Wegańska sałatka śródziemnomorska

Sałatka to popularna potrawa sporządzana z pokrojonych warzyw z dodatkiem innych składników, które mogą być poddane wcześniej obróbce cieplnej, oraz przypraw, sosu, oliwy czy też śmietany. Pyszna sałatka typu śródziemnomorskiego to garść warzyw, oliwki, suszone pomidory, ser i świeże zioła – bazylia, tymianek, natkę pietruszki. Jednakże nie wszystkie te produkty znajdą się w sałatce wegańskiej.

Wegańska sałatka śródziemnomorska header

łatwy

15min.

1 Porcje
200 g świeżego szpinaku
paczka wegańskiego halloumi
1 duży pomidor malinowy
oliwki greckie
oliwa z oliwek
świeża bazylia
sok z 1/2 cytryny
do smaku sól, pieprz
Poleć przepis

Krok 1.

Wegański ser halloumi pokroj w grubsze plasterki i opiecz z dwóch stron na grillu lub patelni grillowej.

Krok 2.

Pomidora pokrój na nieregularne kawałki. Oliwki odsącz z zalewy.

Krok 3.

Na liściach szpinaku ułóż pomidora, oliwki i ciepły ser. Skrop sokiem z cytryny i oliwą, oprósz solą i pieprzem. Udekoruj świeżą bazylią.

Poleć przepis

Sałatka dla wegan – jakich składników trzeba unikać?

Niektóre osoby nie jadają mięsa z pobudek etycznych, inne z przyczyn zdrowotnych. Z uwagi na to, że mięso jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, między innymi białka, żelaza, cynku i witaminy B12, w diecie wegańskiej te składniki trzeba dostarczyć z innych źródeł.

 

W sałatce wegańskiej nie mogą się jednak znaleźć niektóre produkty charakterystyczne dla sałatki śródziemnomorskiej. Weganizm eliminuje bowiem z diety każdą żywność pochodzenia zwierzęcego, czyli w sałatce wege nie mogą znaleźć się:
• żadne rodzaje mięs, również drób,
• ryby,
• owoce morza,
• jajka,
• mleko i produkty mleczne,
• produkty zawierające żelatynę wieprzową,
• miód.

Sałatka wegańska – na jaką okazję można podać sałatkę śródziemnomorską?

Sałatka to, jak wynika z definicji, w zasadzie każda „zimna potrawa złożona z wymieszanych, drobno pokrojonych składników”, Jednakże w większości sałatek przeważają mimo wszystko składniki roślinne. Rozróżniamy sałatki jarzynowe, makaronowe, sałatki wegańskie złożone tylko z samych warzyw i m.in. sałatkę śródziemnomorską.

Niezależnie od składników każda sałatka wymaga podania w odpowiednim naczyniu. Sałatki warstwowe najlepiej będą się prezentować w prostych i przezroczystych miskach, sałatki z majonezem lub sosem doskonale będą wyglądać w porcelanowych salaterkach. Natomiast sałaty śródziemnomorskie, w tym również sałatki dla wegan, wymagają dużej i głębokiej miski.

Śródziemnomorska sałatka wegańska stanowi doskonałe uzupełnienie potraw z grilla i można ją z powodzeniem podawać na wszelkich spotkaniach na świeżym powietrzu. Sprawdzi się także przy wielu innych okazjach. To doskonały dodatek do obiadu oraz niskokaloryczny posiłek wskazany jako śniadanie albo kolacja. Sałatkę wegańską można również podawać na imprezie czy na bardzo formalnych przyjęciach.


Formalne firmowe czy dyplomatyczne posiłki w Ameryce zazwyczaj zaczynają się od sałatki, a dopiero po nich są podawane przystawki, danie główne, a następnie deser. Według eksperta od etykiety Jacquelyn Youst z Pennsylvania Academy of Protocol, rozpoczęcie posiłku od sałatki zapobiega przejadaniu się.


We Włoszech uważa się, że podawanie sałatki po daniu głównym pomaga w trawieniu i przygotowuje podniebienie do wina. To dlatego, że oliwa z oliwek pomaga uspokoić i zrównoważyć trawienie, a kwasowość octu może odświeżyć kubki smakowe i podnieść smak. Dlatego też sałatki są tam jadane przy każdej okazji. Podobnie we Francji sałatkę tradycyjnie spożywa się już po daniu głównym, podaną z winegretem. Francuzi twierdzą, że pomaga ona w trawieniu i jest dobrym źródłem witamin.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch