Dieta wegetariańska, rozumiana w taki sposób, w jaki pojmujemy ją dziś, pojawiła się w XIX wieku, ale już znacznie wcześniej wiele filozofii świata – m.in. hinduska, grecka, a nawet chrześcijańska – uznawało ją za cnotę. Wegetarianizm często miał też podłoże religijne czy filozoficzne. Dziś podejmowany jest głównie z powodów etycznych, ekologicznych i zdrowotnych.
Istnieją niekiedy nieporozumienia co do zasad odżywiania się proponowanych w ramach tej diety. Jednym z nich bywa kwestia „wegetarianizm a ryby”. Pojawia się bowiem pytanie: czy wegetarianin może jeść ryby, czy też powinien wykluczyć je ze swojego jadłospisu.
Według słownika PWN wegetarianizm to sposób odżywiania się polegający na wyłączeniu z diety mięsa, ryb i wszystkich lub tylko niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Wprawdzie słownik języka polskiego określa pojęcia „wegetarianin” i „jarosz” jako tożsame, przyjęło się jednak, iż wegetarianizm oparty jest na przesłankach ideologicznych i jest pewnego rodzaju postawą moralną, podczas gdy mówiąc o diecie jarskiej mamy na myśli tylko i wyłącznie sposób odżywiania stosowany z wielu różnych pobudek, najczęściej zdrowotnych lub smakowych.
Podstawę diety wegetariańskiej stanowią produkty roślinne, jak np. warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, oleje roślinne, grzyby oraz orzechy. Klasyczna dieta wegetariańska polega na eliminacji z jadłospisu wszelkiego rodzaju mięs – w tym drobiu, ryb i owoców morza. Opiera się głównie na pokarmach roślinnych, ale dozwolone są również produkty mleczne i jaja. Wegetarianie nie spożywają też produktów takich jak:
Dieta wegetariańska może być z powodzeniem stosowana przez wszystkich, zawiera ona bowiem wszystkie potrzebne dla zdrowia grupy produktów. Zrezygnować z mięsa może każdy, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, stopień aktywności fizycznej czy wiek. Obalono już mit, że taki sposób odżywiania jest szkodliwy dla małych dzieci. Poznaj nasze wskazówki jak ograniczyć lub wyeliminować mięso w diecie.
Zauważono, też, że dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy typu 2, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, nowotworów, kamicy żółciowej i nerkowej, zaparć i hemoroidów oraz próchnicy zębów.
Jako że wegetarianizm nie jest jedynie dietą, powinien mieć również podstawy ideologiczne. Jednak w kontekście odżywiania potocznie nazywa się wegetarianizmem wszelkie odmiany diety jarskiej i wyróżnia się różnorakie jego odmiany. Należą do nich np.
pollowegetarianizm, pescowegetarianizm, fleksitarianizm czy semiwegetarianizm.
Żadna z tych odmian jednak wegetarianizmem nie jest.
Istnieje wiele odmian diet jarskich, nazywanych w zależności od spożywanych w nich pokarmów. Oto kilka z nich:
Dieta wegetariańska polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. W kwestii „wegetarianie a ryby” istnieją pewne nieporozumienia, ponieważ niektórzy sądzą, że ograniczenie spożywania mięsa dotyczy tylko produktów wołowych, drobiowych czy wieprzowych. Czy wegetarianie mogą jeść ryby? Nie, ponieważ zarówno ryby, jak i owoce morze zawierają mięso. Wegetarianizm w swojej istocie odrzuca wszelkie produkty pochodzące z uboju. Tak samo traktuje się więc mięso rybie, jak i wieprzowe.
Dlaczego więc niektórzy wegetarianie jedzą ryby? Nieporozumienie pojawia się na skutek mylenia pojęć. Bardzo wiele osób uznaje wegetarian za osoby jedzące mięso z ryb, tymczasem tak nie jest.
Natomiast na pytanie, czy weganie jedzą ryby, odpowiedź jest oczywista, gdyż weganie nie jedzą absolutnie żadnych produktów odzwierzęcych, a tym samym również i ryb.
Semiwegetarianizm to dieta jarska, która zakłada ograniczenie spożywania mięsa, szczególnie czerwonego, czyli wołowego i wieprzowego, a dopuszcza spożywanie mięsa białego – drobiu bądź ryb. Nazwa ta w dosłownym tłumaczeniu (z łaciny) oznacza półwegetarianizm. Semiwegetarianizm traktowany jest jako etap przejściowy pomiędzy jedzeniem potraw mięsnych a wegetarianizmem. Dzieli się on na:
Koncepcji semiwegetarianizmu sprzeciwiają się wegetarianie i weganie, ponieważ zarówno wegetarianizm, jak i weganizm nie akceptuje uboju zwierząt, niehumanitarnego ich traktowaniu i cierpienia, jakiego doświadczają. Dotyczy to zarówno bydła, trzody chlewnej i drobiu, jak i ryb, stąd osoby wyznające ten pogląd etyczny nie zgadzają się na użycie członu wegetarianizm w określeniu diety osób spożywających rybie mięso.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)
Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)