czym myć lodówkę
  1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Czym myć lodówkę?

Czym myć lodówkę w środku i z zewnątrz? – Poradnik

W lodówce przechowujesz na co dzień rozmaite składniki spożywcze, w których zachodzą naturalne procesy biologiczne – oddychanie, utrata wody czy zmiany wywołane przez drobnoustroje. Niska temperatura spowalnia ich tempo, ale ich nie zatrzymuje. W efekcie mogą rozwijać się liczne mikroorganizmy stanowiące potencjalne zagrożenie dla twojego zdrowia. Lodówkę łatwo też zachlapać i pobrudzić podczas codziennego użytkowania. W naszym artykule krok po kroku wyjaśnimy, jak i czym czyścić lodówkę w sposób prosty i bezpieczny.

m
m

Mycie lodówki – dlaczego jest takie ważne?

Robiąc porządki w kuchni, przecierasz blaty, szorujesz zlewozmywak i czyścisz kuchenkę. O myciu lodówki dość łatwo jednak zapomnieć. Nie zbiera się w niej kurz, więc o sprzątaniu jej wnętrza myślisz dopiero wtedy, gdy coś się rozleje lub zepsuje. I choć zazwyczaj to w zupełności wystarcza, warto wyrobić w sobie nawyk regularnego jej czyszczenia.

Pomoże ci to przede wszystkim zapobiegać gromadzeniu się bakterii i grzybów, które mogą powodować nieprzyjemne zapachy i potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Z drugiej strony będziesz na bieżąco usuwać powstające plamy i zabrudzenia, które niejednokrotnie zmniejszają wydajność lodówki i wpływają na jakość przechowywanych produktów. I wreszcie, czyste półki i szuflady są po prostu bardziej estetyczne, a to wpływa na komfort codziennego życia.

JAK CZĘSTO MYĆ LODÓWKĘ?

Lodówkę powinno się czyścić co najmniej raz w miesiącu, aby zapobiegać rozwijaniu się bakterii i pleśni. Jeśli jest ona intensywnie użytkowana lub jeśli często przechowujesz w niej łatwo psującą się żywność, powinna być sprzątana nawet częściej. Warto też regularnie kontrolować stan uszczelek i wycierać je, aby nie dopuścić do strat zimnego powietrza i zachować wydajność urządzenia.

Ostatecznie częstotliwość mycia wnętrza lodówki zależy od indywidualnych potrzeb i warunków eksploatacji, ale regularne czyszczenie jest niezbędne, aby zapewnić higieniczne i bezpieczne przechowywanie żywności. Jeśli generalne porządki w lodówce robisz jedynie 2–4 razy w roku, postaraj się i tak przetrzeć jej półki i szuflady przynajmniej raz na miesiąc.

m

Czym myć lodówkę? Jakich produktów użyć?

Urządzenia mającego kontakt z żywnością nie można czyścić dowolnymi detergentami. Najlepiej postawić na sprawdzone i naturalne środki czyszczące. Do mycia lodówki w środku świetnie nadają się znane wszystkim produkty, takie jak ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy sól kuchenna. Myjąc urządzenie z zewnątrz, możesz oczywiście sięgać także po detergenty chemiczne. Przygotuj sobie również gąbkę, miękką ściereczkę, ręczniki papierowe, wykałaczki czy patyczki do uszu. Przydadzą się podczas czyszczenia różnych – w tym trudno dostępnych – miejsc w lodówce.

CZYM MYĆ LODÓWKĘ W ŚRODKU?

Odpowiadając na pytanie, czym umyć lodówkę w środku, z pewnością należy wymienić kilka produktów naturalnych, takich jak:

m

OCET

 – mycie lodówki octem to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Produkt ten znany jest ze swoich właściwości oczyszczających i odkażających. Za pomocą roztworu wody z octem pozbędziesz się plam po rozlanych płynach i pozostałości jedzenia. Środek ten poradzi sobie nawet z pleśnią, która często pojawia się choćby na uszczelkach.

m

SOK Z CYTRYNY

– to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za zapachem octu. Jeśli chcesz skutecznie umyć wnętrze lodówki i pozostawić w nim przyjemny aromat, sięgnij po sok z cytryny bądź kwasek cytrynowy. Usuniesz w ten sposób zarówno zaschnięte resztki jedzenia, jak i inne plamy.

m

SODA OCZYSZCZONA 

– w kuchni znajduje bardzo szerokie zastosowanie, a to dzięki działaniu antybakteryjnemu. Ponadto odtłuszcza powierzchnie, zwalcza pleśń i pomaga w usuwaniu różnego rodzaju plam. Przy tym pozostaje bezpieczna dla produktów spożywczych i organizmu człowieka.

m

OLEJKEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

 – stosowany jest w różnych dziedzinach życia, w tym także w medycynie. Z powodzeniem wykorzystasz go również do mycia lodówki. Likwiduje nieprzyjemne zapachy, jednocześnie dezynfekując półki i szuflady. Może jednak okazać się niewystarczający przy usuwaniu bardziej uporczywych plam.

m

WODA Z SOLĄ

– to zdecydowanie najprostsze rozwiązanie, które pozwala poradzić sobie z brudem, drobnoustrojami, a także z nieprzyjemnymi zapachami w lodówce. Ogromnym plusem tej metody jest fakt, że w przeciwieństwie do sody czy octu, sól zawsze znajdziesz w swojej kuchni.

CZYM MYĆ LODÓWKĘ Z ZEWNĄTRZ?

Mycie lodówki z zewnątrz to zdecydowanie łatwiejsze zadanie. Zazwyczaj wystarczy do tego gąbka, miękka ściereczka i roztwór wody z płynem do mycia naczyń. Czasami warto sięgnąć także po specjalny środek czyszczący, choć w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na jego neutralne pH. Będzie ono miało ogromne znaczenie podczas mycia lodówek ze stali nierdzewnej.

Z uwagi na aktualne trendy, wiele osób zastanawia się, jak czyścić z zewnątrz lodówkę w kolorze czarnym. Czerń w kuchni prezentuje się wyjątkowo elegancko, toteż podczas mycia obudowy (zwłaszcza w połysku) warto zadbać o dokładną eliminację wszelkich plam i smug. Pomocny w takiej sytuacji może okazać się choćby dobry płyn do mycia okien.

m

Jak myć lodówkę? – Poradnik krok po kroku

Skoro wiesz już, czym czyścić lodówkę, zastanówmy się, jak przeprowadzić ten proces krok po kroku.

  1. Opróżnij lodówkę – zanim zaczniesz porządki, wyjmij wszystkie rzeczy z lodówki (rzeczy z zamrażarki do misek z lodem lub do podróżnej chłodziarki). Wyjmij też półki i szuflady. Możesz umieścić je w wannie, gdzie zalejesz je ciepłą wodą w celu zmiękczenia zaschniętych plam.
  2. Sprawdź terminy ważności – mycie lodówki to doskonała okazja, żeby pozbyć się przeterminowanej żywności. Wyrzuć więc zepsute produkty i wyselekcjonuj te, które trzeba spożyć w najbliższym czasie.
  3. Odłącz lodówkę od prądu – zazwyczaj warto to zrobić, ponieważ łatwiej wyczyścić trudno dostępne zakamarki, zwłaszcza w zamrażalniku. Jeśli w twojej lodówce zbiera się szron, musisz wcześniej wyłączyć ją w celu odmrożenia.
  4. Wyeliminuj pleśń – to jedno z największych zagrożeń czyhających w lodówce. Występuje zwłaszcza na uszczelkach drzwiczek i przy odpływach. Sięgnij więc po patyczki do uszu lub wykałaczki, które pozwolą ci się dostać do tych miejsc. Czym myć uszczelki w lodówce? Najskuteczniejszy okaże się wspomniany roztwór octu bądź sody oczyszczonej.
  5. Umyj ścianki lodówki – właściwy etap mycia lodówki polega na wyczyszczeniu jej ścianek za pomocą któregoś z opisanych wcześniej produktów.
  6. Wyczyść półki i szuflady – podobnie jak ze ściankami, postępuj z półkami i szufladami. Pamiętaj, aby dokładnie je wysuszyć przed wsunięciem ich z powrotem do lodówki.

Zastanawiasz się, jak myć lodówkę no frost? Dobra wiadomość: wystarczy postępować według powyższych wskazówek, pomijając jedynie etap rozmrażania urządzenia. Pamiętaj jednak o oczyszczeniu pojemnika na skraplającą się wodę, która może nieprzyjemnie pachnieć. Przepłucz go razem z wężykami za pomocą ciepłego roztworu octu.

m

Jak dbać o lodówkę na co dzień i zapobiegać nieprzyjemnym zapachom?

Im lepiej zadbasz o czystość lodówki na co dzień, tym łatwiejsze okaże się jej regularne sprzątanie. Staraj się więc na bieżąco usuwać zepsutą żywność i przecierać półki wilgotną ściereczką.

Jeśli chcesz tylko pozbyć się drażniących zapachów, wstaw do lodówki spodeczek z kawą lub sodą oczyszczoną. To proste i skuteczne rozwiązanie, które możesz wykorzystać w dowolnym momencie.

h
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch