produktpolski

Produkt polski — o czym informuje ten znak na produktach spożywczych i kiedy można go stosować?

Informacja o pochodzeniu żywności jest dla konsumentów bardzo istotna. Oznaczenie Produkt polski może znacznie ułatwić klientom wyszukanie polskich artykułów spożywczych wśród wielu innych produktów dostępnych na rynku. Jednocześnie stanowi ono jasny i bardzo precyzyjny przekaz, że dany produkt faktycznie pochodzi z naszego kraju.

produktpolski
produktpolski

Oznaczenie Produkt polski – podstawowe informacje

Aby ułatwić konsumentom identyfikację produktów wytworzonych z polskich surowców, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano znak Produkt polski oraz sformułowano zasady jego stosowania. Na początku 2017 roku weszła w życie zmiana ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, wprowadzająca możliwość stosowania oznakowania Produkt polski. Głosi ona, że produkty takie muszą być wyprodukowane z surowców wytworzonych na terenie Polski, natomiast w produktach przetworzonych dopuszcza się użycie importowanych składników, jak chociażby przypraw, w ilości do 25% masy tych produktów, jednakże mogą one zostać użyte jedynie pod warunkiem, że składniki takie nie są wytwarzane w kraju.

 

Sposób znakowania produktów

Firma odpowiedzialna za oznakowanie produktu, pragnąca podać informację o spełnianiu kryteriów co do zakwalifikowania artykułu jako Produkt polski, może to zrobić przez umieszczenie informacji Produkt polski lub umieszczenie znaku graficznego zawierającego tę informację. Podmioty umieszczające taką informację bez spełnienia stojących z nią kryteriów, będą podlegały karze.

produktpolski
produktpolski

Kiedy można używać znaku Produkt polski?

Aby używać znaku Produkt polski, inne kryteria muszą spełniać polskie produkty przetworzone, a inne nieprzetworzone.

Produkty nieprzetworzone można oznakować jako Produkt polski, jeżeli ich produkcja, uprawa lub hodowla, w tym zbiory, odbyła się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli chodzi o mięso, wymagane jest, aby zostało pozyskiwane ze zwierząt urodzonych, chowanych i ubitych na terytorium Polski. W przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego, muszą być one pozyskane od zwierząt hodowanych na terytorium naszego kraju.

produktpolski

Produkty przetworzone, które zostały uzyskane z produktów nieprzetworzonych oznaczanych jako Produkt polski, muszą być przetworzone na terytorium Polski, a wszystkie ich składniki nieprzetworzone muszą spełniać wymagania produktów oznakowanych jako Produkt polski.

Inne składniki, które takich oznaczeń nie mają, nie mogą przekraczać 25% łącznej masy wszystkich składników, a ich obecność dozwolona jest tylko w przypadku, gdy nie ma możliwości wyprodukowania ich w naszym kraju.

produktpolski

Czy wszystkie polskie produkty mają ten znak?

Przed rokiem 2017 istniała pełna dowolność w oznaczaniu produktów spożywczych jako produkty polskie. Tym samym oznaczenie to mogło potwierdzać wszystko i nic.

Obecnie, w przypadku produktów nieprzetworzonych oznaczonych jako Produkt polski, wymaga się, by były one w 100% wytworzone na terytorium Polski, stąd znajdujące się w sklepie marchew, sałata czy ziemniaki musiały wyrosnąć w Polsce. Z kolei w przypadku produktów przetworzonych, minimalny próg surowców wytworzonych w Polsce użytych do produkcji produktów przetworzonych określono na co najmniej 75%. Przepisy dopuszczają, aby tylko do 25% masy składników użytych do produkcji, nie wliczając w nią wody, mogło pochodzić z importu i można ich użyć tylko wtedy, gdy nie są one wytwarzane na terenie Polski.

Dlatego też dozwolone jest używanie określonych przypraw lub kakao pochodzących z importu jako dodatku do polskich produktów przetworzonych określanych jako Produkt polski, bo nie ma możliwości wytworzenia ich na terenie Polski. Niespełnienie tych warunków uniemożliwia oznaczenia produktu jako Produkt polski, stąd nie wszystkie produkty wytworzone w Polsce mogą posługiwać się wspomnianym znakiem.

produktpolski

Znak Produkt polski

produktpolski

Określenie wzoru znaku Produkt polski ma za zadanie umożliwić klientom łatwiejsze wyszukiwanie produktów spełniających kryteria jako Produkt polski, czyli wytworzonych w Polsce, z użyciem polskich surowców. Wzór znaku graficznego określają przepisy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z nimi polski produkt można oznakować, podając informację Produkt polski lub zamieszczając logo, które ma kształt prostokąta podzielonego w poziomie na dwa równe prostokąty – biały oraz czerwony, a kontur znaku wyznacza obrys w kolorze czerwonym. Produkt pochodzący z Polski może być oznakowany graficznie, ale nie jest to obowiązkowe.

Zgodność stosowania znaku Produkt polski podlega kontroli organów Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W przypadku oznaczenia produktu jako Produkt polski niezgodnie z ustanowionymi warunkami, na producenta używającego tego znaku może zostać nałożona kara.

produktpolski
produktpolski
produktpolski

Dlaczego warto kupować polskie produkty?

Patriotyzm gospodarczy, czyli wybieranie produktów wytwarzanych w danym kraju, jest bardzo pozytywnym zjawiskiem dla każdej gospodarki i funkcjonuje w wielu krajach Unii Europejskiej, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego państwa.

Obliczono, że z jednej złotówki wydanej na produkt wyprodukowany w Polsce, 79 groszy zostaje w Polsce, a przecież nasza osobista sytuacja finansowa jest ściśle powiązana z sytuacją gospodarczą kraju. Kupując produkty wytworzone w Polsce, powodujemy, że w przyszłości nasza pensja będzie rosła, zmniejszy się bezrobocie, a zwiększy ilość środków przeznaczanych na funkcjonowanie instytucji utrzymywanych z budżetu państwa, czyli polepszy się jakość szkolnictwa, służby zdrowia czy bezpieczeństwa.

Ponadto istotną rzeczą jest fakt, iż polska żywność jest żywnością dobrą jakościowo i bezpieczną.

produktpolski

Produkt polski w ALDI

Warto podkreślić, że ALDI zawiera wiele kontraktów z lokalnymi przedsiębiorcami i duża część produktów marek własnych produkowanych jest w Polsce. Również sezonowe warzywa i owoce dostarczane są do sklepów ALDI od lokalnych rolników i sadowników.

Informacje o polskim pochodzeniu produktów można znaleźć na opakowaniach, a także w gazetkach oraz na stronie ALDI. 

Milsani

Milsani

MILSANI to produkty na każdą okazję, których skład sprawi, że zarówno kanapka, jak i deser staną się jeszcze pyszniejsze! Poznaj je i zaproś do swojej kuchni.

Więcej
Miesne-Specjaly-kafel

Mięsne Specjały

Pyszny smak to nie wszystko. Dla nas najważniejsze jest, aby oferować klientowi wszystko to, co najlepsze. Dlatego nasza marka własna Mięsne Specjały to wyjątkowa jakość w najlepszej możliwej cenie. Teraz nie musisz się już zastanawiać, jakie mięso wybrać – postaw na Mięsne Specjały i ciesz się posiłkami w zgodzie z naturą.

Więcej

Wesoły Kurnik

Wesoły Kurnik to nasza marka własna, która dostarcza jajek od szczęśliwych kur.

Więcej
s

All Seasons

Twórz pyszne dania pełne zdrowych warzyw i owoców przez cały rok z przetworami i mrożonkami All Seasons.

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch