1. Strona główna
  2. Zero Waste
  3. Segregacja śmieci - to się opłaca!

Segregacja śmieci - to się opłaca!

d
j
j
segregacja śmieci
podejmij wyzwanie

Dlatego niezwykle ważne jest wzięcie odpowiedzialności za ten bałagan i podjęcie natychmiastowych działań. Warto ograniczać ilość wytwarzanych w domu śmieci i zatroszczyć się o ich odpowiednią segregację.

To klucz do sukcesu.

j
czy wiesz, że
śmieci
śmieci
j
w polsce obowiązuje podział śmieci na 5 frakcji
smieci
smieci
segregacja śmieci

W żółtym koszu na metale i tworzywa powinny się znaleźć:

butelki plastikowe, kartony po mleku czy sokach, puszki, opakowania po jogurtach i śmietanie. Tych ostatnich nie trzeba myć, firma recyklingowa poradzi sobie z płukaniem. Od butelek oddzielamy zakrętki, od pudełek aluminiowe wieczka. Wszystkie śmieci zgniatamy, bo to pozwala zaoszczędzić nawet 80% miejsca w naszych koszach.

segregacja śmieci

Do niebieskich kubłów wrzucamy tylko:

czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, kolorowe czasopisma i ulotki. Mogą tam trafić także kartony, zeszyty, papier biurowy. Ważne, aby z wszelkich biurowych dokumentów, które chcemy wrzucić do niebieskiego kubła, usunąć spinacze, zszywki czy okładki foliowe. Do niebieskiego kosza nie wrzucamy papieru brudnego i mocno zatłuszczonego. Stare paragony, zużyte chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, pieluchy, nawet jeśli są ekologiczne, powinny trafić do czarnego kosza z napisem „zmieszane”. 

czy wiesz, że
kubek papierowy
kubek papierowy
kubek papierowy

Szklana energia

Szklane butelki i słoiki mają podobną, niską temperaturę topnienia i doskonale się je odzyskuje. Ich ogromną zaletą jest to, że można je przerabiać w nieskończoność. Odzyskanie tylko 1 szklanej butelki pozwala zaoszczędzić energię, którą można wykorzystać do zasilania komputera przez niemal dobę. Do recyklingu nie nadaje się natomiast szkło stołowe, ceramika, wyroby ze szkła żaroodpornego, szkła okiennego, lustra czy szyby. Te śmieci również powinny trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. 

j
czy wiesz, że
żarówki
żarówki
j
jakie śmieci powinny trafić do pszoku
j
kosz brązowy

W brązowym koszu powinny pojawiać się tylko roślinne resztki jedzenia. Wyjątkiem są skorupki jajek, które stanowią naturalny nawóz. Rozdrobnione doskonale użyźniają glebę, można nimi podsypywać domowe i ogrodowe kwiatki. Mięso, kawałki kości zanieczyszczają frakcję bio i uniemożliwiają jej naturalny rozkład. Odpady roślinne trafiają do kompostowni, gdzie powstaje z nich metan, a w efekcie energia oraz nawóz.

j
czy wiesz, że
j
5 powodów, dla których warto segregować odpady
1

Oszczędzamy energię

Odnawianie surowców przeznaczonych do recyklingu zużywa znacznie mniej energii, niż wyprodukowanie ich od samego początku. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko energię, ale zmniejszają się również koszty produkcji.

1

Mniej wysypisk śmieci

Dzięki recyklingowi przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów, a tym samym hałd śmietnisk.

1

Chronimy lasy i zwierzęta

Recykling papieru przyczynia się do zmniejszenia wycinki lasów. Dzięki temu ratujemy miliony drzew i zwierząt.

1

Ograniczamy emisję gazów cieplarnianych

Odnawianie surowców zużywa mniej energii, niż ich wyprodukowanie, więc do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku węgla.

1

Mamy więcej pieniędzy

Stawki za wywóz segregowanych śmieci są niższe.

j
mit jednej śmieciarki

Po posegregowane przez mieszkańców śmieci przyjeżdżają różne pojazdy. Każda frakcja ma swoją śmieciarkę.

Jednego dnia odbierane są odpadki z żółtego kosza, innego z niebieskiego. 

j

Jeśli nie dostosujemy się do prawidłowych zasad segregacji, gminy zapłacą kary. Znacznie bardziej dotkliwa może jednak być nie kara finansowa, lecz fakt, że śmieci zaczną zalewać nas z każdej strony.

jak długo rozkładają się śmieci
j
jak ograniczyć produkcję śmieci
jak ograniczyć produkcję śmieci

Przypomnienie o

Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny? *

Potwierdzenie przypomnienia *

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.
div>

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.