Wiosna w ogrodzie: lista prac, poradnik ogrodnika

wiosna w ogrodzie

Pierwsze promienie słońca zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aby na dobre pożegnać zimę, przygotuj swój ogródek na wiosnę i ciesz się pięknym i zadbanym otoczeniem. Podpowiemy, jak to zrobić łatwo i bez wysiłku!

Wiosenne porządki w ogrodzie: jakie pracy należy wykonać?

a

Lista prac do zrobienia, krok pierwszy: badanie gleby

Rozpoczęcie wiosennych porządków zaczynamy, kiedy miną mrozy. Zwykle więc pierwsze prace możemy zacząć przed Wielkanocą. Aby dobrze wybrać rośliny i zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu, musisz upewnić się, jaka jest kwasowość ziemi w twoim ogrodzie. Jak to sprawdzić? Wystarczy, że zaopatrzysz się w kwasomierz glebowy. Jego ceny wahają od kilkunastu do ponad stu złotych. Po jego zakupie badanie przeprowadź na suchym i lekko nagrzanym słońcem podłożu. Ten odczyt pozwoli ci określić, jaki jest stan gleby po zimie, jakie rośliny będą w niej rosnąć, czy jest konieczność kupowania dodatkowych środków do gleby. Wynik może wskazywać glebę lekko kwaśną (0–7 pH) lub zasadową (7–14 pH). Przy kwaśnej glebie wymieszaj ją z wapnem jako środkiem alkalizującym. Przy zasadowej glebie musisz ją wymieszać z nawozem zakwaszającym lub kwaśnym torfem. Przy zachowaniu tych zasad, twoje rośliny urosną mocniejsze, z większą ilością kwiatów o intensywniejszych kolorach. 

Odkrycie zabezpieczonych roślin

Drugim krokiem jest zdjęcie okryć, którymi rośliny były zabezpieczone na zimę. Pamiętaj, żeby nie odkładać tego zbyt długo, ale i nie zrobić zbyt wcześnie. Z pierwszymi wiosennymi dniami zacznie się wegetacja roślin. Młode listki są niezwykle delikatne na wszelkie zmiany temperatur i nawet niewielki przymrozek może im zaszkodzić. Z drugiej strony wiosenne słońce może je przypalić. Aby wybrać najlepszy moment, śledź prognozy pogody. Zdejmowanie okryć powinno się odbywać w bezwietrzny, pochmurny oraz wilgotny dzień.  

Rabaty

Następnie skupiamy się na rabatach. Najpierw musimy je uprzątnąć z suchych części roślin. Potem możemy część z nich usunąć, by nie zasłaniały się wzajemnie, w szczególności dotyczy to bylin, czyli roślin wieloletnich (funkia, jeżówka, piwonia, wrzos).
Krzewy i drzewa przycinamy po zakończeniu okresu dużych mrozów (połowa lub końcówka kwietnia). Regularne przycinanie krzewów owocowych i ozdobnych daje im ładniejszy kształt oraz obfite ukwiecenie. Przy przycinaniu krzewów dzielimy je na te kwitnące wczesnym latem i wiosną – te tniemy oszczędnie. Usuwamy pędy stare, suche, nadłamane czy przemrożone. Kwitnące latem tniemy śmielej – skracamy wszystkie gałęzie mniej więcej o dwie trzecie długości. Dzięki temu wyrosną nowe, silne pędy, na których rozwinie się wiele kwiatów. 

Ostatnim krokiem jest odpowiednie zadbanie o trawnik. Najpierw grabimy go ostrymi metalowymi grabiami – łatwo nimi usunąć zbite źdźbła trawy.
Jeśli trawa przypomina filc, konieczna będzie wertykulacja – to zabieg pionowego cięcia darni na głębokość około 5–15 mm. Dzięki niemu trawa będzie o wiele lepiej rosła, gdyż do korzeni będzie docierało więcej wody i nawozu. 

wiosna w ogrodzie

Narzędzia niezbędne do wiosennych porządków w ogrodzie

By przeprowadzić skuteczne porządki w ogrodzie, potrzebne będą odpowiednie narzędzia.

  • Łopata, szpadel – przyda się podczas przekopywania rabat kwiatowych czy grządek z owocami i warzywami. Zwróć uwagę, czy łopata ma solidną metalową łyżkę, która jest stabilnie osadzona na drewnianym trzonku. Jeśli masz większy obszar do przekopania, pamiętaj, by zwrócić uwagę na wagę łopaty czy szpadla.
  • Grabie – przy wiosennych porządkach najlepiej sprawdzą się mocne metalowe grabie. Będą potrzebne do zgrabienia martwej trawy oraz wyrównania ziemi na rabatach.
  • Spulchniacz – to narzędzie zapewni twoim roślinom odpowiednie nawodnienie oraz dostęp do nawozu. Wybierając spulchniacz, zwróć uwagę na ten kilkugwiazdkowy. Umożliwia on szybsze spulchnienie większego obszaru ziemi.
  • Sekator – jeśli w twoim ogrodzie są drzewa i krzewy, sekator jest niezbędny. Do małych drzew i krzewów wystarczy poręczny sekator z krótkimi uchwytami, przy większych krzewach i drzewach wygodniejszy będzie sekator teleskopowy.

Dodaj poniższe produkty do listy zakupów, a porządki w ogrodzie będą łatwiejsze, niż myślisz. 

Oferta od 20.04

4063
ALE! CENA 149,- **
Zestaw

FERREX Podkaszarka elektryczna

Podkaszarka elektryczna
4071
14,99 **
Opak. 3 szt. 5,00 zł /1 szt.

FERREX Żyłka tnąca do podkaszarki

Żyłka tnąca do podkaszarki
8003611
29,99 **
Sztuka/Zestaw 2 szt.

LIVING ART Dekoracja metalowa

Dekoracja metalowa
x
4229
3,99 **
Opak. 24 szt. 0,17 zł / 1 szt.

GARDENLINE Pałeczki nawozowe

Pałeczki nawozowe
x
8002925
24,99 **
Opak. 3 kg

GARDENLINE Nawóz do trawy o długotrwałym działaniu

Nawóz do trawy o długotrwałym działaniu
8003569
19,99 **
Opak. 1 kg

GARDENLINE Trawa regeneracyjna

Trawa regeneracyjna
8002927
34,99 **
Zestaw

Lightzone Lilia wodna LED

Lilia wodna LED
7454
89,99 **
Sztuka

Piętrowy kwietnik dekoracyjny

Piętrowy kwietnik dekoracyjny
3116
199,- **
Sztuka

FERREX Elektryczne nożyce do żywopłotu 600 W

Elektryczne nożyce do żywopłotu 600 W
4311
19,99 **
Opak. 2/4 szt. 10,00 zł / 1 szt.

GARDENLINE Zestaw tyczek do pomidorów / roślin

Zestaw tyczek do pomidorów / roślin
8235
ALE! CENA 79,99 **
Zestaw

GARDENLINE Elastyczny wąż ogrodowy ze zraszaczem wielofunkcyjnym

Elastyczny wąż ogrodowy ze zraszaczem wielofunkcyjnym
0162
49,99 **
Sztuka

BELAVI Osłonka na doniczkę

Osłonka na doniczkę
4848
79,99 **
Sztuka

BELAVI Osłonka na doniczkę

Osłonka na doniczkę
8397
59,99 **
Zestaw

GARDENLINE Wąż ogrodowy ze złączkami

Wąż ogrodowy ze złączkami
wiosna w ogrodzie

Jakie kwiaty i drzewka sadzimy wiosną? 

Już od początku kwietnia możemy sadzić część roślin wprost do gruntu. Do tej grupy należą:

Frezje – wymagają jasnego, słonecznego stanowiska, z jednocześnie chłodnym podłożem, dlatego najlepiej sadzić je na początku kwietnia, do chłodnej gleby. By upewnić się, że ziemia będzie miała odpowiednią temperaturę, obłóż cebulkę dodatkową warstwą ściółki lub agrowłókniny. Przy podlewaniu zwróć uwagę na ilość wody. Kwiaty te nie lubią ani zbyt dużej, ani zbyt małej ilości wody.

Krokosmia – przed zasadzeniem kwiatów bulwy kwiatowe poddaj kilkugodzinnej kąpieli wodnej. Samo sadzenie powinno być do miejsca osłoniętego, ciepłego, bez bezpośredniego słońca. Najlepiej wyrośnie ona w luźnym podłożu. Kwiaty te lubią być często podlewane.

Jaskry – przed zasadzeniem kwiatów namocz bulwy w kilkugodzinnej letniej kąpieli wodnej. Najlepsze do ich zasadzenia będzie ciepłe, zaciszne i słoneczne miejsce. Jaskry również preferują przepuszczalną i wilgotną glebę. Podlewamy je tylko podczas suchej pogody, zbyt duża ilość wody lub zbyt wilgotna gleba może prowadzić do gnicia bulw lub pojawienia się chorób grzybowych.

Mieczyki – kwiaty te sadzimy w słonecznych, osłoniętych przed wiatrem miejscach w ogrodzie. Idealna gleba dla mieczyków jest przepuszczalna, żyzna oraz próchnicza. Mieczyki sadzi się na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości bulw, z zachowaniem 15 cm odległości między cebulkami. Dystansu tego nie należy zmniejszać – dorosłe rośliny muszą mieć odpowiednio dużo miejsca, żeby stać się w pełni okazałe.

Lilie – najlepiej sadzić w przepuszczalnej, bogatej w próchnicę glebie. Lilie są niezwykle wrażliwe na nadmiar wody w glebie. Jeśli ziemia w twoim ogrodzie jest ciężka i wilgotna, zdecyduj się, by zasadzić lilie w podwyższonych zagonach. Dzięki temu zoptymalizujesz ilość wody w glebie. Pamiętaj, aby regularnie nawozić i podlewać lilie. Jest to niezwykle ważne latem, podczas kwitnienia rośliny.

Z częścią roślin należy poczekać do maja, ze względu na możliwe wiosenne przymrozki. W maju zasiać można między innymi:

Żeniszek – roślina ta lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione oraz osłonięte. Sadząc ją, poczekaj do ciepłej pogody, nawet lekki przymrozek może jej zaszkodzić. Żeniszka najlepiej sadzić w podłożu żyznym i przepuszczalnym. Dobrze znosi krótkotrwałą suszę, ale źle reaguje na nadmiar wody w glebie, gdyż wtedy łatwo zapada na choroby grzybowe. W okresie przekwitania kwiatostanów warto regularnie je przycinać. Zapewni to lepszy wygląd rośliny oraz przedłuży okres kwitnienia.

Portulaka – jest rośliną łatwą do uprawy w prawie każdym ogrodzie. Nie ma specjalnych wymagań co do rodzaju gleby. Nie potrzebuje również dodatkowego nawożenia. Jedyną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest wybranie miejsca w ogrodzie jak najbardziej słonecznego. Bez słońca niestety nie będziemy się cieszyć jej kwiatami.

Nasturcja – chcąc posiać tę roślinę, warto poczekać na przejście wiosennych przymrozków. Nasturcja jest mało odporna na chłód, za to jest kwiatem bardzo łatwym w uprawie. Można ją zasiać wszędzie, ale najlepiej będzie się rozwijać w słonecznych miejscach. Wystarczy jej standardowa ziemia ogrodowa, z niską zawartością próchnicy. W późniejszym czasie nie trzeba będzie nawet jej nawozić, wystarczy podlewanie dostosowane do stanowiska, które zajmuje.

Lewkonia – preferuje miejsca ciepłe i słoneczne. Gleba powinna być żyzna i zasobna. Podczas uprawiania lewkonii należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Z inspektu sadzimy ją do gruntu po przejściu przymrozków, gdyż nie znosi mrozów.

Maciejka – poprawna nazwa maciejki to lewkonia długopłatkowa. Do prawidłowego wzrostu maciejka potrzebuje słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej ziemi. Roślinę tę należy regularnie podlewać – ale kierując strumień wody nie na roślinę, a na ziemię, by nie uszkodzić delikatnych łodyg. Dodatkowo w sezonie maciejkę można zasilać nawozami.

Maczek kalifornijski – roślina ta lubi przepuszczalne, umiarkowanie suche gleby. Zasiać powinno się ją w miejscu słonecznym i ciepłym. Codzienna pielęgnacja maczka kalifornijskiego nie wymaga ani podlewania, ani nawożenia. To roślina chętnie odwiedzana przez pszczoły.

Nasiona tych kwiatów znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym. 

Oferta od 28.04

8004525
19,99
Sztuka

GARDENLINE Powojnik

Powojnik
8006925
5,99
Sztuka

GARDENLINE Goździki

Goździki
8004526
14,99
Sztuka

GARDENLINE Róże szlachetne/rabatowe/pnące

Róże szlachetne/rabatowe/pnące
8713
19,99
Opak.

GARDENLINE Lawenda

Lawenda
8004293
22,99
Sztuka

GARDENLINE Dipladenia

Dipladenia
wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie warzywnym lub na działce

Jakie warzywa siejemy w marcu?

wiosna w ogrodzie

Marzec jest trudnym miesiącem na wysiew warzyw. Z powodu pojawiających się przymrozków, trzeba decydować się na warzywa, które zdolne są wykiełkować pomimo niesprzyjającej pogody. Polecamy zasiać: por, groch, cebulę, bób, szpinak, koper czy marchew. Nawet jeśli spadnie śnieg, warzywa te są bardzo odporne na chłody.

Jakie warzywa siejemy w kwietniu?

wiosna w ogrodzie

W kwietniu możemy zasiać pietruszkę, pasternak, buraka, rzodkiew oraz rzodkiewkę.

a

Jakie zioła i przyprawy można sadzić w doniczce?

W domowych doniczkach możesz zasadzić: miętę, fenkuł, estragon, melisę, lubczyk, rozmaryn, szałwię, wawrzyn, lawendę, bazylię i koper.

Nawet jeśli nie masz ogródka, możesz cieszyć się świeżymi ziołami w domu. Wybierając zioła do sadzenia, zwróć uwagę na ich system ukorzenienia. Im więcej korzeni ma dana roślina, tym więcej miejsca będzie potrzebować, by rosnąć. Oprócz tego przy wyborze doniczki nie kieruj się tylko estetyką. Pomimo tego że gliniane doniczki będą pięknie wyglądać w każdym miejscu, to woda szybko z nich wyparowuje, co może powodować przesychanie korzeni twoich ziół. Najłatwiejsze na początek będą doniczki z tworzyw sztucznych – są one lekkie, szczelne oraz odporne na zmiany temperatur. Do mniejszych doniczek dajemy kilka kamyków na dno, w większych musi to być pięciocentymetrowa warstwa. Ziemia, którą zastosujesz, również ma ogromne znaczenie. Najlepsza będzie mieszanka ziemi kwiatowej i ogrodowej. Jeśli torfu będzie za dużo, spowoduje on szybkie przesychanie podłoża.

Ostatnim krokiem jest sadzenie ziół. Codzienna pielęgnacja ziół nie jest skomplikowana, gleba powinna być często podlewana małą ilością wody. Dodatkowo niezbędne jest regularne nawożenie, ponieważ zioła muszą pobrać wszystkie środki odżywcze z małej porcji gleby. 

Oferta od 21.04

5300
8,99
Sztuka

GARDENLINE Ekskluzywne rośliny rabatowe

Ekskluzywne rośliny rabatowe
8409
59,99
Sztuka

GARDENLINE Rośliny balkonowe

Rośliny balkonowe
8004291
39,99
Sztuka

GARDENLINE Złocień krzewiasty

Złocień krzewiasty
8004521
14,99
Sztuka

GARDENLINE Drzewka owocowe

Drzewka owocowe
wiosna w ogrodzie

Jakie kwiaty kwitną wiosną?

Wiosna to nie tylko czas porządkowania i sadzenia kwiatów, to również czas cieszenia się efektami prac z poprzedniego sezonu. Na wiosnę możemy zaobserwować kwitnienie takich kwiatów jak: śnieżyczka przebiśnieg, krokus, pierwiosnek, tulipan, szafirki, zawilec, narcyz, hiacynt, bratek czy irys. 

Strefa relaksu w ogrodzie – miejsce dla rodziny i przyjaciół

Co znajdziesz w naszej ofercie?

W naszej ofercie znajdziesz rozwiązania do ogródka czy tarasu na każdą kieszeń. Jeśli masz miejsce w ogrodzie, stwórz miejsce, w którym będziesz mógł się spotykać z rodziną i przyjaciółmi. Podstawą są meble ogrodowe i oczywiście grill.😊 Mamy ofertę, która pozwoli ci zakupić wszystkie potrzebne produkty, aby wygodnie i miło spędzać czas na świeżym powietrzu. 

Oferta od 23.04

s
ALE! CENA 799,- **
Zestaw

Enders Grill gazowy

Grill gazowy
8006601
ALE! CENA 119,- **
Zestaw

MASTER GRILL PARTY Grill kulisty

Grill kulisty
4065
ALE! CENA 15,99 **
Sztuka

HOME CREATION Obrus winylowy z podkładem flanelowym

Obrus winylowy z podkładem flanelowym
4725
34,99 **
Sztuka

BBQ Kamień do pieczenia pizzy

Kamień do pieczenia pizzy
8003497
89,99 **
Zestaw

LIGHT ZONE Światła ogrodowe LED

Światła ogrodowe LED
8006622
5,99 **
Butelka 0,5 l 11,98 zł /1 l

Stapar Podpałka żelowa

Podpałka żelowa
8004042
249,- **
Zestaw

BBQ Kociołek myśliwski

Kociołek myśliwski
8502
ALE! CENA 47,- **
Zestaw 2 szt.

Patelnie na grilla

Patelnie na grilla
8003614
x
5,99/1 szt. 11,98 **
Zestaw 2 szt. 5,99 zł /1 szt.

Zapalarka gazowa

Zapalarka gazowa
8003504
ALE! CENA 19,99 **
Sztuka/Zestaw

BBQ Szczotki do grilla

Szczotki do grilla
4260
6,99 **
Opak. 64 szt. 0,11 zł / 1 szt.

BBQ Podpałka do grilla

Podpałka do grilla
8003578
22,99 **
Sztuka

BBQ Szwedzki ogień

Szwedzki ogień
wiosna w ogrodzie

Rzeczy, które możesz zrobić sam

Część rzeczy do twojego ogródka czy tarasu możesz zrobić sam. Wybudowanie altanki czy pergoli nie będzie sprawiało większych trudności. A dzięki postawieniu ich, możesz całkowicie odmienić wygląd swojego ogrodu. Jeśli nie podobają ci się standardowe meble ogrodowe sprzedawane w sklepach, możesz się zdecydować na samodzielne wykonanie mebli z palet.

Balkon lub taras jako alternatywa dla ogródka

Brak ogródka nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się świeżym powietrzem. Balkon czy taras doskonale mogą go zastąpić. Rośliny doniczkowe i zioła mogą stworzyć dla ciebie idealną zieloną przestrzeń w miejskim zgiełku. 

Meble ogrodowe - oferta od 30.04

f
459,- **
Sztuka

BELAVI Aluminiowa ławka składana

Aluminiowa ławka składana
8003514
ALE! CENA 499,- **
Sztuka

BELAVI Leżanka aluminiowa

Leżanka aluminiowa
8003643
89,99 **
Sztuka

BELAVI Poduszka na leżak aluminiowy

Poduszka na leżak aluminiowy
8004045
ALE! CENA 289,- **
Sztuka

BELAVI Aluminiowy fotel składany

Aluminiowy fotel składany
8003696
ALE! CENA 39,99 **
Sztuka

BELAVI Poduszka na aluminiowe krzesło

Poduszka na aluminiowe krzesło
8003568
59,99 **
Sztuka

BELAVI Poduszka na aluminiowe krzesło składane

Poduszka na aluminiowe krzesło składane
8003700
69,99 **
Sztuka

BELAVI Poduszka na leżak

Poduszka na leżak
8003689
ALE! CENA 289,- **
Sztuka

BELAVI Aluminiowy fotel składany

Aluminiowy fotel składany

Wyposażenie ogrodu - oferta od 30.04

d
ALE! CENA 69,- **
Sztuka

BELAVI Parasol o średnicy 180 cm

Parasol o średnicy 180 cm
8003489
ALE! CENA 199,- **
Sztuka

BELAVI Aluminiowy stół składany

Aluminiowy stół składany
8003692
219,- **
Sztuka

BELAVI Stół ogrodowy składany

Stół ogrodowy składany
4456
ALE! CENA 139,- **
Sztuka

BELAVI Skrzynia ogrodowa na kółkach

Skrzynia ogrodowa na kółkach
8003596
69,99 **
Zestaw

GARDENLINE Osłona na ogrodzenia

Osłona na ogrodzenia
8004038
15,99 **
Sztuka

BELAVI Pokrowiec na meble ogrodowe

Pokrowiec na meble ogrodowe

Przypomnienie o

Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny? *

Potwierdzenie przypomnienia *

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.
div>

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch