1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Jak prać firanki, żeby były białe? Praktyczne porady
jak prać firanki

Jak prać firanki, żeby były białe? – Praktyczne porady

Nie wyobrażasz sobie okien bez firanek, ale masz problem z utrzymaniem ich nieskazitelnej czystości? Pranie firanek to wyzwanie, między innymi ze względu na delikatny materiał. Podpowiadamy, jak uzyskać najlepsze efekty, nie niszcząc tkaniny.

Jak prać firanki – w pralce czy ręcznie?

Firanki zasłaniają wnętrze nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i światłem, ale również zbierają wpadające do środka zanieczyszczenia. Kurz, smog i pyłki osadzają się na materiale i sprawiają, że staje się brudny. Firanki chłoną nieprzyjemne zapachy i dym papierosowy. Z czasem tracą swój kolor. Jak prać firanki, aby zachować je w dobrym stanie na lata?

Przede wszystkim zadbaj o to, aby pranie było delikatne. Ręczne pranie zmniejsza ryzyko uszkodzeń materiału. Jest jednak bardziej męczące i może okazać się mniej efektywne. Jeśli na metce jest informacja dopuszczająca skorzystanie z pralki, możesz jej użyć, ale dostosuj temperaturę i włącz delikatny tryb. Gdy nie masz pewności co do rodzaju materiału, z którego są wykonane zasłony, rozważ oddanie ich do profesjonalnej pralni.

W czym moczyć firany przed praniem?

Pranie firanek w pralce najlepiej poprzedzić namoczeniem. Jeśli znajduje się na nich dużo kurzu, usuń go przed włożeniem materiału do wanny albo miski.

Użyj chłodnej wody. Możesz do niej dodać niewielką ilość delikatnego detergentu. W przypadku białych firanek przyda się odrobina wybielacza. Jeśli nie masz go w domu, możesz wykorzystać alternatywnie sodę oczyszczoną albo sól kuchenną. Na tłuste plamy polecany jest z kolei płyn do mycia naczyń.

Jak wkładać firanki do pralki?

Firanki wkładaj do pralki pojedynczo. W szczególności nie mieszaj kolorów ani rodzajów materiału. To krok do powstania nieestetycznych odbarwień.

Pamiętaj, aby nie przeładowywać pralki. Zbyt duża liczba firanek może sprawić, że te nie wypiorą się odpowiednio. Ryzykujesz też uszkodzeniem sprzętu. Najbardziej narażony jest bęben pralki, którego wymiana może okazać się bardzo droga.

Jak często prać firanki?

Zastanawiasz się, jak często prać firanki? W tym zakresie nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach wiszą Twoje firanki. Jeśli mieszkasz blisko ruchliwej ulicy i materiał jest narażony na dużą ilość zanieczyszczeń, może się okazać, że konieczne będzie regularne pranie co kilka tygodni. Najczęściej jednak wystarczy, jeśli wypierzesz firanki kilka razy do roku.

W czym prać firanki? – Jakiego detergentu użyć?

Do prania firanek wykorzystuj tylko delikatne detergenty. Do wyboru masz różne proszki, płyny i kapsułki. Pamiętaj, aby ich rodzaj był dopasowany do koloru i materiału, z jakiego są wykonane Twoje firanki. Zadbaj też o zmiękczanie tkanin. Dzięki temu firanki będą ładnie układać się w oknie. W tym celu użyj dedykowanego płynu o ulubionym zapachu.  

W jakiej temperaturze prać firanki?

Nigdy nie wiesz, w ilu stopniach prać firanki? W tym przypadku trzeba zachować złoty środek między jakością prania i troską o zachowanie materiału w dobrym stanie.

Większość firanek trzeba prać w niskiej temperaturze. Przed uruchomieniem pralki sprawdź zalecenia na metce. Najczęściej wskazywana tam temperatura to 30-40 stopni. Na ustawienia uważaj szczególnie, jeśli masz firanki z woalu, tiulu lub bawełny. To delikatne materiały, które są bardzo narażone na zniszczenia.

Pranie firanek w pralce – jaki program?

Wiesz już, w jakiej temperaturze prać firanki. Pod tym kątem dostosuj program w pralce.

Zadbaj o to, aby wirowanie było ustawione na niskich obrotach. Sprawdź, czy masz dedykowany program do prania firanek w pralce. Jeśli nie, odpowiednie będą inne ustawienia przeznaczone do tkanin delikatnych. W takim wypadku najczęściej pralka od razu wybierze niską temperaturę i niewielkie obroty.

Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione?

Niezależnie od tego, czy będziesz prać firanki ręcznie, czy w pralce, spróbuj ograniczyć zagniecenia. Prasowanie materiału zajmuje dużo czasu i nie należy do najwygodniejszych. Z tego powodu warto zadbać o ograniczenie zagnieceń już w czasie prania. W tym celu możesz złożyć firanki w kostkę lub użyć specjalnego worka do prania.

Po praniu jak najszybciej rozprostuj jeszcze mokrą tkaninę. Ciężar zasłon sprawi, że materiał sam się rozprostuje. Ewentualne pozostałe zagniecenia usuniesz już po wyschnięciu z wykorzystaniem żelazka albo parownicy. To drugie urządzenie ma przewagę, ponieważ możesz go użyć już po rozwieszeniu firanek. Za każdym razem sprawdź, czy materiał nie jest wrażliwy na ciepło.

Co dodać do prania firanek, aby były białe?

Białe zasłony są podatne na przebarwienia. Mogą utracić swój kolor nawet pod wpływem działania promieni słonecznych. Jeśli chcesz wybielić firanki z wykorzystaniem detergentu, kup dedykowany wybielacz w sklepie. Przed użyciem sprawdź, czy preparat nadaje się do materiału, z którego są wykonane Twoje firanki.

Dla miłośników domowych sposobów ciekawą propozycją będzie pranie firanek w sodzie. Jeśli materiał utracił śnieżnobiały kolor na skutek np. tłuszczu czy dymu papierosowego, możesz dorzucić do zwykłego prania albo do płukania łyżeczkę sody oczyszczonej. Efekt wzmocnisz, gdy przed włożeniem do pralki namoczysz firany przez dłuższy czas w wodzie z dodatkiem tego środka chemicznego.

Proszek do pieczenia do prania firanek to inna propozycja dla osób, które nie mają w domu dedykowanych detergentów. Już jedna łyżeczka dodana do prania pomoże pozbyć się przebarwień. Po praniu – aby zapobiec szarzeniu materiału w przyszłości – polecany jest z kolei krochmal z mąki ziemniaczanej.

Suszenie firanek

Odpowiednie pranie firanek pozwoli zachować ich ładny wygląd i czystość. Aby nie zepsuć efektu, uważaj też na suszenie zasłon.

Przede wszystkim nie korzystaj ze wsparcia suszarek i ciepłych grzejników. Ryzykujesz skurczeniem się materiału i powstaniem zagnieceń. Postaw na zwykłą suszarkę i zadbaj o równe rozłożenie na niej materiału.

Uważaj, aby nie wieszać mokrych firanek na słońcu. To prosta droga do ich zżółknięcia. Jeśli pranie skończyło się po południu albo wieczorem, możesz rozwiesić zasłony od razu na oknach. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko powstania zagnieceń.

Podstawa skutecznego prania firanek to delikatność. Niezależnie od tego, czy korzystasz z pralki, czy decydujesz się na pranie ręczne, ostrożnie wybieraj detergenty. Ciepła woda pomaga usunąć zabrudzenia, jednak nie powinna przekraczać 40 stopni. Podczas prania kieruj się zaleceniami na metce, które uwzględniają rodzaj materiału, z jakiego są wykonane Twoje zasłony. 

Produkty do prania marki TANDIL

Tandil

Proste, skuteczne… i tanie pranie? Z TANDIL to możliwe! Poznaj naszą markę i zobacz, jak nasze produkty mogą pomóc Ci w domowych obowiązkach.

Więcej

Chemia domowa

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch