Zarówno wegetarianizm, jak i weganizm są dietami eliminującymi z jadłospisu mięso, bazującymi przeważnie na spożywaniu warzyw oraz owoców. Zwierzęce białko zastępuje się w nich białkiem roślinnym czy też białkiem znajdującym się w nasionach. Decyzja o rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego u obydwu grup najczęściej wynika z przyczyn etycznych, ekologicznych oraz zdrowotnych. Obu grupom przeważnie zależy na uniknięciu cierpienia zwierząt. Czym wobec tego różni się weganizm od wegetarianizmu?
Wegetarianizm cechuje się wyłączeniem ze swojego codziennego jadłospisu mięsa i zawierających je produktów, jednakże wegetarianie dopuszczają jedzenie jaj, mleka, nabiału i miodu. Dobrze zrównoważona dieta wegetariańska jest zdrowa i może być stosowana przez długi czas. Wegetarianizm dzieli się na wiele odmian, istnieją sposoby odżywiania dopuszczające mięso drobiowe, a także ryby. Dowiedz się więcej jak przejsć na wegetarianizm.
Weganizm jako pojęcie zapoczątkowany został w latach 40. XX wieku, a sformułowanie to po raz pierwszy zostało użyte przez Donalda Watsona, założyciela The Vegan Society, stowarzyszenia które powstało w Wielkiej Brytanii. Początkowo termin ten odnosił się do sposobu życia eliminującego lub zmniejszającego okrucieństwo wobec zwierząt. Dieta wegańska jest restrykcyjną odmianą wegetarianizmu.
Weganie nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, dlatego też weganizm należy do bardziej restrykcyjnego sposobu odżywiania niż wegetarianizm. Weganie wykluczają ze swojego menu wszystkie produkty odzwierzęce, takie jak: mięso, mleko, miód, nabiał, jajka itp. Ich dieta bazuje na produktach całkowicie roślinnych, warzywach, owocach, grzybach, produktach zbożowych, roślinach strączkowych, orzechach, pestkach i olejach roślinnych. Poznaj się z naszym artykułem - Jak przejść na dietę wegańską.
Różnica pomiędzy wegetarianizmem a weganizmem nie są wcale tak bardzo duże, a obydwie grupy mają jednak ze sobą wiele wspólnego. Zarówno weganie, jak i wegetarianie nie jedzą mięsa i produktów odzwierzęcych pochodzących z uboju, absolutnie wykluczają też drób, żelatynę i smalec.
Ich dietetyczne wybory najczęściej wynikają z pobudek etycznych i moralnych, wspieranych potrzebą zdrowego trybu życia. Podstawową ideą obydwu grup jest unikanie wszelkiego cierpienia zwierząt. Często i jedni, i drudzy rezygnują z garderoby wykonanej ze skóry – butów czy torebek.
Więcej na temat alternatyw dla mięsa przeczytaj tutaj.
Dieta wegan i wegetarian jest również podobna, albowiem na szczycie ich piramidy żywieniowej znajdują się owoce i warzywa i polega ona na zastępowaniu białka zwierzęcego białkiem roślinnym najczęściej znajdującym się w roślinach strączkowych, zbożowych i nasionach, olejach roślinnych oraz orzechach.
Dieta wegańska jest zdecydowanie bardziej ograniczona niż wegetariańska. Oprócz mięsa weganie rezygnują również z mleka, jajek, masła czy nawet sera oraz miodu. Wybory wegan częściej mają także moralny wymiar, wykraczający poza dietę i stający się stylem życia opartym na trosce o dobrostan zwierząt.
Na linii weganie a wegetarianie istnieją niekiedy konflikty, gdyż weganie często krytycznie odnoszą się do osób preferujących dietę wegetariańską, nie bez słuszności zauważając, iż pozyskiwanie mleka czy jajek również nie obywa się bez krzywdy zwierząt. Często jednak wegetarianizm jest pierwszym krokiem do tego, by zostać ostatecznie weganinem.
Dietetycy uważają, że przemyślana i dobrze zrównoważona dieta wegetariańska czy wegańska jest zdrowa i może być z powodzeniem stosowana przez długi czas. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne oraz dietetycy z Kanady wydali opinię, w której określone zostało stanowisko względem diet wegetariańskiej oraz wegańskiej i zgodnie z nim nie ma przeciwwskazań do stosowania diety wegańskiej na żadnym etapie rozwoju, jak również w okresie ciąży czy laktacji. Należy jednak pamiętać o prawidłowym zastąpieniu wszystkich składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Warto też zwrócić uwagę, że dieta wegańska jest znacznie bardziej wymagająca niż wegetariańska, ponieważ rezygnuje się z bardzo wielu produktów, przez co trzeba wprowadzać więcej zamienników. Wymaga też ona stosowania suplementacji witaminą B12, a niekiedy również witaminą D, żelazem oraz cynkiem.
Osoby na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej mają niższe stężenie cholesterolu we krwi i niższe ciśnienie, niż jedzący mięso, a także rzadziej grożą im choroby serca czy miażdżyca. Wyniki badań pokazują, że wegetarianie i weganie mają niską zawartość tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu
Obie diety niosą za sobą wiele korzyści, takich jak dostarczanie organizmowi wyższego poziomu błonnika, magnezu, potasu, kwasu foliowego i przeciwutleniaczy. Jako że większość osób rezygnujących z mięsa zastępuje je dużą ilością warzyw i owoców, dostarczają sobie w ten sposób mnóstwa witamin, minerałów oraz błonnika. Wegetarianie są statystycznie szczuplejsi od mięsożerców – różnica wynosi od 1 do 5 punktów BMI. Wśród wegan zauważa się również niższą zapadalność na choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2, raka prostaty i okrężnicy.
Weganizm jest czymś znacznie więcej niż tylko restrykcyjną dietą wegetariańską. To styl życia, którego podstawową zasadą jest zminimalizowanie swojego uczestnictwa w eksploatacji zwierząt w jakiejkolwiek formie. Nie należy go sprowadzać jedynie do wyeliminowania ze swojej diety wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, chociaż to właśnie dieta stała się najbardziej rozpoznawalną cechą wegan.
Zarówno oni, jak i duża część wegetarian preferują styl życia polegający na trosce o dobrostan zwierząt. Zdaniem wegan korzystanie z produktów odzwierzęcych to postawa uprzedzenia i wrogości w stosunku do innych czujących istot, wynikająca z szowinizmu gatunkowego. Wybierając produkty spożywcze, ubrania czy kosmetyki muszą mieć oni pewność, że przy ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę; nie noszą futer, ubrań i akcesoriów ze skóry, wełny czy jedwabiu, nie stosują kosmetyków testowanych na zwierzętach i jeśli to tylko możliwe, unikają również takich leków. Ten styl życia oznacza też unikanie i piętnowanie wszelkich form rozrywek, które przyczyniają się do krzywdzenia zwierząt wyłącznie dla ludzkiej zabawy, takich jak cyrki i ogrody zoologiczne oraz myślistwo i wędkowanie.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)
Wymagana aktywacja wiadomości (SMS)
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail / SMS)