ciasta-wielkanocne

Ciasta na Wielkanoc – przepisy na tradycyjne i oryginalne ciasta wielkanocne

Wielkanoc obfituje w tradycyjne potrawy, których dobór zależy oczywiście od konkretnego regionu Polski. Trudno jednak wyobrazić sobie dom, w którym na stole zabrakłoby jajek — zarówno tych spożywanych sauté, jak i dodawanych do innych potraw. Podobną rolę odgrywają różnego rodzaju wypieki — od baby, przez makowiec, aż po sernik. Z naszego artykułu dowiesz się więc, jakie ciasta warto upiec na święta, i poznasz sprawdzone przepisy na Wielkanoc.

Jakie ciasta upiec na Wielkanoc? - Jakich wypieków wielkanocnych nie może zabraknąć na świątecznym stole?

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć ciast tradycyjnych, a szczególną popularnością cieszy się kilka z nich. Ciężko wybrać te najważniejsze, bo swoich zwolenników mają i tradycyjne babki drożdżowe (dla wielu najważniejsze ciasto wielkanocne), i mazurki wielkanocne, i makowce (strucle), ale i serniki (z kruszonką, wiedeńskie) czy pascha wielkanocna (która jest wyjątkowym rodzajem sernika – bez pieczenia).

Dopełnieniem na wielkanocnym stole mogą być np. kołacze i jajeczniki. Alternatywnie na stole mogą pojawić się także inne wypieki, np. miodowniki, jabłeczniki, karpatki, babeczki, tarty i tartaletki.

cosslodkiego

Jak przygotować się na wielkanocne pieczenie? 

Aby pieczenie domowych ciast na Wielkanoc przebiegło zgodnie z naszymi oczekiwaniami, należy się do niego odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem powinien być oczywiście wybór ciast, jakie zamierzamy upiec, a następnie spisanie listy wszystkich potrzebnych składników. W ALDI znaleźć można wszystkie konieczne produkty, dzięki którym wyczarujesz ciasta wielkanocne z naszych przepisów. Listę zakupów można przygotować w wersji papierowej lub też użyć tej, którą znaleźć można na naszej stronie internetowej.

Istotny jest również wybór dnia robienia zakupów. Wielkanocne pieczenie najlepiej rozpocząć dwa dni przed świętami, czyli w Wielki Piątek. W związku z tym zakupy najlepiej zrobić w tygodniu poprzedzającym.

Jakie produkty kupujemy na Wielkanoc, gdy myślimy o pieczeniu? Zakładając, że zamierzamy upiec cztery tradycyjne ciasta wielkanocne, czyli babkę, mazurka, makowiec i sernik, na naszej liście zakupów znajdą się:

  • cukier (dwa opakowania po 1 kg)
  • migdały
  • olejek migdałowy
  • proszek do pieczenia
  • jaja (dwa opakowania po 10 sztuk)
  • mąka (dwa opakowania po 1 kg)
  • masło (trzy kostki) i masło klarowane
  • drożdże suszone
  • mleko
  • śmietana 18%
  • twaróg sernikowy (1 kg)
  • masa makowa (1 kg)
  • rodzynki
  • bułka tarta
  • sól.

Składniki dla poszczególnych wypieków można sprawdzić, klikając w konkretne przepisy. Znajdują się tam porady dotyczące przygotowania wielkanocnych ciast. Sprawdzone przepisy na Wielkanoc można znaleźć poniżej.

cosslodkiego

Tradycyjne ciasta wielkanocne

Chociaż każdy słodki wypiek, który pojawi się na Twoim stole, spotka się prawdopodobnie z entuzjastycznym przyjęciem, najlepiej trzymać się tradycyjnych ciast na święta wielkanocne. Z jednej strony nawiążesz do tego, jak Wielkanoc celebrowano w domu Twoich rodziców czy dziadków, a z drugiej podasz swoim bliskim oraz gościom przysmaki wyróżniające się wyjątkowym smakiem i zapachem.

W tradycyjnych przepisach na ciasta na Wielkanoc bardzo często sięga się po takie składniki jak miód, bakalie, orzechy czy suszone owoce. Warto zauważyć, że są one nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Przekonaj się więc, w których wypiekach wielkanocnych warto je wykorzystać:

Babka wielkanocna

Drożdżowa babka wielkanocna bywa również zwana babim kołaczem. To jedno z najważniejszych wielkanocnych ciast znane jest w całej Europie. W XVII wieku (czasy Rzeczpospolitej Obojga Narodów) ucierane z szafranem baby serowano na dworach i w domach bogatych mieszkańców.

Legenda głosi, że swój kształt babka zawdzięcza inspiracji damskimi spódnicami z fałdami, inna z kolei odnosi się do nazwy – inspiracją dla niej miał być dla uwielbiającego smak babki Stanisława Leszczyńskiego turban Ali Baby z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Dzisiaj babek z szafranem się raczej nie podaje, ale wersji jest wiele. Te najpopularniejsze to babka z rodzynkami, makowa, cytrynowa, jogurtowa, czekoladowa, kawowa, bananowa i z ajerkoniakiem. Babkę wielkanocną bardzo często dekoruje się lukrem.

Mazurek

Mazurki, znane od XVI wieku, mają rodowód turecki. Nie ma zgodności co do pochodzenia nazwy, ale najczęściej przywoływane jest odniesienie geograficzne do regionu Mazur. Wielu nie wyobraża sobie świąt wielkanocnych bez tego kruchego ciasta wypiekanego na płaskiej blasze na migdałowym cieście lub spodzie opłatkowym, biszkoptach, waflach, na którym kładzie się warstwę bakalii, konfitur lub twarogu. Mazurek jest symbolem zakończenia postu, ma być nagrodą za wytrwałość i zwiastować początek świętowania. Odmianą jest mazurek piankowy, pieczony z orzechów włoskich – ciasto znane na Kresach.

Pascha

Z Kresów przywędrowała do Polski także pascha, o której pochodzenie spierają się kuchnia rosyjska, ukraińska oraz żydowska. Jej nazwa pochodzi od prawosławnego terminu określającego Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Wyrabia się ją z twarogu, masła, mleka oraz śmietany, na zimno lub ciepło.

Pascha wielkanocna zwykle jest dekorowana, najczęściej bakaliami lub pomarańczową skórką i ma formę symbolizującej grób Chrystusa ściętej piramidy. To niezwykle pyszne ciasto na Wielkanoc!

Makowiec (strucla)

Sypki i wilgotny makowiec to ciasto, które mocno kojarzy się nie tylko z Wielkanocą, ale i świętami Bożego Narodzenia. Wypiek, na który składa się głównie masa makowa, jest przekładany ciastem w rulonowej formie i dekorowany lukrem lub też skórką pomarańczową.

Sernik wielkanocny

Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast, które podaje się nie tylko podczas świąt wielkanocnych, ale i przy każdej innej okazji. Trudno się temu dziwić — delikatna, puszysta konsystencja i aromat serowego nadzienia potrafią uzależnić! W tym przypadku przepis na ciasto wielkanocne będzie obejmował przede wszystkim twaróg, jajka, cukier, mąkę, masło i proszek do pieczenia. Pamiętaj jednak, że sernik to wyjątkowo uniwersalny wypiek, który może występować w wielu różnych wariacjach. Nie bój się więc eksperymentować — zwłaszcza podczas dekorowania tego wielkanocnego ciasta!

Drożdżówka

Drożdżówka to jedno z tradycyjnych ciast na święta wielkanocne, które cieszą się uznaniem ze względu na łatwość w przygotowaniu. Stosunkowo prosty przepis to oczywiście nie jedyna zaleta tego wypieku. Nie sposób przecież przejść obojętnie obok jego puszystego i miękkiego wnętrza, które doskonale kontrastuje z chrupiącą skórką. Drożdżówka odznacza się także charakterystycznym aromatem wanilii, cytryny i rodzynek. W wielu domach stanowi symbol Wielkanocy, toteż nie powinno zabraknąć jej na świątecznym stole.

Oryginalne ciasta wielkanocne – jak przygotować efektowne ciasta na święta wielkanocne?

Chcesz przygotować oryginalne ciasto wielkanocne, a nie masz na nie pomysłu? Tutaj dobrym tropem może być przygotowanie jednego z ciast znanego w kuchniach regionalnych Polski. Efektowne ciasta na Wielkanoc z pewnością zaskoczą współbiesiadników, a oryginalny smak zapewni nowe doznania.

Kucha (kuch)

To tradycyjny placek wielkanocny mieszkańców Warmii i Mazur. Drożdżowe ciasto z kruszonką, przyprawami i cukrem jest często dekorowane migdałami, skórką cytrynową i polewane miodem oraz masłem.

Święcelnik

Na niektórych śląskich stołach wielkanocnych pojawia się święcelnik. W odróżnieniu od słodkich przysmaków prezentowanych powyżej, to ciasto drożdżowe zapiekane z wędlinami w środku. Najczęściej wybierane są boczki, balerony, kiełbasy i szynka, zwykle tłuste odmiany.

Kujawiok

Podczas śniadań wielkanocnych na Kujawach na stołach często pojawia się babka drożdżowa zwana kujawiokiem, powstająca z masła, mleka, mąki, jajek, drożdży, cukru, rodzynek i aromatu waniliowego. Kujawioka przyozdabia się cukrem pudrem, lukrem lub polewą czekoladową.

cosslodkiego

Jak dekorować wielkanocne wypieki?

Jak udekorować wielkanocne babki, mazurki czy paschę? Sposobów na to jest wiele, od tych zupełnie prostych, do nieco bardziej skomplikowanych, w wielu wariantach smakowych. Przedstawiamy najpopularniejsze pomysły na udekorowanie wielkanocnych wypieków:
  • Cukier puder – najprostsza z możliwych dekoracji, często uwzględnianach w przepisach na ciasta wielkanocne.
  • Świeże owoce – w całości lub w kawałkach. Można stosować w kombinacji z cukrem lub polewą.
  • Polewa – najpopularniejsza jest czekoladowa (idealna do mazurków i babek), ale wariantów jest tu zdecydowanie więcej – karmel, wanilia, polewy owocowe. Można kupić gotową lub przygotować samemu, np. topiąc czekoladę z masłem lub ucierając w garnku cukier.
  • Krem – nieco bardziej czasochłonne zajęcie; dużym plusem kremu jest to, że przywiera. Ciasta nim udekorowane można np. posypać rozdrobnionymi orzechami, migdałami lub wiórkami kokosowymi.
  • Lukier – gotowe mieszanki znajdziemy w każdym sklepie. Idealnie sprawdzi się do dekorowania babek drożdżowych.
  • Dekoracje niejadalne – tutaj świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju wstążki, dekoracje rustykalne lub takie z motywami wiosenno-wielkanocnymi.
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z naszej bezpłatnej usługi przypominania, prosimy najpierw o Twoje potwierdzenie. W tym celu prosimy podać adres e-mail i / lub numer telefonu i kliknąć „Aktywuj przypominanie". W zależności od wybranej formy kontaktu (e-mail, SMS), otrzymasz link aktywacyjny. Aby aktywować usługę przypominania, prosimy kliknąć w link w otrzymanej wiadomości. Potwierdzenie to nie będzie wymagane ponownie w przyszłości.
  • Prosimy uzupełnić pola oznaczone *.
  • Aby przesłać ten formularz, prosimy zaakceptować pliki cookie w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki.
  • Wysyłanie SMS-ów jest możliwe tylko w krajowej sieci komórkowej.
  • Przypomnienie może być wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data jest w przyszłości i po pomyślnym uwierzytelnieniu Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu.
  • Twój adres e-mail i numer telefonu komórkowego są wykorzystywane w celu wysłania powiadomienia o wybranym artykule i przechowywane, aby zachować potwierdzone uwierzytelnienie przy korzystaniu z tej usługi przez Ciebie w przyszłości. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji / usunąć dane poprzez „ formularz rezygnacji z usługi przypominania”. Pamiętaj, że aktywacja usługi przypominania jest dozwolona tylko w przypadku, gdy sam jesteś odbiorcą.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany numer został wysłany SMS, aby potwierdzić Twój numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

Na podany adres e-mail i numer zostały wysłane wiadomości, aby potwierdzić Twój adres e-mail i numer telefonu. Prosimy kliknąć w link w wiadomości. Jeśli strona z potwierdzeniem się nie otworzy, prosimy skopiować link i wkleić go w przeglądarce.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch