lista-zakupow

Lista zakupów - jak zrobić zakupy na tydzień?

Zakupy stały się codziennością każdego z nas. Niekiedy jednak w ich ferworze wracamy bez najbardziej potrzebnych rzeczy. A jaka jest przyczyna tego, że wychodzimy z marketu bez potrzebnych produktów? Klienci najczęściej podają jako powód rozkojarzenie oraz chaotyczne mijanie półek. Często bowiem zakupy robimy bowiem pod wpływem chwili, kupując wiele zbędnych produktów. Aby tego uniknąć, dobrze jest korzystać z listy zakupów na tydzień i konsekwentnie kupować artykuły spożywcze zgodniej z jej założeniem. Badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia wykazują, że już 64% konsumentów z 21 krajów świata dokonuje większych zakupów spożywczych z listą. Podobnie jest wśród Polaków, aż 65% z nich korzysta z przygotowanych wcześniej notatek przy kupowaniu.

lista-zakupow
a

Dlaczego warto robić zakupy z listą?

Robienie zakupów z listą ma wiele zalet. Dzięki jej sporządzeniu nie będziesz chaotycznie biegać między rozproszonymi półkami, tylko skoncentrujesz się na potrzebnych produktach, które zostały spisane. Nawet jeśli coś rozproszy cię w trakcie kupowania, bez problemu wrócisz do tego, co masz zapisane na liście.

Lista zakupów to oszczędność. Zarówno czasu – bo nie zastanawiasz się, czy masz wszystkie potrzebne rzeczy i nie wracasz po raz kolejny do miejsca, w którym już byłeś, jak i pieniędzy. Lista zakupów jest również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które po wyjściu z marketu mają zwyczaj narzekać na zbyt duże wydatki z powodu nieplanowanych towarów. Jeśli będziesz konsekwentnie przestrzegać starannie przygotowanej listy zakupów na tydzień, zmniejszysz swoje koszty. Jak się bowiem okazuje, najwięcej nadpłaca się za zakupy spożywcze robione pod wpływem chwili. Dzięki liście zakupów kupujesz tylko to, czego naprawdę potrzebujesz, mniej czasu poświęcając promocjom i rabatom, Dzięki liście zakupów nie masz ani niedosytu, ani wyrzutów sumienia z powodu kupienia zbyt wielu niezdrowych produktów.

Po trzecie, fakt posiadania listy zakupów uspokaja i pozwala na spokojne, bezstresowe zakupy.

lista-zakupow

Jak zrobić listę zakupów na tydzień?

Przede wszystkim na listę wpisz tylko te produkty, które rzeczywiście są Ci potrzebne do przygotowania posiłków na najbliższy tydzień, a także te, które prawdopodobnie się już kończą. Ilość produktów dostosuj też do liczby domowników oraz tego, ile jedzą. Ponadto zwróć uwagę na preferencje domowników. Jeśli nie lubią konkretnych produktów, kupuj ich niewiele.

a

Sprawdź, co masz w lodówce i szafkach

Przygotowywanie listy zakupów, warto zacząć od przeglądu lodówki i zawartości szafek kuchennych i miejsc, gdzie trzymasz chemię gospodarczą. Zobacz, czego masz jeszcze spory zapas, a co skończyło się już albo skończy się w najbliższym czasie. Zwróć uwagę na daty ważności produktów, bo jeśli są one przeterminowane. niestety będziesz musiał wyrzucić je i ponownie wpisać na listę zakupów, aby nabyć ich świeże odpowiedniki.

Najlepiej jest ułożyć listę zakupów tak, by zaczynała się od towarów, które znajdują się najbliżej wejścia w odwiedzanym przez Ciebie sklepie i po kolei przechodziła do następnych działów, zgodnie z ich usytuowaniem w sklepie.

a

Zaplanuj menu na cały tydzień

Zaplanuj przynajmniej główne posiłki, które będziesz przygotowywać przez najbliższy tydzień. Ustal niezbędne Ci składniki i nanieś na listę zakupów na tydzień to, czego Ci brakuje.

a

Zanotuj, co kupić 

Do swojej listy zakupów wybieraj lubiane przez siebie produkty, ale ich zdrowsze wersje i te z lepszym składem. Kupuj dużo warzyw i owoców i artykułów z pełnych zbóż, a ogranicz wszelkie produkty wysokoprzetworzone. Gdy spiszesz wszystkie potrzebne Ci do przygotowania posiłków produkty, ułóż je w grupy, np. owoce i warzywa, mięso i ryby, nabiał, produkty zbożowe i sypkie. Dzięki temu o wiele sprawniej zrobisz zakupy, gdyż nie będziesz chaotycznie przemieszczać się pomiędzy półkami ani cofać po rzeczy z listy.

lista-zakupow
a

Aplikacja ALDI: Jak zrobić listę zakupów w telefonie?

Często się zdarza tak, że nawet pracowicie spisana na kartce gotowa lista zakupów, staje się bezużyteczna, ponieważ zostaje w domu. Niewielką kartkę łatwo przeoczyć lub zgubić, może też ona się zniszczyć. Ciekawą alternatywą dla papierowej listy zakupów jest jej wersja elektroniczna, która dzięki użyciu odpowiedniej aplikacji pozwoli Ci z łatwością przygotować listę niezbędnych do domu produktów spożywczych.

Jeśli udostępnisz listę zakupów rodzinie i wspólnie zaplanujcie następne zakupy na tydzień, dzięki niej nie zapomnicie o żadnym produkcie. To o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż kartka papieru. Telefon na ogół zawsze zabierasz ze sobą, więc trudniej zapomnieć o przygotowanej wcześniej liście. Rodzinne zakupy z tak precyzyjnie przygotowanym spisem niezbędnych rzeczy będą krótsze, przyjemniejsze i pozostawią nam więcej wolnego czasu, który możemy przeznaczyć na rozrywkę.

Aplikacja ALDI jest do pobrania ze strony ALDI, na urządzenia mobilne Apple z APP STORE, a na urządzenia z systemem Android z GOOGLE PLAY.

W Internecie dostępne są również inne płatne i darmowe aplikacje na telefon umożliwiające zrobienie listy zakupów. W ostateczności możesz też zapisać sobie potrzebne Ci rzeczy po prostu w Notatniku.

lista-zakupow

Podstawowa lista zakupów, czyli jak jeszcze ułatwić proces robienia zakupów spożywczych

Stała lista zakupów na tydzień to opisane według kategorii wszystkie produkty (zarówno spożywcze, jak i gospodarcze), które zawsze powinny się znaleźć w domu .

Co powinna zawierać uniwersalna lista zakupów?

Podstawowa lista zakupów to te produkty, których używamy na co dzień, bez względu na planowane akurat menu. Powinny się znaleźć na niej artykuły zdrowe, te, po które instynktownie sięgamy do lodówki i które muszą się po prostu znaleźć w naszym domu. Zapisujemy na niej tylko te produkty, których używamy w domu bardzo często. Uniwersalna lista zakupów spożywczych powinna zawierać wszystko to, co sprzyja powstawaniu pozytywnych nawyków żywieniowych, a w konsekwencji na poprawę zdrowia i samopoczucia. Na przykładowej liście zakupów powinny się znaleźć:

Owoce i warzywa

To zdecydowanie najważniejsza kategoria zdrowych zakupów. Powinny one stanowić główną część naszej diety i należy ich spożywać co najmniej 400 g dziennie. Powinny być używane jako dodatek do kanapek, dań głównych jako sałatki, surówki i desery.

Pieczywo

Pieczywo od tysięcy lat jest najważniejszym produktem spożywczym. Na całym świecie jest ono podstawowym składnikiem codziennej diety. Spożywa się je zarówno jako główną część posiłku oraz jako dodatek do zup i dań. Najwięcej witamin, składników mineralnych i błonnika możemy znaleźć w pieczywie wyprodukowanym z mąki razowej. Jest ono źródłem żelaza, cynku, wapnia, magnezu, fosforu i potasu, a także witamin z grupy B i witaminy E.

Produkty sypkie

Do produktów sypkich zaliczamy wszelkie odmiany, mąki, kaszy i ryżu, otręby, płatki, ziarna, pestki oraz nasiona, a także zioła oraz przyprawy. Produkty sypkie są zdrowe oraz niezwykle różnorodne i nadają się do przygotowania rozmaitych dań – zup, wypieków deserów czy obiadów. Są szybkie w gotowaniu i smaczne. Warto wprowadzać je do swojej codziennej diety, dbając, aby, były one naturalne i najwyższej jakości.

Mięso i wędliny

Produkty pochodzenia zwierzęcego powinny być wybierane bardzo dokładnie. Stanowią one źródło dobrze przyswajalnego białka. Jednak trzeba pamiętać, że ich nadmierna konsumpcja jest niewskazana i powinniśmy ograniczać ich spożycie.

Nabiał

Również jaja i nabiał powinien być wybierany jedynie sprawdzonych źródeł, o wysokiej jakości. Napoje mleczne, do których należą jogurty, maślanki czy kefiry wspierają naszą mikroflorę jelitową oraz stanowią niezastąpione źródło wapnia i wielu cennych składników odżywczych potrzebnych do właściwego funkcjonowania naszego organizmu.

Oleje i sosy

Tłuszcze to oprócz białek i węglowodanów najważniejszy składnik diety. Trzeba jednak wiedzieć, jakie wybierać, by wpływały one pozytywnie na zdrowie. Lista zakupów jednak nie może ich pomijać, gdyż są one najlepszym źródłem dobrych kwasów tłuszczowych.

Kasze i makarony

Produkty zbożowe szczególnie te, które pochodzą z pełnego przemiału to doskonałe źródło węglowodanów złożonych i błonnika niezbędnego dla naszego zdrowia. Pieczywo pszenne możesz zastąpić mieszanym, makaron razowym. Warto wzbogacić dietę o różnego rodzaju kasze, które są smaczne i szybko sporządza się z nich posiłki.

Higiena i chemia

Wśród naszych zakupów nie może zabraknąć również środków higieny osobistej, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji włosów i skóry, mydła jednorazowych chusteczek, papieru toaletowego czy płatków higienicznych. Niezbędne są również płyny do mycia naczyń, mleczka do czyszczenia, produkty do dezynfekcji sanitariatów, płyny bakteriobójcze, żele do udrażniania rur i wiele innych preparatów.

Dla zwierząt

Również nasi ulubieńcy wymagają uwzględnienia na liście zakupów dla nich. Karma, smaczki, żwirek dla kota, pokarm dla rybek, czy inne produkty niezbędne naszym pupilom powinny również zostać zapisane, aby nie uległy zapomnieniu.

lista-zakupow

Jak korzystać z podstawowej listy zakupów?

Są pewne produkty, które są wykorzystywane niemal z dnia na dzień i które trzeba kupować non stop, takie jak pieczywo czy masło. Tych nie musisz nanosić na listę, ale może warto wypracować w ich kwestii dobre nawyki.

Lista zakupów sprawi, że zakupy będą przemyślane. Pozwoli nam to nie marnować niepotrzebnie jedzenia oraz oszczędzić sporo czasu, spędzonego w sklepie, szczególnie jeżeli dobrze znamy jego układ. Wówczas wchodzimy do niego i natychmiast mamy w koszyku wszystko, czego potrzebujemy i co zamieściliśmy na liście.

Według badań, osoby przychodzące na zakupy z gotową listą zakupów jedzą produkty lepszej jakości i odznaczają się niższą wagą.

Najgorsze, co możemy zrobić, to pomimo sporządzonej listy wybrać się na zakupy z pustym żołądkiem. Gdyż zapewne ulegniemy pokusie i sięgniemy po wysoko przetworzone, pełne cukru i soli produkty. Podczas zakupów musimy pamiętać o przestrzeganiu przygotowanej listy lub planu żywieniowego. i nie ulegać pokusom.

Równie istotne jest czytanie listy składników kupowanych produktów.

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko ulegania pokusom niezdrowych zakupów, musimy również nauczyć się chodzić po sklepie. Zdrowsze produkty zwykle znajdują się na obrzeżu. Są to gabloty z warzywami i owocami, przetworami mlecznymi, które przechowuje się w niższej temperaturze. To od nich należy rozpocząć swoje zakupy. Natomiast ze środkowych alejek możemy kupować między innymi żywność w puszkach, mrożonki, przyprawy, orzechy, nasiona, ziarna i produkty sypkie.

 

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch