Dzień Babci i Dziadka to święto ukochane przez wnuki, nieodłącznie związane z okazywaniem miłości najstarszym członkom rodziny, wręczaniem im upominków i spędzaniem z nimi czasu. Wiemy, że ma miejsce na początku roku, ale kiedy jest Dzień Babci i Dziadka? Które święto było pierwsze – Dzień Babci czy Dzień Dziadka i czy data Dnia Babci i Dziadka jest stała?
Geneza terminu związana jest z bliskością kalendarzową obu świąt. Dzień Babci i Dziadka to święto o stałej dacie i wypada w styczniu – Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia. A kiedy jest Dzień Dziadka? Dzień później, czyli 22 stycznia. Dzień Babci jest również nieco starszy – świętowanie rozpoczęto w latach 60. XX wieku, podczas gdy Dzień Dziadka pojawił się w kalendarzu dopiero w latach 80.
Święto wszystkich babć pojawiło się w Polsce po raz pierwszy w 1964 roku za sprawą pomysłu tygodnika „Kobieta i Życie”, a rok później zawitało na łamach „Expressu Poznańskiego”. W 1966 roku do stawki dołączył „Express Wieczorny”, co związane jest z wydarzeniem… teatralnym. Aktorka Mieczysława Ćwiklińska rok wcześniej grała w jednym ze spektakli właśnie babcię, a że świętowała wtedy 85. urodziny, po wydarzeniu wręczono jej tort. Na pamiątkę tego wydarzenia rok później „Express Wieczorny” ogłosił ów dzień Dniem Babci.
Dziadkowie rozpoczęli świętowanie nieco później, gdyż pierwszy Dzień Dziadka pojawił się w kalendarzu w latach 80. XX wieku.
W Polsce, oprócz powszechnego świętowania Dnia Babci i Dziadka w domostwach, częste są również obchody organizowane przez przedszkola i szkoły.
W szkołach i przedszkolach świętowanie Dnia Babci i Dziadka wiąże się często z (odświętną) galą, której towarzyszą przedstawienia, recytacje wierszy, wręczanie laurek i upominków. W domach podczas obchodów Dnia Babci i Dnia Dziadka często gromadzą się całe rodziny, a przedstawienia najczęściej zastępuje wręczanie kwiatów lub własnoręcznie wykonanych prezentów i upominków.
Pyszne słodycze i ulubiona kawa to kolejne pomysły na uczczenie dziadków, którzy niejednokrotnie są nieocenioną pomocą przy wychowywaniu wnuków, a często słyną także z rozpieszczania. Oprócz łakoci warto pomyśleć podczas Dnia Babci i Dziadka oczywiście o złożeniu pięknych życzeń lub np. własnoręcznym wykonaniu laurki.
O dobre świętowanie Dnia Babci i Dziadka 2022 zadbaliśmy również w ALDI. W naszej ofercie od 17 stycznia znaleźć można wiele produktów idealnie nadających się na prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka 2022. Wśród nich m.in. słodycze, kawy, herbaty i kosmetyki. Zobacz naszą specjalną ofertę na Dzień Babci i Dziadka 2022 poniżej.
Wszystkim babciom i dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego!
Wspólne świętowanie babci i dziadków nie jest jedynie polską domeną. Połączone święto odbywa się m.in. w USA i we Włoszech. Co ciekawe, w ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka zaangażowany był również papież Jan Paweł II, który postulował by dzień ten wyznaczyć na 26 lipca – dzień imienin rodziców Matki Boskiej Maryi – Anny i Joachima. Daty święta jednak nie zmieniono.
Dzień Babci na świecie jest generalnie świętem o dłuższej tradycji. We Francji jest świętem ruchomym, przypadającym na pierwszą niedzielę marca, i bazuje na tradycji popularnej kawy babci – Café Grand’Mère, będąc rozwinięciem pomysłu.
W USA (a do tego Kanadzie), jak wspomniano, babcie i dziadkowie świętują wspólnie, a samo święto, Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day), zostało ustanowione w 1978 roku na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (Labour Day).
Brytyjczycy również celebrują babcie i dziadków wspólnie. National Grandparents Day wypada tam w pierwszą niedzielę października.
Dzień Babci i Dziadka w Rosji nie ma oficjalnej daty obchodów, a pojawił się w kalendarzu stosunkowo późno, bo dopiero w 2009 roku.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)
Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)