jak oszczedzac wode
  1. Strona główna
  2. Zero Waste
  3. Jak oszczędzać wodę

Jak oszczędzać wodę? 12 sposobów na oszczędzanie wody w domu

marnowanie wody

Już dziś 40 proc. obszarów na powierzchni ziemi ma utrudniony dostęp do wody pitnej, a 2,1 miliarda osób na świecie nie posiada dostępu do czystej wody nadającej się do spożycia. Przewiduje się, że do 2025 r. około jedna trzecia ludzkości nie będzie miała wystarczającej ilości wody pitnej, dlatego też coraz więcej uwagi poświęca się sposobom jej oszczędzania. Warto zapoznać się z nimi i zacząć stosować je w życiu.

Zasoby wody na ziemi

Pomimo iż woda zajmuje 71 proc. powierzchni naszej planety, większość z niej nie nadaje się do picia. 97,5 proc. zasobów wodnych świata stanowią wody oceaniczne oraz morskie, które ze względu na ich zasolenie nie nadają się do spożycia. Woda słodka to tylko 2,5 proc. Znajduje się ona w dużym stopniu w lodowcach i śniegach, a jedynie 1 proc. zasobów wodnych na ziemi stanowią wody nadające się do picia.

Zużycie wody – fakty

Według danych w Polsce 74 proc. wody zużywa się w przemyśle, głównie energetycznym, spożywczym, chemicznym i elektromaszynowym, 12 proc. w gospodarstwach domowych a 11 proc. w rolnictwie z leśnictwem.

Przez wydobycie węgla Polska zużywa najwięcej na świecie wody w energetyce. Z raportu opublikowanego przez Greenpeace wynika, że polska energetyka węglowa odpowiada aż za 70 proc. poboru wody w naszym kraju, podczas gdy średnia światowa wynosi jedynie 7 proc. Warto wiedzieć, że co 3 minuty elektrownia węglowa zużywa wodę w ilości jednego basenu olimpijskiego.

Również hodowla zwierząt na ubój to ogromne zapotrzebowanie na wodę. Według amerykańskich badań, żeby wyprodukować 1 kg mięsa, trzeba zużyć niemal 21 tys. litrów wody, podczas gdy wyprodukowanie 1 kg pszenicy wymaga tylko 210 litrów.

Według danych statystycznych w gospodarstwach domowych przeciętny Polak zużywa około 150 litrów wody dziennie. Obliczono, że około 97 proc. wody zużywamy na cele higieniczne, mycie i sprzątanie, a tylko 3 proc. na picie i przygotowywanie jedzenia.

Jak zużywamy wodę
Jak zużywamy wodę

Marnowanie wody

Niestety, bardzo często nie mamy świadomości, jak oszczędzać wodę w domu, i marnujemy ją. Polacy zużywają średnio 150 litrów wody na osobę dziennie, z czego około 148 litrów trafia do kanalizacji, a zaledwie 1–2 litry są spożywane.

Według obliczeń organizacji ekologicznych nieszczelności w kranie mogą spowodować, że rocznie marnujemy prawie 12 tys. litrów wody, a myjąc codziennie zęby przez 3 minuty przy odkręconym kranie, marnujemy około 15 litrów.

Jeśli chcesz stosować się do zasad oszczędzania wody, musisz zmienić swoje nawyki oraz przyzwyczajenia i zaprzestać jej marnowania. Wiele można zrobić bez ponoszenia kosztów, dlatego warto prześledzić przykłady, jak oszczędzać wodę i wprowadzić je w życie. 

Jak zużywamy wodę
Jak zużywamy wodę

Oszczędzanie wody w łazience

  • Ogranicz zużycie wody do mycia. Stosuj natrysk – zużywa on nawet o 75 proc. wody mniej niż codzienna kąpiel w wannie. Istotne jest również zmniejszenie strumienia wody przy czynnościach higienicznych takich jak mycie rąk, a podczas mycia zębów korzystanie z kubka z wodą.
  • Dbaj o odpowiednią armaturę. Warto zmienić słuchawkę prysznicową na taką z opcją oszczędzania. Dobrym rozwiązaniem są także oszczędne spłuczki wody w toalecie oraz baterie bezdotykowe pozwalające zużyć 50–80 proc. wody mniej, niż podczas stosowania zwykłych baterii umywalkowych. Równie oszczędne są baterie jednouchwytowe. Na bateriach można zamontować perlatory lub ograniczniki przepływu.
  • Jeśli została ci woda po ręcznym praniu czy gotowaniu, warto wykorzystać ją ponownie, choćby do spłukiwania nią toalety.

Oszczędzanie wody w kuchni

  • Zainwestuj w zmywarkę. Najlepiej z trybem eko. Podczas zmywania naczyń ręcznie możesz zużyć nawet około 80 litrów wody, podczas gdy zmywarka zużyje niecałe 30 litrów.
  • Gotuj ekonomicznie. Jedzenie gotowane na parze jest nie tylko zdrowsze, ale i bardziej oszczędne. Ważne jest też gotowanie pod przykryciem w garnku odpowiedniej wielkości.
  • Spożywaj potrawy roślinne. Do wyprodukowania jednego 100-gramowego burgera potrzeba około 1650 litrów wody. Bardziej wydajne jest pozyskiwanie kalorii, białka, tłuszczu z roślin niż z produktów odzwierzęcych.

Oszczędzanie wody w trakcie prania

  • Podczas prania ręcznego korzystaj z miski lub umywalki zakrytej korkiem, a ciemne ubrania pierz w chłodnej wodzie.
  • Pralkę uruchamiaj dopiero przy pełnym bębnie i używaj programów oszczędzających zużycie wody. Przy zakupie nowego sprzętu wybieraj ten o wysokiej klasie energetycznej (A+++).
  • Odpowiednio dozuj środki piorące. Częstym powodem, dla którego pralka pobiera dodatkową wodę do bębna, jest za duża ilość detergentu, który zbyt silnie się pieni.

Oszczędzanie wody w ogrodzie

  • Ogranicz straty wody podczas podlewania ogrodu. Rób to w dni bezwietrzne, aby woda nie była rozwiewana przez wiatr. Lepiej podlewać rzadziej, ale za to bardzo obficie. Ogólną zasadą jest podlewanie ogrodu latem co 5–7 dni. Zakładaj na węża końcówki ze zraszaczem, który oszczędza wodę i pozwala dokładniej zraszać rośliny. Warto też stosować deszczówkę.
  • Ogranicz wyparowywanie wody z gleby przez podlewanie wieczorem oraz zwiększenie pojemności wodnej gleby dzięki wzbogaceniu jej o materię organiczną, taką jak kompost, obornik lub torf.
  • Auto zamiast w ogrodzie umyj w myjni samochodowej, ponieważ najczęściej stosują one recykling wody.

Jak zużywamy wodę

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

W Polsce, w stosunku do innych krajów, mamy ograniczone zasoby wody pitnej, albowiem jeśli chodzi o zasobność wody, znajdujemy się na przedostatnim miejscu w Europie. Oszczędzanie wody jest najbardziej opłacalnym sposobem zmniejszania zapotrzebowania na nią. Przyczynia się ono do wydłużenia życia jezior i rzek, które są gwarancją zdrowych ekosystemów na całym świecie.

Ponadto zmniejszenie zużycia wody znacząco obniża roczne zużycie prądu oraz skutkuje niższym ciśnieniem w systemie kanalizacyjnym i odwadniającym, co z kolei obniża koszty konserwacji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że oszczędzając wodę, zmniejszamy nasze wydatki.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch