jak dbać o kwiaty doniczkowe
  1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Jak dbać o rośliny doniczkowe? - Pielęgnacja kwiatów doniczkowych

Pielęgnacja roślin doniczkowych wymaga wiedzy o różnych ich rodzajach. Innych bowiem warunków uprawy wymagają sukulenty a innych pnącza. Inaczej też podlewamy drzewka doniczkowe a w inny sposób paprocie czy palmy. Każda z roślin wymaga też innego podłoża i innego stanowiska. Jak dbać o rośliny doniczkowe? Przede wszystkim wybierz odpowiednią lokalizację dla kwiatów, podlewaj je z umiarem, stosuj nawozy, przesadzaj rośliny regularnie, czyść rośliny z kurzu i pamiętaj o zwalczaniu szkodników.

rośliny doniiczkowe
rośliny doniiczkowe

Podstawowe zasady uprawy i pielęgnacji roślin doniczkowych

Wybierz właściwą lokalizację.

Wybierając kwiaty domowe, musimy zwrócić szczególną uwagę na warunki panujące w konkretnym pomieszczeniu. Rośliny doniczkowe pochodzą głównie z rejonu tropikalnego lub subtropikalnego, potrzebują więc wysokiej temperatury i wilgotności i dużej ilości światła. Najważniejsze jest dopasowanie rośliny do warunków świetlnych. Jedne rośliny doniczkowe dobrze się czują w pobliżu południowego okna, a inne wolą północne. Większość z nich najlepiej rośnie jednak w świetle rozproszonym.

rosliny doniczkowe

Podlewaj z umiarem.

Oprócz dostarczania roślinie odpowiedniej ilości światła musimy również zapewnić jej właściwą ilość wody. Do podlewania roślin doniczkowych najlepiej nadaje się odstana woda w temperaturze pokojowej. Częstotliwość podlewania zależy od wymagań rośliny oraz od temperatury panującej w pomieszczeniu. Jeśli woda ścieknie na podstawkę, należy ją usunąć. Nadmiar wody może powodować gnicie korzeni i obumarcie całej rośliny. Podlewać je najlepiej jest rano.

Stosuj nawożenie.

Rośliny doniczkowe czerpią wszystkie substancje odżywcze z podłoża, więc dla właściwego ich odżywiania trzeba dostarczać im właściwych składników mineralnych. Z powodu ich różnych wymagań, sposób nawożenia trzeba dostosować do poszczególnych roślin. Innego  wymagają bowiem storczyki a innego kaktusy. Nawozy płynne rozcieńczamy wodą zgodnie z zaleceniami producenta.

Przesadzaj rośliny regularnie.

Zbyt mała ilość miejsca w doniczce może zahamować wzrost lub nawet spowodować obumarcie rośliny. Dlatego istotnym zabiegiem w uprawie roślin doniczkowych w domu jest ich systematyczne przesadzanie. Najlepszym momentem na nie jest wiosna. Niezbędna jest do tego odpowiednio duża doniczka z otworami w dnie. Potrzebne jest też podłoże dostosowane do wymagań danej rośliny oraz kamyczki, potłuczone doniczki lub keramzyt, które można wykorzystać jako drenaż. Przy przesadzaniu rośliny jej poskręcane korzenie należy rozprostować a zbyt długie, uszkodzone lub uschnięte obciąć.

rosliny doniczkowe

Czyść rośliny z kurzu.

Przez kurz pokrywający liście rośliny doniczkowe mają ograniczony dostęp do światła, przez co spowolniony zostaje proces fotosyntezy. Czyszczenie roślin z dużymi błyszczącymi liśćmi możemy przeprowadzać za pomocą wilgotnej szmatki lub specjalnymi chusteczkami, które nasączone są dodatkowo nawozem. Rośliny z drobnymi liśćmi najlepiej umieścić jest pod prysznicem. Niektóre z nich nie tolerują wody na powierzchni liści. Aby pozbyć się z nich kurzu, najlepiej zastosować wówczas miękki pędzelek.

Zwalczaj szkodniki.

Jeśli zauważymy, że jakieś szkodniki zaatakowały nasze doniczkowe kwiaty domowe, należy udać się do sklepu ogrodniczego po odpowiednie środki.

 

rośliny doniiczkowe

Uprawa i pielęgnacja roślin doniczkowych o ozdobnych liściach

Rośliny o ozdobnych liściach to np. syngonium stopowcowe, fatsjobluszcz lizjański, kroton, alokazja fittonia kordylina australijska, dracena sandera szeflera drzewkowata czy kalatea. Jak dbać o rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach? Większość z nich nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Im ciemniejsze mają one liście, tym dalej powinny stać od bezpośredniego źródła światła. Rośliny o liściach jasnych i barwnych potrzebują zazwyczaj więcej światła niż ciemnozielone.
Rośliny, które posiadają duże i ozdobne liście, potrzebują także wysokiej wilgotności powietrza. Można ją uzyskać przez spryskiwanie liści miękką wodą lub ustawienie doniczki na podstawce z wodą. Jeśli powietrze jest zbyt suche, liście zaczynają schnąć i kruszyć się z brzegu natomiast w miejscu zbyt zacienionym, czasem opadają lub pokrywają je brązowe plamy.

Uprawa i pielęgnacja kwitnących roślin doniczkowych

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych nie należy do najprostszych. Jak dbać o doniczkowe rośliny kwitnące? Aby zapewnić im odpowiednie stanowisko, należy pamiętać, że rośliny kwitnące nie powinny stać w bezpośrednim słońcu. Nie można także często zmieniać im miejsca, bo zrzucają wówczas pąki i kwiaty. Wymagają często chłodnego i chronionego przed przeciągami miejsca a W ciepłym pokoju szybko usychają. Nie można także zapomnieć o regularnym podlewaniu. Rośliny te wymagają częstego nawożenia, nawozem do roślin kwitnących.

rosliny doniczkowe

Uprawa i pielęgnacja paproci 

Paprocie wyparowują bardzo duże ilości wody. Rosną najczęściej w lekko zacienionym miejscu, nie należy wystawiać ich na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, Podłoże w doniczkach z paprociami powinno byś stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Należy je podlewać regularnie i umiarkowanie. Niezwykle pozytywnie wpływa na nie zraszanie ich liści miękką wodą, ponieważ lubią one dużą wilgotność powietrza. Najkorzystniejsze stanowisko dla paproci będzie stanowić północne okno.

Uprawa i pielęgnacja doniczkowych sukulentów

Do sukulentów zaliczamy aloesy, grubosze, eszewerie, sansewierie, agawę, rozchodniki, rojniki, haworsje, zamiokulkas czy większość popularnych kaktusów. Jak zadbać o sukulenty w doniczkach? Należy im zapewnić dużo światła, dlatego najlepiej ustawić je w domu na parapecie okna wychodzącego na południowy wschód. Sukulenty lubią też wysoką temperaturę. Między ich podlewaniami trzeba zrobić przerwę na to, by ziemia w doniczce przeschła. Latem sukulentom wystarczy podlewanie raz lub 2 razy w tygodniu a zimą raz w miesiącu. Nawozi się je tylko latem.

Uprawa i pielęgnacja doniczkowych roślin ananasowatych

Ananasowate rośliny doniczkowe zachwycają efektownym, dużym i jaskrawym kwiatostanem. Do najciekawszych gatunków tych roślin należą echmea wstęgowata, frizea lśniąca, guzmania języczkowata, neoregalia, skrytokwiat, dyckia oraz ananas jadalny. Jak zadbać o rośliny doniczkowe ananasowate? Wymagają one podobnych warunków i pielęgnacji. Wprawdzie ananas toleruje bezpośrednie promienie słoneczne, jednak reszta roślin preferuje miejsca jasne o rozproszonym świetle. Jesienią i zimą zalecane jest jednak doświetlanie ich, by zapewnić im 12 godzin światła dziennego. Rośliny ananasowate wymagają bardzo lekkiej i luźnej gleby, najlepiej torfowej. Przy ich uprawie pożądane jest utrzymanie dość wysokiej temperatury w pomieszczeniu przez cały rok. Ich kwitnienie jest możliwe przy temperaturze minimalnej 24°C.

Uprawa i pielęgnacja doniczkowych storczyków

W naturze storczyki rosną wysoko w koronach drzew lub skałach, nie zaś bezpośrednio w ziemi, a ich korzenie są w większej części odsłonięte. Kwiaty ich mogą być bordowe, fioletowe, białe, różowe albo żółte, a także gładkie lub nakrapiane. Zdecydowana większość odmian storczyków będzie się dobrze czuła na oknie wychodzącym na wschód lub zachód. Niewiele z nich polubi jednak okno południowe. Większość storczyków rośnie dobrze w podłożu na bazie mchu i kory, w temperaturze dziennej od 23 do 27 stopni w dzień i 18 do 20 stopni C w nocy. Zimą jednak trzymajmy storczyki z dala od kaloryferów. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, co ile i jaką ilością wody należy je podlewać. Zdecydowana ich większość nie znosi jednak wody zalegającej w korzeniach. Najlepiej więc, aby między kolejnymi podlewaniami podłoże tych kwiatów było przesuszone. Storczyki lubią też małe i ciasne pojemniki. Przesadzamy je dopiero, gdy korzenie przestają się mieścić w doniczce lub gdy podłoże się rozłoży.

rosliny doniczkowe

Uprawa i pielęgnacja drzew doniczkowych

Drzewka uprawiane w donicach, codziennie podlewamy, szczególnie w czasie intensywnych upałów.  Raz w tygodniu do wody dodajemy specjalny nawóz do roślin kwitnących. Niezmiernie ważne jest również przycinanie tych roślin, dlatego jesienią skracamy znacznie wszystkie ich pędy. Drzewka, które uprawiane są w donicach, nie przezimują w naszym klimacie, dlatego też przed pierwszymi przymrozkami, należy wstawić je do pomieszczenia o obniżonej temperaturze. Do takich roślin należą: bieluń, czyli datura, fuksja, oleander, który może przyjmować pokrój drzewka albo krzewu, klonik oraz róże pienne.

Uprawa i pielęgnacja palm w doniczkach

Okazałe palmy są efektownym elementem dekoracyjnym wnętrz. Są też bezpieczne dla zwierząt domowych. Należą do nich: kencja, szorstkowiec Fortunego, chamedora wytworna, daktylowiec kanaryjski, areka czy howea. Jak dbać o palmy w doniczkach? Najgorsze, co może się im przydarzyć, to ich przelanie. Dlatego też, zamierzając je podlać, trzeba zawsze sprawdzić, czy ziemia już tego faktycznie wymaga. Co kilka tygodni można je także potraktować prysznicem. Umiejscowienie palmy powinno zależeć od gatunku. Niektóre z nich są światłolubne, inne potrzebują rozproszonego światła, ale istnieją też takie, które radzą sobie nawet w ciemnych pomieszczeniach. W czasie ciepłych miesięcy rośliny te można wystawiać na zewnątrz.

Uprawa i pielęgnacja pnączy doniczkowych

Do pnączy doniczkowych zaliczamy filodendron pnący cissus australijski scindapsus złoty stefanotis bukietowy syngonium stopowcowe czy bluszcz pospolity. Rośliny te najlepiej rosną w przepuszczalnym i próchnicznym podłożu o odczynie lekko kwaśnym. Wiosną i latem, w czasie intensywnego wzrostu należy podlewać je tak, aby podłoże było lekko wilgotne. Jesienią i zimą trzeba ich podlewanie ograniczyć, jednak nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Pnącza należy ustawiać w miejscach dobrze oświetlonych, ale nie można wystawiać je na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Aby rozwijały się jak najlepiej, wymagają one w pomieszczeniu temperatury od 18 do 26ºC. Zimą bardziej im służą pomieszczenia chłodniejsze, od 15 do 17ºC. Do pnączy możemy stosować nawozy dedykowane roślinom kwiatowym lub tym o ozdobnych liściach.

rośliny doniiczkowe

Jak ustawić kwiaty doniczkowe w domu?

Rośliny w domu w pierwszej kolejności powinno się dobierać pod kątem stanowiska. W kuchni można trzymać gatunki jadalne i zioła, a w łazience te, które lubią wilgoć: skrzydłokwiaty lub storczyki. Natomiast w sypialni powinnyśmy trzymać rośliny wytwarzające tlen nocą, sprawdzi się tu kaktus bożonarodzeniowy albo kaktus wielkanocny. W salonach najlepiej wyglądają rośliny osiągające duże rozmiary. Do aranżacji przestronnych pomieszczeń można wykorzystywać draceny, yukki palmy czy też fikusy.

Zieleń można ustawiać w różnych miejscach, na parapecie, w wiszących pojemnikach, na regale, podłodze lub kwietniku. Najlepiej prezentują się one na tle jednolitych ścian. W mieszkaniach, gdzie przebywają dzieci i zwierzęta, powinno się unikać sadzenia roślin trujących. Najbardziej groźne w tym wypadku mogą okazać się oleandry i wilczomlecze diffenbachie, krotony oraz alokazje.

rośliny doniiczkowe
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch