1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Jak rozpalić grilla? Praktyczne porady jak szybko rozpalić grilla
jak rozpalic grilla

Jak rozpalić grilla? Praktyczne porady jak szybko rozpalić grilla

Gdy tylko poczujemy cieplejsze powietrze, wyciągamy ze strychu sprzęt grillowy i zapraszamy znajomych. Choć rozpalenie grilla nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, często okazuje się, że nie wszyscy wiedzą dokładnie jak rozpalić grilla. Jak więc robić to najsprawniej i najbezpieczniej? 

jak rozpalic grilla

Jak rozpalić grilla?

Zanim zaczniemy opiekanie przygotowanych produktów, musimy przygotować niezbędny sprzęt. Potrzebny nam będzie grill węglowy, najlepiej grill z pokrywą, paliwo, podpałka i kilka przydatnych akcesoriów.

Jak wybrać odpowiednie miejsce do rozpalenia grilla?

Dla bezpiecznego i przyjemnego grillowania należy znaleźć jak najlepsze ustawienie grilla. Należy go postawić na równej powierzchni, ponieważ zminimalizuje to szansę jego wywrócenia się i rozsypania żaru w niewłaściwym miejscu. Grill powinno ustawić się tak, by był on osłonięty od wiatru. Najlepszym miejscem do grillowania jest ziemia albo beton. Ustawianie grilla na drewnianym tarasie nie jest dobrym pomysłem, ogień bowiem może zaprószyć się i spowodować pożar. Z takich samych przyczyn powinniśmy ustawić grilla z dala od materiałów łatwopalnych. Ważne jest też, aby urządzenie do grillowania było tak ustawione, by dym z niego nie leciał na siedzących gości.

Przygotowanie grilla do rozpalenia

a

Przed rozpaleniem grilla urządzenie należy odpowiednio przygotować. Pieczenie na brudnym ruszcie może bowiem skutecznie zniechęcić większość gości do częstowania się przygotowanymi potrawami. Z tego właśnie powodu należy wyczyścić dokładnie ruszt oraz usunąć resztki pozostałości po jego poprzednim użyciu. Na koniec dobrze jest umyć grill za pomocą wilgotnej gąbki.

Czym rozpalać grilla?

Jeśli planujemy dłuższe grillowanie, w palenisku należy usypać sporej wielkości kopczyk z węgla drzewnego lub brykietu. Można również wybrać drewno. Zanim grill zostanie rozpalony, należy zdecydować się, jaki rodzaj paliwa zostanie użyty do grillowania. Do dyspozycji mamy węgiel drzewny, drewno i brykiet. Warto jest dowiedzieć się, czym one się różnią, i czym należy kierować się, wybierając któryś z nich?

Brykiet jest to mieszanka węgla, piasku, trocin i substancji wyprodukowanych na bazie nafty. Jeśli korzystać będziemy z brykietu, grillowanie na nim trwało będzie dłużej, albowiem brykiet spala się wolniej i zanim osiągnie odpowiednią temperaturę żaru do grillowania, trzeba go spalać około 45 minut.

Węgiel drzewny są to po prostu kawałki drewna, bez dodatku jakichkolwiek innych substancji. Węgiel osiąga podczas spalania wyższą temperaturę niż brykiet, a także spala się całkowicie. Korzystając z węgla, grillowanie można rozpocząć już po 15 minutach.

Drewno – do grillowania produktów spożywczych można używać tylko gatunki z drzew owocowych. Grillowanie na drewnie z drzew iglastych może być niebezpieczne, ponieważ niektóre żywice pod wpływem ciepła mogą okazać się toksyczne.

Ponadto do rozpalania grilla niezbędna jest tzw. rozpałka. Dostępna jest płynna oraz w postaci kostek. Ogień należy rozpalać przy pomocy długiej zapałki lub zapalarki.

jak rozpalic grilla

Przydatne akcesoria do rozpalania grilla

W rozpaleniu grilla pomocne mogą być przeznaczone do niego akcesoria. Bardzo przydatnym narzędziem są szczypce, pozwalające rozgarnąć żar. Najlepiej, aby były one wykonane ze stali nierdzewnej. Za pomocą szczypiec możemy później zdejmować jedzenie, aby nie poparzyć sobie rąk. Ponieważ posiadają one specjalną rączkę, unikamy za jej pomocą kontaktu z wysoką temperaturą, sadzą oraz tłuszczem. Tak więc sprzęt ten zwiększa bezpieczeństwo korzystania z grilla. Do rozgarniania żaru może przydać się również przesuwak. Dzięki niemu możemy przesuwać mniejsze, rozżarzone kawałki węgla, aby równomiernie rozłożyć żar, co pozwala na wykorzystanie całej powierzchni rusztu i równe pieczenie potraw Przy rozpalaniu grilla pomocna również pompka, jej podmuch wzmaga bowiem żar. Innym narzędziem pomagającym przy rozpalaniu jest komin do rozpalania grilla. Dzięki swojej budowie umożliwia on optymalny dopływ powietrza, powodując, że opał szybciej osiąga pożądaną temperaturę.

jak rozpalic grilla

Jak rozpalić grilla krok po kroku?

Przede wszystkim należy oczyścić grill i ustawić go w osłoniętym od wiatru miejscu.
Używany opał w postaci brykietu, drewna lub węgla układamy w stożek, następnie podkładamy podpałkę i rozpalamy. Istotne jest, aby pamiętać o tym, że aby dobrze zając węgle ogień musi mieć dostęp do powietrza.
Gdy pierwsza warstwa węgli osiągnie rozżarzenie, można dorzucić więcej kamyków, a gdy nabiorą one koloru popiołu, należy rozsunąć je równomiernie na dnie grilla.
Po rozpaleniu węgla można już nałożyć ruszt i zacząć opiekać przygotowane produkty.
Dla utrzymania właściwej temperatury grilla trzeba co pewien czas dokładać kolejne kawałki brykietu.

Kiedy zacząć grillować jedzenie?

Kiedy węgiel osiąga właściwą temperaturę, pojawia się na nim specyficzny biały nalot. Do przygotowanego stożka należy dołożyć wówczas kilka kawałków węgla lub brykietu, po czym trzeba poczekać, aż właściwie się one rozgrzeją. Gdy zaobserwujemy, że cały węgiel pokrył się już białym nalotem, należy go rozgarnąć po całej powierzchni grilla i  można już zacząć grillować jedzenie.

jak rozpalic grilla

Rozpalanie grilla – FAQ

Jeżeli nie wiemy, co należy zrobić, aby skutecznie rozpalić grilla, warto dowiedzieć się kilku najistotniejszych zasad, które pomogą w tej czynności.

Jak dobrze rozpalić grilla?

Aby sprawnie rozpalić grill, należy ułożyć opał na dnie urządzenia w niewielki stosik. Najlepiej jest używać większych kawałków, niezasypanych miałem. Najlepiej jest rozpalać ogień, używając podpałki w kostkach lub płynie.
Gdy po rozpaleniu pojawi się ogień – nie należy go gasić, powinien się bowiem wypalić. Kiedy już na węglu pojawi się biały nalot, oznacza on, że grill osiągnął odpowiednią temperaturę. Wówczas należy rozgarnąć opał po całej powierzchni grilla za pomocą przesuwaka lub szczypiec.

Jak szybko rozpalić grilla?

Dla szybkości rozpalania grilla, duże znaczenie ma materiał, którym palimy. Węgiel rozpala się szybciej a brykiet wolniej. Z kolei eko-węgiel drzewny, będzie rozpalał się bardzo długo.
Aby przyspieszyć proces rozpalania grilla, można skorzystać z opalarki elektrycznej.
W przypadku rozpałki nie ma większego znaczenia czy jest w postaci płynu, czy kostek. Najlepiej dla szybkiego rozpalania grilla jest łączyć używanie zarówno węgla, jak i brykietu. Wówczas na początku można użyć warstwy węgla, która szybko się rozpali, a potem dodać brykiet. Aby przyspieszyć przyrządzenie jedzenia,  można wtedy skorzystać z opalarki i szybko rozpalić brykiet, który pozwoli na długotrwałe utrzymanie pożądanej temperatury.
Innym sposobem jest palenie grilla za pomocą naturalnego i nieprzetworzonego drewna, najlepiej owocowego, nadającego przyjemnego smaku przygotowywanym potrawom.

Jak rozpalić grilla bez podpałki?

Grill można rozpalić, nie posiadając podpałki Zamiast niej można np.: kory drzewa, suchej trawy, sznurka konopnego albo papieru. Proces rozpalania grilla pozostaje taki sam niezależnie od tego, czy używamy profesjonalnej podpałki, czy innych rozpalaczy.

Jak rozpalić grilla jednorazowego? Jak rozpalić grilla?

Grill jednorazowy to gotowy, kupny zestaw służący do opiekania produktów spożywczych. Wyposażony jest on we wszystkie komponenty niezbędne do jego rozpalania w postaci aluminiowej wytłoczki wypełnionej węglem, rusztu i podstawki, do których zazwyczaj dołączona jest również rozpałka. Proces rozpalania grilla jednorazowego nie różni się niczym od rozpalania zwykłego grilla.

jak rozpalic grilla
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch