1. Strona główna
 2. Inspiracje
 3. Jak zrobić kompostownik? Budowa kompostownika krok po kroku
kompostownik

Jak zrobić kompostownik? Budowa kompostownika krok po kroku

Nie wiesz, co zrobić z bioodpadami w swoim domu? A może należysz do miłośników ogrodnictwa i interesują Cię ekologiczne metody uprawy roślin? Bez względu na motywację, do gustu na pewno przypadnie Ci pomysł budowy własnego kompostownika! Dowiedz się, jak produkować naturalny nawóz w ogrodzie!

Kompostownik – dlaczego warto go założyć?

Za budową kompostownika na własnej działce przemawia cały szereg argumentów. Dzięki takiemu rozwiązaniu:

●      Zmniejszysz ilość śmieci – zamiast wyrzucać odpady organiczne do kosza, zrobisz z nich dobry użytek w ogrodzie. Zredukujesz w ten sposób swój negatywny wpływ na środowisko.

●      Wyprodukujesz naturalny nawóz – nie musisz kupować sztucznych nawozów do roślin, ponieważ masz do dyspozycji naturalny kompost.

●      Poprawisz zdrowie roślin – dzięki kompostowi dostarczysz swoim roślinom niezbędne składniki odżywcze.

●      Zaoszczędzisz pieniądze – ograniczysz nie tylko wydatki na nawozy, ale także koszty wywozu śmieci.

●      Zadbasz o porządek na działce – do kompostownika możesz wrzucać różne odpady, które każdego dnia produkujesz w domu i ogrodzie.

Z czego zrobić kompostownik? Jakie są opcje?

Nie ma większego znaczenia, jaką formę przyjmie Twój kompostownik. W sklepach znajdziesz na przykład gotowe pojemniki, których konstrukcje przyspieszają produkcję naturalnego nawozu. Jeśli chcesz jednak własnoręcznie stworzyć taki projekt, do wyboru masz następujące rozwiązania:

●      Kompostownik z desek – najpopularniejsza opcja, która polega na budowie prostej drewnianej skrzynki. Taką konstrukcję stworzysz szybko i łatwo.

●      Kompostownik w ziemi – to po prostu dół o głębokości około 1 metra. Jego ścianki możesz dodatkowo wzmocnić na przykład deskami.

●      Kompostownik z palet – zbudujesz go podobnie jak tradycyjny kompostownik z drewna. Zamiast desek wykorzystasz jednak gotowe palety. Dzięki temu zrobisz z nich dobry użytek, zamiast je utylizować.

●      Kompostownik murowany – taki pojemnik zbudujesz oczywiście z cegieł. Nie powinny one jednak bezpośrednio do siebie przylegać: zadbaj o przerwy, które będą przepuszczać powietrze.

Które z powyższych rozwiązań wybrać? To zależy od Twoich preferencji i możliwości. Zastanów się nad tym, jaki rodzaj kompostownika DIY sprawdzi się najlepiej na Twojej posesji, a następnie dowiedz się, jak go wykonać!

Jak zrobić kompostownik ogrodowy? Kompostownik z palet lub z desek krok po kroku

Jeśli zdecydujesz się na budowę drewnianego kompostownika w ogrodzie, przygotuj:

●      drewniane deski lub 5 palet,

●      4 paliki o długości ok. 120 cm (tylko jeśli używasz desek, a nie palet),

●      młotek i gwoździe,

●      szlifierkę,

●      impregnat,

●      folię perforowaną i zszywacz budowlany (opcjonalnie).

Kiedy zaopatrzysz się już we wszystkie niezbędne narzędzia i materiały, sprawdź, jak zrobić kompostownik z desek lub palet krok po kroku:

 1. Wybierz miejsce na przydomowy kompostownik – najlepsza okaże się przestrzeń z dala od centralnej części ogrodu. Postaraj się ją także zabezpieczyć przed zalaniem i przed dostępem dzieci.
 2. Przygotuj deski lub palety – jeśli drewno tego wymaga, przeszlifuj je i usuń z niego resztki lakieru. Następnie pomaluj je impregnatem, aby zabezpieczyć deski przed wilgocią.
 3. Zbuduj szkielet konstrukcji – wbij w ziemię cztery paliki, a następnie połącz je deskami o odpowiedniej długości. Pamiętaj, aby pozostawić między nimi przerwy, dzięki którym kompost będzie mógł „oddychać”. Jeżeli korzystasz z palet, ułóż pierwszą z nich na ziemi jako podstawę kompostownika, a pozostałe zbij gwoździami, tak aby utworzyły jego ściany.
 4. Zamocuj folię perforowaną – jeśli chcesz, możesz owinąć ściany kompostownika folią perforowaną. Zamocuj ją na przykład za pomocą zszywacza budowlanego. Nie jest ona niezbędna, ale pozwoli utrzymać ciepło wewnątrz pojemnika, dzięki czemu nawóz będzie powstawał szybciej.
 5. Zamontuj pokrywę – kolejny opcjonalny krok polega na montażu pokrywy kompostownika. Podobnie jak folia, zatrzyma ona ciepło w pojemniku. Możesz zamocować ją na przykład na zawiasach.

Jak prowadzić kompostownik? Jakie warstwy powinny znaleźć się w kompostowniku?

Skoro wiesz już, z czego zrobić kompostownik ogrodowy, nie pozostaje Ci nic innego jak zacząć go prowadzić! Pamiętaj, że na samym jego dnie powinna znaleźć się warstwa drenażowa. Możesz stworzyć ją na przykład ze średniej grubości gałęzi. Na nich rozsyp trochę torfu lub naturalnego nawozu z zeszłego roku, które będą chłonąć nadmiar wilgoci.

Na kolejne warstwy kompostownika złożą się odpady organiczne, które będziesz do niego na co dzień wrzucać. Pamiętaj, aby regularnie zasypywać je odrobiną ziemi. Raz na 2 miesiące postaraj się też podlewać i mieszać zawartość zbiornika.

Jak zrobić dobry kompost? Co wrzucać, a czego nie wrzucać do kompostownika?

Nie każdy rodzaj odpadów sprzyja procesowi kompostowania. Zanim zaczniesz produkować własny nawóz w ogrodzie, zwróć więc uwagę na to, które produkty mogą znaleźć się w jego składzie. Dobry kompost powstanie na pewno z takich odpadów jak:

●      fusy z kawy i herbaty,

●      resztki roślinne,

●      skorupki jajek,

●      resztki warzyw i owoców (np. obierki),

●      skoszona trawa,

●      gałęzie,

●      liście,

●      kora,

●      popiół drzewny,

●      papier i kartony (niezadrukowane),

●      chusteczki i ręczniki papierowe,

●      trociny,

●      muł z oczka wodnego.

Jak możesz się domyślić, kompostowaniu nie podlegają oczywiście śmieci ze szkła, metalu czy plastiku. Okazuje się jednak, że również niektóre naturalne produkty nie nadają się do produkcji nawozu. Mowa o takich odpadach jak:

●      obierki po cytrusach,

●      kości i mięso zwierzęce,

●      resztki ryb,

●      zadrukowane papiery i kartony,

●      chore rośliny,

●      pestki i nasiona,

●      popiół węglowy,

●      liście orzecha, olchy i dębu.

Do czego można wykorzystać kompost?

Kompost jest wszechstronnym nawozem, który możesz wykorzystać w wielu różnych celach. Przyda Ci się on przede wszystkim przy uprawie roślin – zarówno ozdobnych, jak i jadalnych. Dostarczysz im w ten sposób wartościowe składniki odżywcze i przyspieszysz ich rozwój. Kompost nadaje się też do nawożenia trawnika i roślin doniczkowych.

Co więcej, naturalny nawóz możesz dodawać do gleby, aby poprawić jej strukturę. Zwiększysz w ten sposób retencję wody, zapobiegniesz erozji i poprawisz nawadnianie roślin.

Jak zbudować kompostownik na działce? Podsumowanie

Dzięki naszym poradom wiesz już, jak założyć kompostownik domowy i jak go prowadzić. Wykorzystaj więc zdobyte informacje, aby zacząć produkcję naturalnego nawozu, który znajdzie szerokie zastosowanie w Twoim ogrodzie!

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
 • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
 • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
 • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
 • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
 • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
 • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch