1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Jak ugotować makaron?
makaron

Jak ugotować makaron? — Sprawdzone wskazówki

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż gotowanie makaronu. Kiedy zaczniesz się jednak zastanawiać nad szczegółami, szybko okaże się, że nie jest to takie oczywiste. Ile soli użyć, jaki ogień ustawić i jak długo gotować makaron? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz dzięki naszym praktycznym wskazówkom!

Jak dobrać garnek i ile wlać wody do gotowania makaronu?

Gotowanie makaronu należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego garnka. Choć powinien on być podyktowany rodzajem i ilością produktu, to warto stawiać na stosunkowo duże naczynia. Muszą one umożliwiać swobodne mieszanie makaronu.

Aby dobrać właściwy garnek, możesz posłużyć się prostą proporcją. Przyjmuje się, że na 100 gramów suchego makaronu powinien przypadać mniej więcej 1 litr wody. Jeśli gotujesz więc na przykład 250 g produktu, potrzebujesz naczynia o objętości większej niż 2,5 l – woda nie może przecież wylewać się z garnka.

Kiedy wrzucić makaron do wody?

Często pojawiającym się pytaniem jest to, kiedy należy umieścić makaron w wodzie. Prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna – dodaje się go dopiero do wrzątku. Możesz więc na dużym ogniu doprowadzić wodę do wrzenia, a następnie dodać do niej suchy makaron i zmniejszyć gaz. Pamiętaj też, aby przed rozpoczęciem gotowania wsypać do garnka odpowiednią ilość soli.

Jak gotować makaron? — Na miękko czy al dente?

Miękkość makaronu to kwestia sporna, zależna wyłącznie od osobistych preferencji kulinarnych. Swoich zwolenników mają oba sposoby przyrządzania tego produktu:

  • Makaron na miękko – powinien być gotowany tak długo, aż będzie się łatwo rozpadał. Taki makaron świetnie sprawdzi się na przykład do dań dla dzieci.
  • Makaron al dente – termin ten wywodzi się z języka włoskiego i oznacza dosłownie „na ząb”. Zakłada, że makaron pozostaje lekko niedogotowany, dzięki czemu zachowuje swoją strukturę. W taki sposób przyrządza się go zwłaszcza w kuchni włoskiej.

Ostateczny wybór pomiędzy makaronem na miękko a al dente powinien więc zależeć przede wszystkim od tego, jakie danie przygotowujesz i na jakich walorach produktu Ci zależy.

Ile gotować makaron?

Czas gotowania makaronu zależy od tego, czy chcesz go spożywać na miękko, czy al dente. Pod uwagę musisz jednak wziąć także jego rodzaj, ponieważ ze względu na grubość, każdy typ tego produktu wymaga nieco innej obróbki termicznej. Dokładne informacje na temat tego, ile gotuje się makaron, znajdziesz na jego opakowaniu. Zazwyczaj czas ten powinien wynosić:

  • 11 – 13 minut – makaron penne (rurki),
  • 6 – 8 minut – makaron muszelki,
  • 7 – 12 minut – makaron kokardki,
  • 4 – 6 minut – makaron wstążki,
  • 6 – 8 minut – makaron świderki,
  • 7 – 10 minut – makaron kolanka,
  • 3 – 5 minut – makaron nitki,
  • 7 – 10 minut – makaron spaghetti,
  • 5 – 7 minut – makaron łazanki.

Uwzględnić warto także rodzaj mąki użytej w składzie produktu. Makaron razowy (pełnoziarnisty) będzie zazwyczaj potrzebował nieco dłuższego gotowania niż tradycyjny. Nie bez znaczenia okaże się także zawartość jajek – odmiany bezjajeczne ugotują się szybciej niż jajeczne.

Gotować z pokrywką czy bez?

Zazwyczaj podczas gotowania makaronu nie używa się pokrywki. Zwiększa ona bowiem prawdopodobieństwo rozgotowania ciasta i wykipienia wody. Możesz jednak wykorzystać przykrycie, aby szybciej osiągnąć moment wrzenia. Zastanawiając się nad tym, ile gotuje się woda na makaron, warto też sięgnąć po czajnik elektryczny. Dzięki niemu w ciągu minuty lub dwóch uzyskasz wrzątek, który następnie przelejesz do garnka.

Ile soli do makaronu?

Przyjmuje się, że na 1 l wody (a więc 100 g makaronu) używa się pół łyżki soli. Ilość tę możesz zmodyfikować zgodnie z własnymi preferencjami, ale uważaj, aby nie przesolić makaronu!

Jak odcedzić makaron i czy przepłukiwać go zimną wodą?

Przepłukanie makaronu zimną wodą zaraz po ugotowaniu może zapobiec jego sklejaniu. Okaże się to zatem dobrym pomysłem w przypadku wielu dań. Jeżeli jednak chcesz podać makaron z sosem, unikaj takiego rozwiązania, ponieważ woda mogłaby wypłukać skrobię, która pomaga w łączeniu się tych składników.

Aby odcedzić makaron, możesz posłużyć się durszlakiem lub zwykłą pokrywką, za pomocą której odlejesz nadmiar wody. Do alternatywnych rozwiązań należy wykorzystanie szczypiec do przełożenia makaronu bezpośrednio z garnka na talerz.

Najczęściej popełniane błędy przy gotowaniu makaronu

Choć gotowanie makaronu wydaje się wyjątkowo proste, po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami wiesz już, że w procesie tym można popełnić sporo błędów. Do najczęstszych należą:

  • Zbyt mała ilość wody – makaron nie powinien wchłonąć całej wody z garnka; warto więc przestrzegać wspomnianych wcześniej proporcji (1 l wody na 100 g makaronu).
  • Dodawanie oleju – wiele osób wychodzi z założenia, że dodatek oleju w wodzie zapobiegnie sklejaniu się makaronu. Nawet jeśli taki efekt faktycznie wystąpi, to przy okazji utrudni też mieszanie makaronu z sosem.
  • Zbyt duży ogień – zwiększenie ognia wcale nie przyspieszy gotowania makaronu, a jedynie przyczyni się do wykipienia wody lub jej nagłego wyparowania. To z kolei może powodować sklejanie się makaronu.
  • Za dużo soli – aby nie przesolić makaronu, warto trzymać się proporcji pół łyżki soli na litr wody. W innym razie można bardzo łatwo zmarnować całą porcję jedzenia.
  • Nieodpowiednie mieszanie – makaron wymaga mieszania, ale tylko na początku gotowania (przez pierwsze 5 minut co ok. 30 sekund). Później niepotrzebne ruchy mogłyby rozerwać delikatne ciasto.

Unikaj wymienionych wyżej praktyk, aby zapewnić makaronowi odpowiedni smak i konsystencję!

Jak gotować poszczególne rodzaje makaronu? — FAQ

Choć nasze praktyczne wskazówki odpowiadają na większość pytań związanych z gotowaniem makaronu, wciąż możesz mieć pewne wątpliwości wynikające z różnorodności dostępnych na rynku produktów. Jak więc gotować poszczególne rodzaje makaronu?

Jak ugotować makaron na spaghetti?

Gotując spaghetti, pamiętaj o proporcjach 100g makaronu/1l wody/0,5 łyżki soli. Z uwagi na to, że długie nitki nie mieszczą się w garnku, staraj się je zanurzać we wrzątku stopniowo, regularnie mieszając. Odpowiedź na pytanie, ile gotować makaron spaghetti, już znasz – w zależności od rodzaju ciasta powinno wystarczyć Ci 7 – 10 minut.

Czy makaron do lasagne trzeba gotować?

Makaron do lasagne nie zawsze musi być gotowany. Jego płaty są bowiem na tyle cienkie, że nabywają odpowiednią strukturę wskutek opiekania potrawy w piekarniku. Jeśli chcesz mieć jednak pewność co do miękkości makaronu, możesz na samym początku obgotować go przez 2-3 minuty w osolonej wodzie. Nie potrzebujesz w tym celu garnka – wystarczy głębsza patelnia. Nie gotuj całej partii makaronu lasagne jednocześnie – wkładaj do wrzątku pojedyncze płaty.

Jak ugotować makaron ryżowy?

Poza klasycznym makaronem pszennym czy żytnim do dyspozycji masz także makaron ryżowy. Gotuje się go jednak tak samo jak inne rodzaje tego produktu. Wystarczy pilnować wspomnianych proporcji, wrzucić go do wody i mieszać przez chwilę, aby się nie skleił. Będzie gotowy do spożycia po około 7 minutach.

Dobre Plony

Dobre Plony

W asortymencie marki Dobre Plony znajdują się produkty mączne oraz kasze, groch, fasola oraz cała gama chlebów tostowych. Wszystko to, co naturalnie zebrane prosto z pola, otrzymane od natury, zebrane przez rolnika i dostarczone prosto do ALDI. Na zdrowie!

Więcej
s

Makarony

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch