w

Self-care – jak zadbać o siebie każdego dnia?

W codziennym zabieganiu, dbając o swoich najbliższych, bardzo często zapominamy o sobie, o swoich potrzebach. Self-care to nie niepotrzebny wymysł, a podstawa zdrowia fizycznego i psychicznego. Sprawdź, jak zadbać o siebie na co dzień. 

self-care

Czym jest self-care?

self-care

Self-care to filozofia, która wskazuje, jak dbać o siebie każdego dnia. Pojęcie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. Mówią o nim m.in. trenerzy rozwoju osobistego. Bycie dobrym dla siebie obejmuje wiele aspektów i jest przede wszystkim zmianą sposobu myślenia.

Self-care to słuchanie siebie i swoich potrzeb. Ideologia zwraca uwagę, że nie powinniśmy zapominać o własnym „ja”. To kluczowy element dobrego samopoczucia, a także zachowania zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. 

self-care

Jak zacząć dbać o siebie? – Jaki powinien być pierwszy krok w praktykowaniu filozofii self-care?

self-care

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć dbać o siebie, prawdopodobnie najważniejszy będzie pierwszy krok. Musisz zmienić przede wszystkim nastawienie do myślenia o sobie i swoich potrzebach. Zauważ, że na co dzień troszczysz się o swoich bliskich. Jednocześnie ze względu na dużą ilość obowiązków może nie starczać Ci czasu na zastanowienie się, jakie są Twoje pragnienia. 

Aby zacząć praktykować ideologię self-care, wyznacz sobie dzień w tygodniu, w którym zrobisz coś dla siebie, coś, co sprawi Ci przyjemność. Z czasem rozszerzaj ten czas na co najmniej pół godziny każdego dnia. Nie trzymaj się ściśle reguł i staraj się zmienić wszystkie aspekty swojego życia. W ten sposób poprawisz jego jakość, a także samopoczucie swoje i swoich bliskich. 

self-care

Self-care – 10 wskazówek, jak zadbać o siebie

Self-care warto praktykować tak, jak czujesz. W sporządzeniu planu zmian pomoże jednak gotowa lista 10 wskazówek, jak zadbać o siebie. 

self-care

1.     Pielęgnuj swoje ciało

Dbanie o siebie to również dbanie o swoje ciało. To ono jest naszym zewnętrznym odzwierciedleniem i daje nam wiele możliwości. Powinniśmy regularnie mu za to dziękować, dbając o jego dobrą kondycję. Nawilżanie skóry, rozciąganie czy regularne wizyty u lekarza to podstawa zdrowego trybu życia w zgodzie z filozofią self-care. 

self-care

2.     Przyjmuj suplementy diety

Zastanów się, jakich witamin i minerałów może brakować Twojemu organizmowi. Być może dojdziesz do wniosku, że jakaś konkretna część Twojego organizmu wymaga zwiększonej uwagi i suplementacji. W takim wypadku pomyśl o wizycie u lekarza. Po przeprowadzeniu badań dowiesz się, czy warto przyjmować suplementy diety i jaki powinien być ich skład. 

self-care

3.     Dbaj o higienę snu

Sen jest kluczowy dla zachowania dobrego samopoczucia oraz zdrowia. W nocy regenerujemy swoje siły, tak aby mieć energię na kolejne wyzwania. Wielu ludzi nie przykłada należytej uwagi do snu. Z tego powodu są notorycznie zmęczeni i mało efektywni.

Postaraj się spać co najmniej 7–8 godzin dziennie, najlepiej w regularnych godzinach. Przed snem wycisz się, odłóż sprzęty elektroniczne i unikaj stresu. Nie zarywaj nocek i zrób wszystko, aby czerpać ze snu maksimum korzyści. 

self-care

4.     Realizuj swoje pasje

Małe dzieci są ciekawe świata i chętnie angażują się w nowe zabawy czy zajęcia rozwojowe. Z wiekiem tracimy energię do działania i chęć zmian. Jednocześnie w głębi siebie każdy z nas ma swoje pasje i marzenia. Niektóre z nich odkładamy na później, myśląc, że są zbyteczne i nie mamy na nie czasu.

Filozofia self-care zakłada dbanie o siebie bez względu na opinię innych. Najważniejsze są Twoje upodobania i marzenia. Zapisz się na jazdę konną, zajęcia taneczne czy kurs doszkalający prowadzenia pojazdów. Dopasuj aktywności do swoich preferencji i działaj!

self-care

5.     Regularnie chodź do kosmetyczki

Niezależnie od tego, jaką wagę przykładasz do pielęgnacji na co dzień, znajdź trochę czasu dla siebie i umów się na wizytę u kosmetyczki. Regulacja brwi, makijaż, paznokcie, a może zabieg nawilżający na całe ciało? Wszystko zależy od Twoich preferencji. Gdy zadbasz o siebie, poczujesz się lepiej w czasie wykonywania codziennych obowiązków. 

self-care

6.     Rozwijaj się

Nie przestawaj się rozwijać niezależnie od wieku. Self-care promuje uczenie się przez całe życie.

Chciałabyś zmienić pracę, która Cię męczy, jednak boisz się problemów finansowych? Zapisz się na studia albo kursy dokształcające i poczyń pierwsze kroki w stronę zmian. Rozwój doda Ci pewności siebie i da energię na wprowadzanie zmian. 

self-care

7.     Znajdź czas na aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna to podstawa Twojego zdrowia. Nie ćwicz po to, aby schudnąć. Aktywność fizyczna ma dać Ci lepsze samopoczucie i dodać energii do działania. Regularne uprawianie sportu poprawi stan Twojego zdrowia i zapewni mu dobre funkcjonowanie na długie lata. 

self-care

8.     Ćwicz uważność

Relaks nie zawsze jest możliwy ze względu na gonitwę myśli. Naucz się uważności, czyli zwracania uwagi na to, co dzieje się w chwili obecnej.

Jesteś na spacerze? Nie myśl o pracy, tylko zwróć uwagę, jak piękny świat Cię otacza. Jesz pyszny posiłek? Przyglądaj się jego składnikom, analizuj smak i delektuj się każdym kęsem.

Uważności możesz się nauczyć. Powszechnie dostępne treningi będą ciekawym wstępem do jej praktykowania. 

self-care

9.     Jedz smacznie i zdrowo

Dieta jest kluczowa dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Pamiętaj, aby jeść zdrowo, jednak nie trzymaj się kurczowo restrykcyjnych diet. Czerp przyjemność z jedzenia i posmakuj świata. Próbuj nowych przepisów i szukaj dań, które będą dla Ciebie prawdziwą satysfakcją. 

Życie jest za krótkie, aby codziennie jeść to samo. Spraw sobie prezent w postaci książki kucharskiej i zacznij czerpać przyjemność z samodzielnego przygotowywania ciekawych potraw. Być może okaże się, że zaczniesz chętnie gotować również dla swoich bliskich oraz gości. Organizowanie przyjęć dla wielu osób jest drogą samorealizacji i prawdziwą przyjemnością – może tak będzie i w Twoim przypadku!

10.     Pozwól sobie na błędy

Żyjemy w świecie, w którym za ideał wskazuje się osoby, które nie popełniają żadnych błędów. Korporacje wymagają od nas wyników i niepopełniania gaf. To złe podejście. Każdy z nas czasem się myli. Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko. Popełnianie błędów pozwala stać się lepszym. Jeśli tym razem coś Ci nie wyjdzie, wyciągnij z tego lekcję. Nie zamartwiaj się i nie analizuj za długo przyczyn porażki. To, co było, minęło bezpowrotnie. Liczy się tu i teraz. 

Dlaczego warto dbać o siebie na co dzień?

self-care

Self-care to szereg korzyści nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego otoczenia. Praktyka wskazuje, że nie da się dać komuś czegoś, czego sami nie mamy. Self-care to nie samolubność, ale zmiana patrzenia na świat. Twoje lepsze samopoczucie przełoży się również na Twoje kontakty z otoczeniem, jakość pracy czy relacje z partnerem.

Życie jest za krótkie, aby robić rzeczy, które nie sprawiają Ci radości. Zmień punkt widzenia i nastaw się na słuchanie siebie i swoich potrzeb. Dzięki temu poczujesz się lepiej na co dzień! 

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch