1. Strona główna
 2. Inspiracje
 3. Jak zrobić pranie? Porady i instrukcja krok po kroku
jak zrobic pranie

Jak zrobić pranie? – Porady i instrukcja krok po kroku

Wydaje Ci się, że nie ma nic łatwiejszego niż pranie? Przecież wystarczy włożyć rzeczy do pralki, wsypać proszek i uruchomić wybrany program. W praktyce skuteczne pranie to spore wyzwanie. Sprawdź, jak zrobić pranie krok po kroku, aby uzyskać piękny zapach, miękkość i nieskazitelną czystość.

Jak segregować pranie? – Organizacja prania

Proces prania rozpocznij od segregacji. To od tego etapu zależy końcowy efekt oraz trwałość Twoich rzeczy. Jak dzielić pranie?

Podziel rzeczy według kolorów. Oddzielnie wykonaj białe pranie, czarne pranie i pranie kolorowe. Nie mieszaj jasnych odcieni z intensywnymi barwami. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zafarbowania.

W kolejnym kroku sprawdź, z jakiego materiału są wykonane poszczególne rzeczy. Pomieszanie delikatnych materiałów może doprowadzić do ich zniszczenia. Kieruj się w tym zakresie oznaczeniami na metce.

Jak odczytywać informacje na metce?

Metki na ubraniach informują o składzie produktu. Oprócz tego znajdziesz tam informacje m.in. o temperaturze i sugerowanym sposobie prania, a także możliwości suszenia.

Oznaczenia na metkach opierają się o symbole. Rysunki zawierające miskę z liczbami wskazują na program i temperaturę prania. Jeśli pod miską jest kreska, materiał wymaga delikatniejszego prania. Symbol dłoni sugeruje pranie ręczne.

Jeśli na metce znajdziesz trójkąt, nie ma przeszkód, abyś przeprowadził wybielanie. Gdy w środku symbolu są dwie kreski, to dopuszczalne jest tylko wybielanie tlenowe (a chlorowe jest zakazane). Zakaz wybielania jest oznaczony przekreśleniem. Symbol kółka informuje z kolei, że rzecz musi być czyszczona w pralni.

Odplamianie ubrań przed praniem w pralce

Przed praniem możesz przeprowadzić odplamianie albo wybielanie.

Namocz rzeczy przez co najmniej pół godziny. W celu wybielenia możesz dodać do wody np. trochę sody oczyszczonej, proszku do pieczenia, soku z cytryny czy soli. Jeśli chcesz usunąć trwałe zabrudzenie, do wody dolej wody utlenionej.

Po namoczeniu potraktuj plamę miejscowo. Nałóż na nią odpowiedni środek według instrukcji na opakowaniu. Pamiętaj, aby dostosować jego rodzaj m.in. do koloru i materiału Twoich rzeczy. W ten sposób zmniejszysz ryzyko zniszczenia tkaniny czy powstania przebarwień. Po upływie określonego czasu wypierz rzecz w standardowy sposób. Odplamiacz najczęściej możesz dodatkowo dodać do pralki.

Ile prania do pralki? – Do jakiego stopnia zapełnić pralkę?

Zastanawiasz się, jak zrobić pranie w pralce, aby było efektywne? Uważaj na stopień zapełnienia pralki. Nie wkładaj do niej więcej rzeczy niż ¾ pojemności bębna. Ubrania w czasie prania muszą się swobodnie obracać. Zbyt duże obciążenie pralki sprawi, że efekt może nie być zadowalający. Przez przepełnienie bębna ryzykujesz uszkodzeniem urządzenia i koniecznością przeprowadzenia kosztownej naprawy.

Szuflada pralki – oznaczenia. Jakich środków piorących użyć?

Po włożeniu rzeczy do pralki zastosuj odpowiednie środki piorące.

Proszek i płyny dodaj do szuflady pralki. Symbol „1” albo „I” oznacza pranie wstępne, natomiast „2” albo „II” – zasadnicze. Dodaj tam proszek albo płyn do prania. Miejsce z symbolem kwiatka jest dedykowane do płynu zmiękczającego.

Na rynku znajdziesz wiele produktów do prania. Ich rodzaj dopasuj do materiałów i kolorów rzeczy, które pierzesz. Ilość wybierz według instrukcji. Zwracaj uwagę na opinie i porównuj ceny. Alternatywnie do proszków i płynów możesz skorzystać z kapsułek do prania. W takiej sytuacji dodaj je bezpośrednio do bębna.

Jeśli wolisz domowe sposoby, wypróbuj przepis na domowy eko proszek. Zmieszaj szklankę sody kalcynowanej, szklankę boraksu i dwie szklanki płatków mydlanych. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Do prania dodawaj 1-2 łyżki takiego proszku.

W jakiej temperaturze prać ubrania?

Chcesz wiedzieć, jak nastawić pranie, żeby nie zniszczyć rzeczy? W pierwszej kolejności sprawdź zalecenia na metce. Jeśli są nieczytelne albo ich nie ma, kieruj się poniższymi wskazówkami:

 • temperatura 30 stopni jest idealna do tkanin delikatnych, takich jak wełna, satyna czy koronki;
 • temperaturę 40 stopni wybierz, jeśli pierzesz bawełnę, poliester i jeans;
 • temperaturę 60 stopni zarezerwuj dla pościeli, obrusów i ubranek dziecięcych;
 • wartość 90 stopni jest przeznaczona głównie dla hoteli i szpitali, które piorą pościele i ręczniki.

Jaki program prania wybrać?

Najlepiej wybrać program prania dopasowany do materiału, z którego są wykonane Twoje rzeczy. Producenci pralek analizują wymagania konkretnych tkanin i na tej podstawie programują sprzęt.

Do rzeczy z bawełny wybierz tryb dedykowany do bawełny, podobnie do wełny czy satyny. Jeśli wiesz, że materiał jest wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne, dobrym wyborem będzie program delikatny. Dla osób, które chcą oszczędzać wodę i energię, został stworzony program eko. Nie sprawdzi się jednak np. w przypadku ręczników.

Co zrobić, żeby z pralki wyciągać pachnące ubrania?

Zasady prania mają zapewnić wysoką jakość i piękny zapach. Dopasuj odpowiedni tryb do materiału i koloru rzeczy. Rozwieś pranie niezwłocznie po zakończeniu pracy urządzenia. Zostaw otwarte drzwiczki, tak aby wnętrze bębna dobrze wyschło. Do prania stosuj wysokiej jakości środki. Dodawaj też płyn zmiękczający w swoim ulubionym zapachu. Zwracaj uwagę, aby nie przeładowywać pralki.

Jeśli mimo stosowania się do naszych porad Twoje pranie dalej nie ma satysfakcjonującego zapachu, być może problem leży w zabrudzeniu pralki.

Jak zadbać o pralkę?

Skuteczność prania zależy też od stanu pralki. Urządzenie trzeba regularnie czyścić. W zakamarkach Twojej pralki gromadzą się zabrudzenia i bakterie, które z czasem zaczynają brzydko pachnieć. Takie pranie nie jest higieniczne i nie powinno być standardem. Ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów wzrasta, jeżeli często pierzesz w niskich temperaturach (30-40 stopni).

Pralkę warto czyścić co najmniej raz w miesiącu. Ustaw pranie bez zawartości z dodatkiem dedykowanego środka albo np. sody oczyszczonej. Wyjmij pojemnik na proszek, przetrzyj uszczelki i zewnętrzne części bębna. Po czyszczeniu dokładnie wysusz pralkę.

Skuteczne pranie wymaga zaangażowania. Jeśli chcesz mieć czyste i pachnące ubrania, stosuj sprawdzone środki, dokładnie segreguj rzeczy i dbaj o kondycję swojej pralki. Po praniu nie zapomnij o odpowiednim suszeniu rzeczy.

Produkty do prania marki TANDIL

Tandil

Proste, skuteczne… i tanie pranie? Z TANDIL to możliwe! Poznaj naszą markę i zobacz, jak nasze produkty mogą pomóc Ci w domowych obowiązkach.

Więcej
v

Pranie i płukanie

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
 • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
 • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
 • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
 • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
 • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
 • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch