Czy wegetarianie jedzą ryby? Rodzaje wegetarianizmu a spożywanie ryb

Dieta wegetariańska, rozumiana w taki sposób, w jaki pojmujemy ją dziś, pojawiła się w XIX wieku, ale już znacznie wcześniej wiele filozofii świata – m.in. hinduska, grecka, a nawet chrześcijańska – uznawało ją za cnotę. Wegetarianizm często miał też podłoże religijne czy filozoficzne. Dziś podejmowany jest głównie z powodów etycznych, ekologicznych i zdrowotnych.

Istnieją niekiedy nieporozumienia co do zasad odżywiania się proponowanych w ramach tej diety. Jednym z nich bywa kwestia „wegetarianizm a ryby”. Pojawia się bowiem pytanie: czy wegetarianin może jeść ryby, czy też powinien wykluczyć je ze swojego jadłospisu.

czywegetarianiejedzaryby
czywegetarianiejedzaryby

Na czym polega dieta wegetariańska?

czywegetarianiejedzamieso

Według słownika PWN wegetarianizm to sposób odżywiania się polegający na wyłączeniu z diety mięsa, ryb i wszystkich lub tylko niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Wprawdzie słownik języka polskiego określa pojęcia „wegetarianin” i „jarosz” jako tożsame, przyjęło się jednak, iż wegetarianizm oparty jest na przesłankach ideologicznych i jest pewnego rodzaju postawą moralną, podczas gdy mówiąc o diecie jarskiej mamy na myśli tylko i wyłącznie sposób odżywiania stosowany z wielu różnych pobudek, najczęściej zdrowotnych lub smakowych.

Podstawę diety wegetariańskiej stanowią produkty roślinne, jak np. warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, oleje roślinne, grzyby oraz orzechy. Klasyczna dieta wegetariańska polega na eliminacji z jadłospisu wszelkiego rodzaju mięs – w tym drobiu, ryb i owoców morza. Opiera się głównie na pokarmach roślinnych, ale dozwolone są również produkty mleczne i jaja. Wegetarianie nie spożywają też produktów takich jak:

czywegetarianiejedzaryby
 • żelatyna, w skład której wchodzą mielone kości zwierząt pozostające po uboju
 • koszenila – barwnik uzyskiwany z mielonych owadów, występujący m.in. w napojach i słodyczach
czywegetarianiejedzaryby
 • karuk, czyli klej rybny
 • sery, do produkcji których używana jest podpuszczka zwierzęca.

Dieta wegetariańska może być z powodzeniem stosowana przez wszystkich, zawiera ona bowiem wszystkie potrzebne dla zdrowia grupy produktów. Zrezygnować z mięsa może każdy, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, stopień aktywności fizycznej czy wiek. Obalono już mit, że taki sposób odżywiania jest szkodliwy dla małych dzieci. Poznaj nasze wskazówki jak ograniczyć lub wyeliminować mięso w diecie.

Zauważono, też, że dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy typu 2, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, nowotworów, kamicy żółciowej i nerkowej, zaparć i hemoroidów oraz próchnicy zębów.

czywegetarianiejedzaryby

Jakie są rodzaje wegetarianizmu?

Jako że wegetarianizm nie jest jedynie dietą, powinien mieć również podstawy ideologiczne. Jednak w kontekście odżywiania potocznie nazywa się wegetarianizmem wszelkie odmiany diety jarskiej i wyróżnia się różnorakie jego odmiany. Należą do nich np.

pollowegetarianizm, pescowegetarianizm, fleksitarianizm czy semiwegetarianizm.

Żadna z tych odmian jednak wegetarianizmem nie jest.

Istnieje wiele odmian diet jarskich, nazywanych w zależności od spożywanych w nich pokarmów. Oto kilka z nich:

 • laktoowowegetarianizm – klasyczna dieta wegetariańska, z której wyłączone jest mięso, jednak niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał czy miód, mogą być spożywane
 •  owowegetarianizm – bezmięsna dieta, która dopuszcza spożywanie jajek jako jedynych produktów pochodzenia zwierzęcego
 •  weganizm – system żywienia polegający na rezygnacji ze wszystkich produktów, które pochodzą od zwierząt, a więc rezygnacja z mleka, serów, jajek czy miodu
 • semiwegetarianizm – wykluczenie tylko czerwonego mięsa przy przyzwoleniu na spożywanie ryb, nabiału, jaj oraz drobiu
 • pollowegetarianizm, który dopuszcza w diecie mięso kurczaka
 • pescowegetarianizm/ichtiwegetarianizm, który dopuszcza jedzenie ryb i owoców morza
 • witarianizm i fruktarianizm – pierwszy polega na spożywaniu wyłącznie surowych warzyw i owoców, a drugi tylko owoców; fruktarianie nie jedzą także produktów, których zerwanie zabijałoby roślinę; jedzą zatem takie, które w sposób naturalny samoistnie od niej odpadły. 
czywegetarianiejedzaryby

Wegetarianizm a ryby – czy wegetarianie mogą jeść ryby?

czywegetarianiejedzaryby

Dieta wegetariańska polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. W kwestii „wegetarianie a ryby” istnieją pewne nieporozumienia, ponieważ niektórzy sądzą, że ograniczenie spożywania mięsa dotyczy tylko produktów wołowych, drobiowych czy wieprzowych. Czy wegetarianie mogą jeść ryby? Nie, ponieważ zarówno ryby, jak i owoce morze zawierają mięso. Wegetarianizm w swojej istocie odrzuca wszelkie produkty pochodzące z uboju. Tak samo traktuje się więc mięso rybie, jak i wieprzowe.

Dlaczego więc niektórzy wegetarianie jedzą ryby? Nieporozumienie pojawia się na skutek mylenia pojęć. Bardzo wiele osób uznaje wegetarian za osoby jedzące mięso z ryb, tymczasem tak nie jest.

Natomiast na pytanie, czy weganie jedzą ryby, odpowiedź jest oczywista, gdyż weganie nie jedzą absolutnie żadnych produktów odzwierzęcych, a tym samym również i ryb. 

czywegetarianiejedzaryby

Semiwegetarianizm a spożywanie ryb

Semiwegetarianizm to dieta jarska, która zakłada ograniczenie spożywania mięsa, szczególnie czerwonego, czyli wołowego i wieprzowego, a dopuszcza spożywanie mięsa białego – drobiu bądź ryb. Nazwa ta w dosłownym tłumaczeniu (z łaciny) oznacza półwegetarianizm. Semiwegetarianizm traktowany jest jako etap przejściowy pomiędzy jedzeniem potraw mięsnych a wegetarianizmem. Dzieli się on na:

czywegetarianiejedzaryby
 • pollowegetarianizm – dopuszczający jedzenie mięsa drobiu
czywegetarianiejedzaryby
 • pescowegetarianizm/ichtiwegetarianizm – dopuszczający spożywanie mięsa ryb i owoców morza.

Koncepcji semiwegetarianizmu sprzeciwiają się wegetarianie i weganie, ponieważ zarówno wegetarianizm, jak i weganizm nie akceptuje uboju zwierząt, niehumanitarnego ich traktowaniu i cierpienia, jakiego doświadczają. Dotyczy to zarówno bydła, trzody chlewnej i drobiu, jak i ryb, stąd osoby wyznające ten pogląd etyczny nie zgadzają się na użycie członu wegetarianizm w określeniu diety osób spożywających rybie mięso.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
 • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
 • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
 • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
 • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
 • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
 • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch