego funkcjonowania w ciągu dnia. Nocą organizm regeneruje się i nabiera sił. Jeśli higiena snu jest naruszona, obniża się jakość wypoczynku.

Zły sen nie tylko sprawi, że będziesz zmęczony w ciągu dnia. Brak zachowania higieny snu wpływa również negatywnie na stan skóry i przyspiesza procesy starzenia. Bezsenność może się również wiązać z frustracją. Zmęczenie fizyczne i psychiczne utrudni osiąganie założonych celów, zarówno zawodowych, jak i osobistych.

Jeśli zastanawiasz się, jak polepszyć jakość snu, wprowadź przedstawione zasady zdrowego snu do swojej codziennej rutyny. Twój organizm ci za to podziękuje!

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch