1. Strona główna
 2. Zero Waste
 3. Jak być eko i dlaczego warto żyć ekologicznie?
eko

Jak być eko i dlaczego warto żyć ekologicznie? 5 wskazówek, jak być bardziej eko na co dzień

Bycie eko to często pojawiający temat. W wyniku działalności człowieka emisja gazów cieplarnianych ciągle wzrasta, co ma wpływ na zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie oraz anomalie pogodowe. Nadmierna eksploatacja surowców naturalnych powoduje, że w końcu może ich zabraknąć. Wycinka puszczy amazońskiej sprawia, że mamy coraz mniej tlenu, a wiele gatunków zwierząt traci swój dom i niedługo może wyginąć.

Czy możemy coś zrobić, aby zmienić tę sytuację? Tak! Swoimi codziennymi decyzjami mamy wpływ na to, ile marnujemy wody, jakim powietrzem oddychamy i czy śmieci, które wyrzucamy, mogą zostać później powtórnie wykorzystane.

eko
eko

Co to znaczy „być eko”?

Słowo „eko” pojawia się obecnie niemal codziennie. Dotyczy wielu aspektów – od żywności, przez kosmetyki, odzież, urządzenia gospodarstwa domowego i sprzęty elektroniczne, aż po samochody.

Według Słownika Języka Polskiego ekologia to „nauka zajmującą się badaniem zależności między organizmami żywymi a środowiskiem żywym i nieożywionym”, jednak zazwyczaj, używając tego terminu, mamy na myśli ochronę środowiska, a wyraz „ekologiczny” określa zachowania lub produkty mu przyjazne. Uprawa ekologiczna to uprawa bez stosowania nawozów sztucznych, a ekologiczne samochody to takie, które emitują jak najmniejszą ilość spalin.

Bycie eko dotyczy wszystkich sfer życia. Ekologiczne zachowania w domu i pracy są przyjazne planecie i przynoszą bezpośrednie korzyści, wpływając na poprawę naszego samopoczucia, wyglądu i na oszczędności.

eko

Dlaczego warto żyć ekologicznie?

eko

Każdy człowiek chce oddychać świeżym powietrzem, używać czystej wody i cieszyć się naturą. Jednak w dzisiejszym świecie występuje nadmierna emisja dwutlenku węgla, spowodowana masową produkcją i nastawieniem ludzi na zysk. Zewsząd zalewają nas śmieci, wymierają kolejne gatunki roślin i zwierząt, zaczyna brakować wody, a zjawisko topnienia lodowców, spowodowane globalnym ociepleniem, stanowi zagrożenie dla nadmorskich państw. Aby zapobiec tym zagrożeniom, potrzeba zmiany pewnych szkodliwych dla przyrody ludzkich przyzwyczajeń.

Dlaczego warto być eko? Taka postawa pomoże ocalić świat, jaki znamy dla przyszłych pokoleń i dla nas samych. Z tego właśnie powodu oszczędzajmy wodę, gaśmy niepotrzebne światło i segregujmy odpady. Te z pozoru błahe rzeczy mogą przyczynić się do uratowania naszej planety.

eko
eko

Być eko – od czego zacząć?

Być może już od dawna pragniesz żyć bardziej w zgodzie z naturą, chciałbyś stać się bardziej eko, ale przeraża cię rozmiar zmian i ilość wyrzeczeń. Zmianę można wprowadzać małymi krokami, pamiętając o tym, że każde, nawet najmniejsze działanie, jakie robimy dla naszej planety, przynosi skutek. Nie musisz od razu instalować w swoim domu pompy ciepła i wymieniać wszystkich urządzeń na energooszczędne.

Zacznij od drobnych kroków – od zwrócenia uwagi na to, by nie marnować jedzenia, włączania tylko pełnej zmywarki, niezostawiania niepotrzebnie włączonego światła, uważniejszego segregowania śmieci i zabierania ze sobą torby na zakupy. Z czasem możesz wprowadzać w swoim życiu coraz więcej zmian i podejmować kolejne działania, które po jakimś czasie staną się nawykiem. 

eko

Jak być eko każdego dnia? Proste i sprawdzone sposoby, które pozwolą ci żyć ekologicznie

Codziennie dociera do nas coraz więcej informacji na temat degradacji środowiska naturalnego spowodowanej działalnością człowieka. Jak wobec tego żyć ekologicznie? Oto proste sposoby na bycie eko, które można łatwo zastosować w swoim życiu.

1. Jak być eko w domu?

W każdym domu istnieje kilka obszarów, w których możemy zastosować ekologię na co dzień. Pierwszy z nich to oszczędność wody. Myjąc naczynia ręcznie, nie róbmy tego pod bieżącą wodą, ale w komorze zlewu. Włączajmy zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna. Bierzmy prysznic zamiast długich kąpieli w wannie.

Kliknij i dowiedz się więcej o tym jak oszczędzać wodę!

Inny ważny aspekt to segregacja śmieci. Warto zakupić specjalne pojemniki i wdrożyć ją w domu.

Kliknij i dowiedz się więcej o tym jak segregować śmieci.

Warto też zwrócić uwagę na energooszczędność i zmniejszenie poboru energii elektrycznej w domu czy mieszkaniu. Dlaczego poprzez energooszczędność stajemy się bardziej eko? Okazuje się, że aż 77 proc. zapotrzebowania przeciętnego Europejczyka na energię zaspokaja się za pomocą ropy naftowej, gazu i węgla, których wydobycie i spalanie jest główną przyczyną emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczania powietrza.

Kliknij i dowiedz się więcej o tym jak oszczędzać prąd.

Warto też stosować filtry, m.in. w odkurzaczach czy okapach, a także używać filtrów do wody.

Z kolei aby wyrzucać jak najmniej jedzenia, dobrze jest odpowiednio planować posiłki oraz szukać sposobów na wykorzystanie resztek. Warto też dzielić się nadmiarem żywności z innymi, przekazując ją do banków żywności.

Kliknij i dowiedz się więcej o tym jak walczyć z marnowaniem żywności.

eko

2. Jak być eko na zakupach?

Działania proekologiczne na zakupach polegają przede wszystkim na ograniczeniu używania opakowań jednorazowych, zabieraniu własnych wielorazowych siatek na zakupy oraz rezygnacji z woreczków foliowych. Natomiast jeśli już musimy czasem używać plastikowych toreb, należy je wykorzystać kilka razy. Do sklepu powinno się też zabierać ze sobą pojemniki wielorazowego użytku lub biodegradowalne.

Dbanie o środowisko to także podejmowanie odpowiednich decyzji zakupowych, aby nie kupować zbyt dużej ilości jedzenia, które potem psuje się i zostaje zmarnowane. 

eko

3. Jak być eko w pracy? 

eko

Sposoby na ekologiczne życie dotyczą także zachowań w pracy. Można przemieszczać się do niej rowerem, oszczędzając w ten sposób środowisko, a piciem ze szklanki zastąpić plastikowy kubek, który będzie rozkładał się 400 lat.
Warto także zabrać do pracy domowy obiad, zamiast zamawiać do biura posiłki w plastikowych opakowaniach.

Nie drukujmy też zbyt wiele. Maile i raporty można czytać w wersji elektronicznej, a jeśli już trzeba coś wydrukować, w trosce o drzewa używajmy wydruku dwustronnego.

Dzielmy się w biurze herbatą, gotując wodę w czajniku dla kilku osób. Odłączajmy też laptopy od zasilania, gdy tylko mają naładowaną baterię. Równie istotna jest segregacja odpadów biurowych

Korzystajmy też jak najwięcej z naturalnego światła dziennego, a na biurkach stawiajmy rośliny doniczkowe, które oczyszczą i nawilżą powietrze.

Warto też właściwie ustawiać klimatyzację i podczas jej stosowania zamykać okna. W przeciwnym razie klimatyzator pracuje na darmo, gdy przez otwarte okno wpada gorące powietrze i ogrzewa pomieszczenie.

eko

4. Jak być eko w podróży i na wakacjach?

Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że rodzaj transportu, jaki wybieramy, przekłada się na emisję gazów cieplarnianych, a więc nasz ślad węglowy. Dlatego zdecydowanie lepszym sposobem na ekologiczne życie jest wybór pociągu zamiast samolotu, i transportu publicznego zamiast samochodu. Oczywiście, jeśli mamy pokonać niezbyt daleką trasę, najlepiej pójść na piechotę lub pojechać rowerem. Jeżeli zaś musimy jechać samochodem, spróbujmy zorganizować wspólne podróżowanie, udostępniając wolne miejsca w aucie innym osobom.

Podróżując pociągiem, warto pamiętać o tym, że większość z nich jeździ na prąd, stąd unijne średnie emisji dwutlenku węgla przy jeździe pociągiem są dużo mniejsze niż te wytwarzane przez średniej wielkości samochód na benzynę.

Nie musimy drukować biletów na pociąg czy samolot. Oszczędzamy w ten sposób ilość zużytego papieru.
Mapy lub przewodniki możemy przeglądać w informacji turystycznej albo w internecie. W sieci oprócz map Google istnieje mnóstwo portali o tematyce turystycznej zawierających zarówno plan terenu, jak i wiele ciekawych i pożytecznych informacji.

Warto zrezygnować też z rzeczy jednorazowego użytku. Kawę w jednorazowym kubku można zastąpić własną, zabraną w termosie, a wodę z plastikowej butelki, wodą wlaną w wielorazowy bidon. Można zabierać też ze sobą sztućce i lnianą ściereczkę, by nie korzystać z widelców i ręczników jednorazowych.

Korzystajmy z aplikacji mobilnych, płacąc za przejazd i za parking, a także za autostrady.

Z hotelu również korzystajmy w sposób świadomy. Nie musimy codziennie zmieniać w nim ręczników i pościeli, a szampony i mydła postarajmy się zużywać do końca.

Z menu restauracyjnego wybierajmy dania oparte na lokalnych produktach, wspierając w ten sposób miejscowych rolników.

Na wakacjach można również zrobić coś pożytecznego dla świata, na przykład pomagając w sprzątaniu plaży czy szlaku.

Ekologia w turystyce to także bycie przyjaznym dla zwierząt. Nie płoszmy ich więc w lesie, zrezygnujmy z wizyty w ZOO, a tym bardziej w cyrku. Wystawiajmy w poidełkach wodę, gdy jest gorąco. Zwracajmy uwagę na warunki, w jakich widzimy przetrzymywane zwierzęta. Reagujmy na nieprawidłowości.

eko

5. Jak być eko, budując dom?

Do sposobów na ekologiczne życie należy również ekologiczne budownictwo. Na charakter ekodomu składa się wiele czynników, między innymi:

●       technologia wznoszenia,

●       materiały zastosowane do budowy domu,

●       odpowiedni rodzaj projektu użytkowania domu,

●       otoczenie.

Dom ekologiczny powinien być domem o niskim zapotrzebowaniu na energię, do którego ogrzewania stosowane są odnawialne źródła energii lub drewno, biomasa albo pellet, oraz spełniać wysokie parametry energooszczędności, aby zminimalizować ilość zanieczyszczeń i emisji CO2.

Przy budowie domu warto zadbać o przygotowanie projektu, który uwzględni brak wycinania lasów, niszczenia łąk oraz płoszenia osiedlonych tam zwierząt.

eko

Ekologiczny budynek mieszkalny powinien mieć prostą konstrukcję, dach płaski lub jednospadowy, ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez narożniki oraz przegrody.  Pomieszczenia użytkowe powinny być umieszczone w południowej części domu w celu uniknięcia nadmiernych strat ciepła, a izolacja dachu oraz ścian wykonana ze styropianu, wełny drzewnej lub mineralnej.

Bycie eko podczas budowania domu to:

 • ograniczenie nadmiernej produkcji smogu poprzez redukcję wydzielania szkodliwych substancji pochodzących z ogrzewania; w celu zapewnienia bezdymnego ogrzewania domu warto stosować panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła
 • oszczędzanie energii cieplnej poprzez zakładanie stosunkowo grubej warstwy izolacji termicznej budynku oraz stosowanie drzwi i okien z podwyższoną termoizolacyjnością
 • mniejsze zużycie prądu, któremu sprzyja zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, w dłuższym okresie przynoszące zwrot energii
 • oszczędzanie wody przez zbieranie deszczówki w beczce postawionej pod rynną
 • używanie ekologicznych, z odpowiednimi certyfikatami, materiałów do budowy domu, które powinny być energooszczędne.

Jak widać, jest wiele sposobów na to, aby stać się bardziej eko. Niektóre z nich nie wymagają zbyt wiele wysiłku, jedynie lekkiego przeorganizowania swojego życia i pamiętania o właściwym zmywaniu, gaszeniu światła czy zabieraniu ze sobą toreb na zakupy. Zacznij od nich. Nawet tak drobne działania w makroskali przyczyniają się do ochrony naszej planety.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
 • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
 • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
 • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
 • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
 • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
 • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch