Recykling zaczyna się od prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, czyli tych wytwarzanych w środowisku domowym. Dzięki niemu odpowiednio posegregowane odpady mogą być przetwarzane i ponownie wykorzystane. Ma on ogromny wpływ na ochronę środowiska oraz obniżenie zużycia surowców naturalnych. Ponadto przynosi oszczędność energii i powoduje znaczną redukcję wydatków.
Recykling oznacza ponowne użycie, powrót do obiegu. Według definicji recykling to powtórne wykorzystywanie odpadów prowadzące do wytworzenia nowego produktu, którego celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości śmieci.
Recykling bazuje na maksymalnym wykorzystaniu dostępnych odpadów oraz na maksymalnym ograniczeniu nakładów na ich ponowne przetworzenie.
Celem recyklingu jest oszczędność energii, ochrona przyrody i dóbr naturalnych oraz ograniczenie eksploatacji surowców nieodnawialnych, których zasoby gwałtownie się kurczą. Znaczną część odpadów komunalnych można bowiem ponownie wykorzystać, odzyskując z nich cenne surowce.
Poprzez przetwarzanie śmieci nie tylko oszczędza się surowce naturalne, ale także ogranicza szkodliwy wpływ człowieka na środowisko. Ponadto pozyskanie surowców wtórnych dzięki recyklingowi jest tańsze, niż wydobycie nowych.
Odzysk to szersze pojęcie niż recykling. Jest to proces polegający na wykorzystaniu części lub całości surowców wtórnych lub odzyskania z nich substancji, materiałów, energii i ich powtórne wykorzystanie.
Recykling jest tylko jednym z działań, które można podjąć w celu ponownego wykorzystania odpadów.
Do recyklingu nadaje się wszystko, z czego można odzyskać materiały i surowce, a przede wszystkim:
Niestety nie wszystko nadaje się do recyklingu. Nie nadają się do niego między innymi:
Istnieje spora liczba osób wątpiąca w sens segregowania odpadów i argumentująca, iż wszystkie śmieci i tak odbiera jedna śmieciarka. Jednak nie jest to prawda, gdyż poszczególne frakcje odpadów trafiają do jej osobnych przegród – komór lub też odbierane są w odrębne dni, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Najczęściej do odbioru każdej frakcji odpadów przeznaczony jest inny pojazd, a część śmieciarek ma system dwu- i trzykomorowy, który zbiera śmieci oddzielnie.
Ze względu na specyfikę obróbki wyróżnić możemy kilka rodzajów recyklingu.
Recykling surowcowy, zwany też recyklingiem chemicznym, polega na odzyskiwaniu za pomocą chemicznego procesu odzysku surowców użytych do produkcji danego wyrobu. Odpady przetwarzane są na materiały o innych właściwościach fizyczno-chemicznych i zostają ponownie wykorzystane do wytworzenia innych produktów tego samego rodzaju, takich jak nowe plastikowe opakowania wykonane z odzyskanych tworzyw sztucznych.
Recykling materiałowy, zwany również recyklingiem mechanicznym, polega na ponownym przetworzeniu odpadów w produkty o wartości użytkowej, jak chociażby produkowanie z zużytych opon nawierzchnie do biegania.
To np. spalanie odpadów w celu odzysku energii.
Polega na naturalnym unieszkodliwianiu odpadów biodegradowalnych w procesie ich rozkładu przez mikroorganizmy. Efektem procesu może być kompost, metan lub materia organiczna.
W procesie przetwarzania odpadów wyróżnia się kilka podstawowych etapów. Zaliczamy do nich:
To rozdzielanie różnych rodzajów odpadów, najlepiej na etapie selektywnej zbiórki odpadów. Dokonywane jest ono przez użytkowników na etapie najbliższym powstawania odpadów.
Rozdrabnianie tworzyw sztucznych odbywa się w młynach wyposażonych w noże tnące oraz sita separujące odpady o wymaganej wielkości. Rozdrobnienie odpadów ułatwia ich transport.
Odpady ze szkła i tworzyw sztucznych wymagają mycia. Odbywa się to w wannach zawierających kąpiele wodne z detergentami. W dalszej kolejności niezbędne jest odwirowanie i osuszenie odpadów.
W tym etapie wytwarzany jest produkt końcowy, którym bywa granulat lub – w przypadku szkła – wyrób finalny o sprecyzowanej formie użytkowej.
Z papieru można odzyskać ponad 5000 różnego rodzajów produktów, takich jak:
Z kolei z plastiku (PET lub HDPE) uzyskujemy:
Ze szkła wytwarzamy:
Warto wiedzieć, iż do wykonania jednego ciepłego polaru wystarczy tylko 35 butelek PET, a tylko 6 puszek ze złomu pozwala zaoszczędzić energię równą spaleniu 1 litra paliwa.
Do najważniejszych korzyści z recyklingu odpadów zaliczamy:
Recykling papieru:
Z kolei recykling szkła:
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)
Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)