1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Jak dbać o kwiaty cięte? 8 sprawdzonych porad!

Jak dbać o kwiaty cięte? 8 sprawdzonych porad!

jak dbac o kwiaty ciete

Wszyscy kochamy kwiaty zarówno te doniczkowe, jak i cięte. Cieszą one nasze oczy i zdobią mieszkanie, stojąc w wazonach lub dzbankach. Co wobec tego możemy zrobić, by nie więdły i jak najdłużej pozostawały świeże? Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?

Zasada nr 1. Wybierz kwiaty w pąkach.

Choć kwiaty bardziej rozwinięte bardziej przyciągają wzrok, pamiętaj, że te w pąkach dłużej zachowają świeżość i przez dłuższy czas będą stały u Ciebie w wazonie.

jak dbac o kwiaty ciete
s

Zasada nr 2. Przycinaj łodygi.

Częste obcinanie końcówek łodyg kwiatów ciętych to klucz do przedłużenia ich żywotności. Kwiaty należy przycinać o ok. 1-2 cm łodygi ostrym sekatorem pod kątem, wówczas nie będą stały pionowo w wazonie i gniły. Łodygi ucięte na skos pozwolą roślinie na właściwe pobieranie wody.

Kwiaty należy przycinać wczesnym rankiem lub wieczorem, chłodne powietrze sprawia, że w znacznie mniejszym stopniu tracą one wilgoć.

jak dbac o kwiaty ciete

#3. Często wymieniaj wodę.

Nigdy nie trzymaj kwiatów ciętych w nieświeżej i zepsutej wodzie. Doprowadza ona do gnicia łodyg i całej rośliny. Co dwa dni należy dokładnie czyścić wazon, a wodę wymieniać na świeżą utrzymaną w temperaturze pokojowej.

jak dbac o kwiaty ciete

Zasada nr 4. Stosuj tricki z aspiryną lub węglem medycznym

Aby wpłynąć na dłuższą żywotność kwiatów ciętych, do wody w wazonie można dodać różne substancje przedłużające ich trwałość, takie jak: pokruszoną aspirynę albo kwasek cytrynowy o działaniu hamującym rozwój drobnoustrojów i obniżającym odczyn wody. Dobrym rozwiązaniem jest również cukier dostarczający roślinom pożywienia oraz węgiel medyczny. Z kolei drobnoustroje odpowiedzialne za procesy gnilne niszczy umieszczona w dolnej części łodygi zapałka główką do środka.

jak dbac o kwiaty ciete

Zasada nr 5. Systematycznie przycinaj kwiaty. 

Pamiętaj, że zanurzone w wodzie powinny być wyłącznie łodygi, natomiast liście we wnętrzu wazonu trzeba odciąć, ponieważ zaczną one szybko gnić. Należy też usunąć obumarłe części rośliny, gdyż uniemożliwiają kwiatom rozwój.

jak dbac o kwiaty ciete

Zasada nr 6. Nakłuj łodygi.

Pachnące kwiaty cięte dłużej zachowają świeżość, gdy delikatnie nakłuwając łodygę, usuniesz korek powietrzny, który tworzy się na końcu łodygi i blokuje dopływ wody.

jak dbac o kwiaty ciete

Zasada nr 7. Umieść wazon w odpowiednim miejscu.

Unikaj stawiania bukietu w silnym słońcu ani w bliskości grzejników. Unikaj przeciągów i zimnych podmuchów wiatru Kwiaty w wazonie nie powinny stać również w kuchni, gdyż produkowany przez owoce i warzywa etylen przyspiesza proces ich starzenia.

jak dbac o kwiaty ciete

Zasada nr 8. Dbaj o odpowiednią temperaturę powietrza.

W ciepłych pomieszczeniach kwiaty w wazonie będą miały krótszą żywotność. O wiele lepiej wpłynie na nie nieco chłodu.

jak dbac o kwiaty ciete

Jak przedłużyć żywotność kwiatów ciętych? – Co zrobić, żeby kwiaty cięte dłużej stały?

Istnieją różnego rodzaju domowe sposoby, aby kwiaty w wazonie jak najdłużej zdobiły mieszkanie i pozostawały świeże przez długi czas.

s

Jak pielęgnować róże w wazonie?

Róże to popularne kwiaty cięte. Aby stały one dłużej w wazonie, zanim wstawisz je do wody, przytnij ostrym nożem dolne końcówki ich pędów pod dużym skosem. Pamiętaj, że nie należy rozbijać ich młotkiem, a ich podcinanie powinno się robić pod wodą, aby uniemożliwić łodydze powstawanie pęcherzyków powietrza hamujących prawidłowe nawadnianie rośliny. Końcówki pędów przycinamy codziennie. Usuwamy także wszystkie dolne liście. Należy również unikać nagłych zmian temperatury w pomieszczeniu, w którym stoi bukiet róż a po wniesieniu go z zimnego do ciepłego otoczenia powinien on pozostać przez 2 godziny w opakowaniu.

Róże zawsze wstawiaj do zimnej wody i ustawiaj naczynie w chłodnym pomieszczeniu. Na noc róże można zanurzyć w wannie z zimną wodą. Ważne jest również by codziennie wymieniać wodę w wazonie i dodawać do niej odrobinę podchloryn sodu lub szczyptą kwasku cytrynowego, który zapobiegnie rozwojowi bakterii, nie wyrządzając krzywdy kwiatom. Do wody w wazonie można również dodać cukier. Warto zakupić też odpowiednią odżywkę do róż.

s

Jak przedłużyć trwałość goździków w wazonie?

Aby goździki długo stały w wazonie, trzeba pamiętać o częstej zmianie wody w naczyniu. Powinna być ona letnia, gdyż goździki źle znoszą jej niską temperaturę. Można dodać do niej odżywkę do kwiatów ciętych wraz z odrobiną kwasu bornego. Bukiet goździków wstawiaj możliwie głęboko do wazonu, stawiaj w najchłodniejszym miejscu w pokoju i chroń przed przeciągiem.

s

Co zrobić, żeby tulipany długo stały w wazonie?

Wodę w wazonie z tulipanami trzeba zmieniać codziennie, ale należy pamiętać, że nie lubią one zbyt dużej jej ilości. Najlepiej, zanurzyć w niej tylko ich końcówki, dodając do wody odrobinę cukru.
Dolne liście należy oberwać, a końcówki tulipanów należy obciąć pod kątem 45 stopni. Pamiętaj o tym, aby nie wstawiać bukietu tulipanów do naczynia z innymi kwiatami ani nie stawiać ich w nasłonecznionym, ani zbyt zimnym miejscu.

s

Jak dbać o cięte żonkile?

Najlepiej kupować żonkile w pączkach, w domu szybko się rozwiną. Zwróć tylko uwagę na to, żeby łodygi nie były wiotkie, a pąki przyschnięte. Wkładając je do wazonu, podetnij im łodygi, usuń jaśniejsze końce, włóż od razu do wazonu i trzymaj w płytkiej wodzie. Ponieważ łodygi żonkili wydzielają szkodliwy dla innych roślin sok, nie łącz ich z innymi kwiatami. Co 2-3 dni wymień im wodę i podetnij łodygi, Aby przedłużyć trwałość żonkili, możesz dodać do wody kostki lodu lub tabletkę aspiryny.
Wybierz też odpowiednio szeroki wazon, ponieważ bukiet żonkili nie powinien być ściśnięty i poszukaj dla niego możliwie chłodnego miejsca. Regularnie wymieniaj też wodę.

s

Jak przedłużyć trwałość piwonii w wazonie?

Piwonie mogą pozostać się w dobrej kondycji ponad tydzień, jeśli zetniesz je w momencie pękania pąków a przed wstawieniem do wody, pozbawisz je liści, które przyspieszają starzenie kwiatów. Łodyga powinna być przycięta skośnie a poziom wody, uzupełniany, gdy piwonie będą ją pobierać. Naczynie, w które je włożysz, musi być czyste, a woda świeża z dodatkiem niewielkiej ilości nieco kwasku cytrynowego, lub cukru. Bukietu piwonii nie ustawiaj w pełnym słońcu ani w przeciągu.

Jakie są najtrwalsze kwiaty cięte?

Do najtrwalszych kwiatów ciętych do wazonu, wytrzymujących nawet 2-3 tygodnie należą: amarylis, anturium, goździki, mieczyki, lewkonie storczyki, alstremeria czy złocień.
Niezwykle trwałe są również lilie szczególnie azjatyckie chryzantemy, eustoma — kwiat na grubej, prostej i pustej łodydze, znana jako „rajskie ptaki” strelicja, limonium i ostróżka, a także cantedeskia nazywana kalią oraz słoneczniki i margerytki w wielu odmianach.

jak dbac o kwiaty ciete
s

Już 26 maja Dzień Mamy, kupując bukiet dla mamy możesz od razu sprawdzić, jak o niego zadbać by cieszył oko tak długo, jak to tylko możliwe. 

Kwiaty w ofercie od 26.05

Kwiaty cięte w stałym asortymencie ALDI

g
11,99 ***
Bukiet 9 szt.

GARDENLINE Tulipany

Tulipany
x
8,99
Bukiet 10 szt.

Goździki

Goździki
1
9,99 ***
Bukiet

GARDENLINE Gerbery

Gerbery
d
9,99
Bukiet

GARDENLINE Róże

Róże
jak dbac o kwiaty ciete

Kwiaty w wazonie — FAQ

W jaki sposób ścinać kwiaty do wazonu?

Rośliny ścinamy zawsze ostrym nożem, sekatorem i wkładamy je do zimnej wody. Najlepiej, żeby kwiaty cięte miały długość tylko trochę większą od wazonu. Najlepiej ciąć je pod skosem, Im będzie to dłuższe cięcie, tym roślina lepiej pobierze wodę. Nie ścinamy długich pędów.

Czy trzeba wymieniać wodę w wazonie?

Wodę w wazonie należy zmieniać każdego dnia, aby zapobiec rozwojowi bakterii wpływających na gnicie. Powinieneś również umyć wazon. Pamiętaj też o tym, że kwiaty cięte, szczególnie te z miękkimi łodygami, wstawione do bardzo zimnej wody przeżywają szok termiczny.

Co zrobić, żeby kwiaty w wazonie dłużej stały?

Aby kwiaty długo stały w mieszkaniu, bardzo istotny jest wybór odpowiedniego wazonu. Powinien być on dopasowany do rozmiaru kwiatów.  Te krótkie i gęste będą się świetnie czuły w niskim i szerokim naczyniu, dłuższe wymagają wyższego. Pamiętaj też o dokładnym umyciu wazonu po poprzednich bukietach.

 Skutecznym sposobem by kwiaty w wazonie dłużej stały, jest także skrócenie łodyg. Należy też pozbawić je liści na dole  a wodę w naczyniu regularnie wymieniać. Ważne jest również stanowisko pozbawione słońca i przeciągów. Dobrze też sprawdza się wkładanie kwiatów na krótki czas do lodówki.
Dodatkowo przy roślinach o miękkich łodygach, takich jak gerbery czy cynie, stosujemy zabieg tzw. zaparzania kwiatów, umieszczając końcówki ich łodyg we wrzątku na około 10 sekund.

Co dodać do wody, żeby kwiaty dłużej stały?

By kwiaty w wazonie stały jak najdłużej, możesz zastosować odżywki przedłużające żywotność roślin zapobiegające szybkiemu namnażaniu się bakterii. Poza nimi, możesz dodać do wody pół aspiryny, odrobinę soli albo kwasku cytrynowego, a także szczyptę cukru, miodu lub wódki.

jak dbac o kwiaty ciete

Przypomnienie o

Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch