1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Koszyczek wielkanocny
koszyczek-wielkanocny

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? -  Co dajemy do koszyczka ze święconką i jaka jest symbolika pokarmów?

Święta wielkanocne obfitują w obrzędy i towarzyszącą im symbolikę. Jednym z takich elementów, które nieodłącznie kojarzą nam się z Wielkanocą, jest koszyczek wielkanocny, czyli święconka. Skąd się wzięła ta tradycja i co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym?

Co wkładamy do święconki? - Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym?

Tradycyjnie koszyczek wielkanocny wypełnia się produktami do święcenia, ale ich lista jest dość mocno ograniczona i zdefiniowana. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym? Są to oczywiście produkty nieodłącznie kojarzące się ze świętami, a w tym m.in. jaja, chleb, chrzan, sól, wędlina, ser, ciasto oraz baranek wielkanocny (cukrowy lub z ciasta).

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego oprócz powyższych produktów? Może się tam znaleźć także woda i to jedyny produkt płynny, jaki można tam umieścić.

Co w koszyczku wielkanocnym znaleźć się nie powinno? Chociażby wytwory z czekolady, w tym czekoladowe zające (zając to symbol świecki, nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem!), w święconce nie ma także miejsca na alkohol (żadnego piwa, wina czy wódki), przedmioty użytkowe (klucze, telefony, biżuterię itd.) czy maskotki i figurki niezwiązane z Wielkanocą. 

Co symbolizują pokarmy w koszyczku wielkanocnym?

Każdy z pokarmów wkładanych do koszyczka wielkanocnego wiąże się z określoną symboliką. I tak na przykład jaja to symbol nowego życia, baranek – zmartwychwstania, chrzan – siły fizycznej, sól – oczyszczenia, ciasto – doskonałości, a chleb – ciała Chrystusa.

Symbole w koszyczku wielkanocnym dotyczą także elementów dekoracyjnych, np. popularny bukszpan (o którym więcej poniżej) oznacza nadzieję na zmartwychwstanie i radość.

koszyczek-wielkanocny

Kiedy i dlaczego święcimy koszyczek wielkanocny z pokarmami?

Tradycja święcenia udekorowanego i wypełnionego pokarmami koszyczka jest wielowiekowa, a sam koszyczek wielkanocny święci się w kościołach w Wielką Sobotę.

Dlaczego święcimy pokarmy? Wypełniony po brzegi koszyczek ma zawierać to, czego ma nam nie zabraknąć w kolejnym roku i jest to jeden z podstawowych symboli wielkanocnych. Oprócz tego symbolika święconki (o czym powyżej) dotyczy każdego z pokarmów z osobna. Wszystkie te symbole oczywiście wiążą się bezpośrednio ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.

koszyczek-wielkanocny

Kiedy spożywamy pokarmy ze święconki?

Kiedy je się święconkę? Święconką rozpoczyna się śniadanie wielkanocne, do którego rodziny zasiadają po niedzielnej porannej mszy wielkanocnej – rezurekcji. Warto zaznaczyć, że obyczaj dzielenia się pokarmami ze święconki jest bardzo podobny do dzielenia się opłatkiem podczas wigilii Bożego Narodzenia.

koszyczek-wielkanocny

Śniadanie wielkanocne – co powinno znaleźć się na świątecznym stole?

Odpowiednio przygotowany stół na śniadanie wielkanocne powinien mieć odświętną, dostojną i tradycyjną formę. Stół powinno się nakryć białym obrusem, a na jego środku ustawić symbol ofiary Jezusa Chrystusa, czyli wielkanocnego baranka. W formie bufetu na stole powinny zostać ustawione wszystkie jedzone podczas posiłku potrawy, a stół warto także udekorować ozdobionymi jajami. Przed samym śniadaniem wielkanocnym należy także podzielić się święconką i złożyć sobie życzenia. 

koszyczek-wielkanocny

Jakie potrawy tradycyjnie podajemy na wielkanocnym śniadaniu?

Podczas tradycyjnego śniadania wielkanocnego na stołach nie powinno zabraknąć tradycyjnych potraw. Należy oczywiście także wziąć pod uwagę fakt, iż jest to posiłek poranny, wobec czego królują tam dania i składniki dań, które często towarzyszą także domowym, codziennym śniadaniom.

Podczas wielkanocnego śniadania najczęściej spożywamy:

  • jaja – w wielu odsłonach, najpopularniejsze są drążone i faszerowane, a także jaja z majonezem lub chrzanem
  • kiełbasy i wędliny – najczęściej pieczone lub wędzone, wszelkiego rodzaju schaby, szynki
  • chrzan – najlepiej taki domowej roboty
  • sałatka jarzynowa – klasyczna, z majonezem
  • wypieki – babki, makowce i mazurki.
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch