Na opakowaniach prawie wszystkich produktów spożywczych można znaleźć oznaczenia określające bezpieczny zakres czasowy spożycia danego artykułu, czyli datę ważności. Przedstawia się go za pomocą frazy „Należy spożyć do” z podaniem dnia, miesiąca i roku albo „Najlepiej spożyć przed” również z określeniem konkretnej daty.
Wielu konsumentów nie rozróżnia ich. Pierwsze to termin przydatności do spożycia danego produktu, a drugie – data jego minimalnej trwałości. Sprzedaż produktów po terminie przydatności do spożycia lub dacie trwałości minimalnej jest zabroniona.
Termin przydatności do spożycia, oznaczony na opakowaniu frazą „Należy spożyć do”, to data ważności, czyli graniczna data, po której upływie zjedzenie produktu może spowodować groźne konsekwencje dla zdrowia. Dotyczy on najczęściej produktów świeżych, takich jak mięso, ryby, soki i niepasteryzowane produkty mleczne. Taka żywność ma krótką ważność ze względu na brak lub nieznaczną ilość substancji konserwujących i daty tej należy bezwzględnie przestrzegać. Jej zamieszczenie oznacza, że produkt powinien być spożyty najpóźniej w dniu upływu terminu ważności.
Jak odczytywać daty ważności? Otóż określenie „Należy spożyć do 10.10.2022 r.” lub „Należy spożyć do 10.10.2022 r.” zamieszczone na opakowaniu oznacza, że 10 października 2022 r. jest ostatnim dniem, w którym można sprzedać albo spożyć produkt.
Termin przydatności do spożycia stosowany jest dla produktów nietrwałych mikrobiologicznie. Należą do nich:
Sformułowanie to dotyczy najczęściej świeżych produktów, które powinny być spożyte najpóźniej w dniu upływu terminu ważności.
Datę minimalnej trwałości stosuje się dla produktów trwałych mikrobiologicznie, do których należą: przyprawy, mrożonki, sery, napoje, słodycze, pieczywo oraz inne produkty trudno się psujące.
Do jej określenia dopuszczalne są dwa sformułowania. Pierwsze to „Najlepiej spożyć przed” z podaniem dnia, miesiąca i roku. Najlepiej spożyć przed 10.10.2022 r. oznacza, że 10 października 2022 r. jest ostatnim dniem, w którym należy ten produkt sprzedać lub spożyć.
Drugim określeniem funkcjonującym dla określenia daty minimalnej trwałości jest „Najlepiej spożyć przed końcem” z podaniem miesiąca i roku. Np. fraza „Najlepiej spożyć przed końcem 30.10.2022 r.” oznacza, że 30 października 2022 r. jest ostatnim dniem, w którym należy ten produkt sprzedać albo spożyć.
O ile termin przydatności do spożycia jest nakazem i nie wolno ryzykować spożycia takiego produktu, to data minimalnej trwałości jest jedynie sugestią dla klienta. Termin „Najlepiej spożyć przed” określa tak zwaną datę trwałości minimalnej, ale nie ostatecznej i stosowany jest do produktów, które po pewnym okresie nie ulegają zepsuciu, lecz mogą zmieniać konsystencję, kolor, smak albo zapach. Może tak się dziać w przypadku produktów zbożowych, kawy, herbaty, niektórych słodyczy, przypraw i wysokoprocentowych alkoholi. Takie produkty możemy spokojnie spożywać nawet po upływie ich daty ważności, choć wraz z upływem czasu mogą pojawić się na nich pewne zmiany. Wyroby czekoladowe mogą na przykład pokryć się białym nalotem, ale poza nieestetycznym wyglądem nie ma w nich nic szkodliwego.
Do grupy produktów oznaczanych datą minimalnej trwałości zaliczają się:
Te produkty nie tracą swoich wartości nawet rok od zalecanego terminu do spożycia, a wielu specjalistów uważa, iż są one dobre nawet przez kilka lat.
Zwolnienie z umieszczania daty przydatności dotyczy:
Jeżeli pragniemy uniknąć psucia i przeterminowania żywności, istotne są warunki ich przechowywania. Bezpieczeństwo żywności zależy bowiem w dużej mierze od tego, czy odpowiednio przetrzymujemy produkty i czy posiadamy odpowiednią temperaturę w chłodziarce. Dlatego też trzeba przestrzegać zasad przechowywania produktów w lodówce oraz nie należy kłaść puszek, suchych produktów blisko piekarnika, gdzie wyższa temperatura może przyśpieszyć psucie się żywności.
Ponadto, aby nie marnować dobrego jeszcze jedzenia, możemy spożywać po dacie przydatności następującą żywność, która nie ma oznak zepsucia:
Zgodnie z prawem unijnym obowiązującym od końca marca 2021 r.[1] produkty przeterminowane po upływie daty minimalnej trwałości, podanej na opakowaniu, mogą się znaleźć w obrocie niekomercyjnym.
[1] https://www.prawo-zywnosciowe.pl/2021/04/02/zywnosc-po-dacie-w-obrocie-to-juz-dozwolone/
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)
Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)