Kapusta z grochem

Kapusta z grochem to pyszna potrawa, którą ugotujesz szybko dla siebie i swoich gości. To tradycyjne danie przygotowuje się przede wszystkim na wigilię, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić je na stałe do swojego menu. Groch z kapustą jest zdrowy i pożywny. Poznaj nasz sprawdzony przepis na kapustę z grochem.

Kapusta z grochem

średni

60min.

4 Porcje
1 kg kapusty kiszonej KLOSTERGARTEN
400 g grochu DOBRE PLONY
2 duże cebule
3 liście laurowe
8 ziaren ziela angielskiego
1 łyżka majeranku
1 płaska łyżka kminku
4 łyżki oleju BUTTELLA
sól, pieprz
Poleć przepis

Krok 1.

Groch namaczamy przez noc. Po tym czasie wymieniamy wodę na świeżą, dodajemy majeranek i gotujemy do miękkości (aż zacznie się nieco rozpadać). Odcedzamy. 

Krok 2.

Kapustę odciskamy i drobno szatkujemy. Przekładamy do garnka, dodając szklankę wody i pozostałe przyprawy. Gotujemy około godziny. Pokrojoną w kostkę cebulę smażymy na oleju i dodajemy do kapusty wraz z grochem.

Poleć przepis

Kapusta z grochem czy groch z kapustą?

W obiegu potrawa występuje zarówno jako kapusta z grochem, jak i groch z kapustą. Która wersja jest poprawna?

 

Powszechnie używa się obu z nich na określenie tego tradycyjnego wigilijnego dania. W znaczeniu przenośnym – na określenie bałaganu – korzysta się jednak tylko z drugiego. Groch z kapustą jest synonimem zamieszania i nieładu.

 

Trudno wskazać, które z określeń stosuje się chętniej w praktyce. Wydaje się, że Polacy preferują rozpoczynanie połączeń wyrazowych od wyrazu krótszego, więc być może częściej spotkamy się z określeniem groch z kapustą. Z drugiej jednak strony w zależności od regionu czy przyzwyczajeń rodzinnych ta tradycyjna potrawa wigilijna może być nazywana w różny sposób.

Jak zrobić kapustę z grochem na Wigilię? – Wskazówki

Wigilijna kapusta z grochem powinna być przygotowana odpowiednio wcześnie. Jej składniki to przede wszystkim groch i kiszona kapusta. Zadbaj o to, aby wybrać produkty dobrej jakości. Przed rozpoczęciem przygotowania potrawy sprawdź, czy kapusta jest odpowiednio kwaśna i aromatyczna. Groch namocz w gorącej wodzie przez całą noc. Rano przełóż kapustę do garnka i oba składniki gotuj oddzielnie.

 

Nie zapomnij o dodatkach. Przepis na kapustę z grochem musi uwzględniać również składniki takie jak cebula, grzyby czy przyprawy. Dodatki nadają daniu aromatu i sprawiają, że jest ono wyjątkowe.

Co zrobić, jeśli kapusta jest zbyt kwaśna?

Jeśli już po przygotowaniu kapusty wigilijnej z grochem okaże się, że kapusta jest zbyt kwaśna, możesz jeszcze poprawić sytuację. Wystarczy, że skorzystasz z jednej z naszych wskazówek.

 

Najpopularniejszy sposób, aby sprawić, że kapusta z grochem będzie mniej kwaśna, obejmuje dodanie do potrawy słodkiej kapusty i ugotowanie. Warzywo najlepiej posiekać na niewielkie kawałki i dusić wolno. Uważaj jednak, aby groch z kapustą nie stał się zbyt mdły. Na bieżąco kontroluj smak i dokonuj niezbędnych modyfikacji.

 

Jeśli nie masz w domu świeżej kapusty, możesz również wypróbować inny sposób. Kucharze wykorzystują też w celu obniżenia kwasowości potrawy m.in. cebulę, suszone śliwki bądź rodzynki. W zwiększeniu słodkości potrawy pomoże również miód.

 

Jeśli mimo zastosowanych zabiegów kapusta z grochem dalej będzie zbyt kwaśna, spróbuj dodać do potrawy trochę wody. Być może po dokładnym wymieszaniu składników okaże się, że danie stało się bardziej delikatne w smaku.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch