Babka drożdżowa

Charakterystyczny zapach towarzyszący wypiekaniu babki drożdżowej zwiastuje nadchodzącą Wielkanoc. To typowo świąteczny przysmak, który podaje się zazwyczaj tylko raz do roku. Warto więc zadbać o to, aby ciasto wyszło idealne – miękkie, puszyste i aromatyczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to osiągnąć, skorzystaj z naszego prostego przepisu na babkę drożdżową!

Domowa babka drożdżowa

średni

60min.

8 Porcje
Babka drożdżowa – przepis
Przepis na babkę drożdżową jest łatwy w realizacji, lecz ciasto potrzebuje odpowiednio dużo czasu, aby wyrosnąć. Zarezerwuj więc sobie nawet pół dnia na pieczenie.
350 g mąki pszennej Dobre Plony
1 paczka drożdży suszonych instant
80 ml letniego mleka Mleczna Rzeka
60 g cukru rafinowanego Diadem
3 jajka z wolnego wybiegu Wesoły Kurnik
100 g rozpuszczonego, przestudzonego masła klarowanego
2 łyżki wody
kilka kropel waniliowego aromatu do ciasta
szczypta soli
Poleć przepis

Krok 1.

Drożdże wsypujemy do miseczki i mieszamy z mlekiem i jedną łyżką cukru. Odstawiamy na 15 minut. Do dużej miski wsypujemy mąkę, sól, resztę cukru, roztrzepane jaja, zaczyn drożdżowy, masło, aromat i 2 łyżki wody.

Krok 2.

Mieszamy i wyrabiamy przez kilka minut tak, by powstało lśniące, gładkie ciasto. Miskę z ciastem przykrywamy ścierką i zostawiamy ciasto do wyrośnięcia na ok godzinę (powinno podwoić objętość).

Krok 3.

Wyrośnięte ciasto uderzamy, aby je odpowietrzyć i ponownie wyrabiamy przez ok 2 minuty. Formujemy z niego gruby wałek i przekładamy do wysmarowanej masłem i oprószonej mąką formy kominowej o średnicy 23 cm. Odstawiamy do wyrośnięcia na ok. pół godziny.

Krok 4.

Następnie ciasto pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 25-30 minut. Po ostygnięciu i wyjęciu z blachy ciasto możemy udekorować lukrem lub czekoladową polewą deserową Dr. Oetkera.

Poleć przepis

Babka drożdżowa

Wielkanocna babka drożdżowa jest łatwa w przygotowaniu, ale o jej konsystencji i smaku decydują szczegóły. Przede wszystkim warto dopilnować odpowiednich warunków wyrastania ciasta. Możesz pozostawić przykrytą ściereczką masę w ciepłym miejscu, aby podwoiła ona swoją objętość, lub wstawić ją do lodówki. Ten drugi sposób zajmie Ci więcej czasu, lecz zabezpieczy babkę przed przesuszeniem, co ostatecznie pozytywnie wpłynie na jej smak.

Pękanie i kruszenie się babki wielkanocnej drożdżowej to zresztą najczęstsze problemy dotyczące tego przepisu. Aby ich uniknąć, staraj się odpowiednio długo wyrabiać ciasto, dzięki czemu stanie się ono porowate i elastyczne. To z kolei poskutkuje miękkością i wilgotnością babki. Nie należy się też spieszyć z wypiekaniem ciasta, ponieważ w zbyt wysokiej temperaturze może ono zacząć pękać. Pamiętaj jednak, że zbyt niska również może mu zaszkodzić – drożdżowa babka wyjdzie wówczas blada i sucha. Upewnij się więc, że piekarnik nagrzany jest do 170 – 180°C.

Jak przechowywać babkę drożdżową, żeby nie wyschła?

Najlepszym sposobem na przechowywanie babki wielkanocnej po upieczeniu jest zawinięcie jej w folię spożywczą i umieszczenie w lodówce. Dzięki temu nie wyschnie i zachowa swoje walory smakowe na parę dni, więc będzie można spożywać ją również po świętach. Unikaj pozostawiania ciasta na wierzchu przez długi czas. Jeśli wiesz, że nie zostanie ono od razu zjedzone w całości, podaj tylko kilka kawałków, a resztę dobrze zabezpiecz i wstaw do lodówki.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch